Społeczeństwo, Zdrowie

Jak pomaga psycholog? 5 terapii najczęściej stosowanych przez psychologów

Dzięki zróżnicowanemu podejściu do pacjenta, terapia z psychologiem ma szansę odnieść sukces. Może pomóc osobom z zaburzeniami, uzależnionym, w toksycznych związkach czy cierpiącym z powodu różnego rodzaju fobii. Do najczęściej stosowanych terapii należą: indywidualna, grupowa, behawioralna, humanistyczna i nastawiona na proces. Jeśli czujesz, że potrzebujesz skorzystać z pomocy psychologa, skonsultuj się z nim, by wybrać, którąś z dostosowanych do Twojej osobowości i problemu terapii.

1. W cztery oczy – terapia indywidualna

Terapia indywidualna pomoże Ci lepiej zrozumieć siebie, ma na celu poprawę Twojego funkcjonowania. Polega na spotkaniu sam na sam z psychologiem, który jest w przypadku tej terapii towarzyszem pomagającym poznać źródło zaistniałych problemów. Skupia się także na analizie, jak doświadczenia z przeszłości wpływają na Twoją obecną rzeczywistość. Rolą psychologa jest w terapii indywidualnej głównie to, że jest słuchaczem (ale też zadającym pytania), a Ty opowiadasz mu o swoich odczuciach odnośnie różnych zdarzeń i sytuacji.

podobne:  Jak nadmiernie nie przytyć w ciąży?

Terapia indywidualna najlepiej sprawdzi się w przypadku osób o niskim poczuciu własnej wartości, które mają problem w odnalezieniu się w społeczeństwie. Plusem tego rodzaju terapii jest to, że daje ona wgląd w siebie, co pomaga przezwyciężyć pojawiające się bariery. Może ona mieć charakter długo lub krótkoterminowy, w zależności od decyzji terapeuty.

Drogowskaz z napisem "possible" na tle nieba

2. W większym gronie – terapia grupowa

W zależności od tego, jakiej natury jest Twój problem, możesz skorzystać z terapii grupowej, ponieważ jest ona przeznaczona praktycznie dla każdego. Czasami specyfika danej grupy i problemu decyduje o tym jak częste będą spotkania. Jeśli czujesz, że źródłem Twojego cierpienia są ludzie, którzy cię otaczają i nie odnajdujesz swojej roli w społeczeństwie, terapia grupowa będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Terapia ta da Ci możliwość poznania, dlaczego kontakt z innymi ludźmi jest dla Ciebie taki trudny.

Jest to jedyna terapia, w której wyrażasz zgodę na ujawnianie swoich uczuć i problemów szerszemu gronu. Udział w takiej terapii da Ci na pewno obraz tego, jak funkcjonujesz wśród ludzi, co przełoży się na pewno na poprawę jakości Twojego życia. Terapia grupowa może mieć charakter otwarty (trwa nieprzerwanie, zmieniają się tylko uczestnicy) lub zamknięty (kończy się w określonym czasie, ilość uczestników jest niezmienna).

podobne:  Najbardziej wzruszające filmy

3. Nastawienie na zachowanie – terapia behawioralna

Sposób przeprowadzenia terapii behawioralnej może odnosić się zarówno do terapii indywidualnej, jak i grupowej. Jeśli psycholog zdecyduje, że konieczne jest dotarcie do źródeł Twojego zachowania, prawdopodobnie zdecyduje się na przeprowadzenie terapii behawioralnej. Skupia się ona na odkrywaniu myśli poprzedzających emocje, które doprowadziły do danej sytuacji. Główną rolę w tej terapii jest poznanie pewnych schematów dotyczących siebie i innych. Terapia ta jest nastawiona na rozwiązywanie aktualnych trudności, koncentruje się na tym, co „tu i teraz”.

4. „Człowiek jest dobry” – terapia o podejściu humanistycznym

Terapia, która wykorzystuje podejście humanistyczne zakłada, że człowiek jest istotą dobrą z natury. Jeśli odczuwasz problemy związane z tym, że coś uniemożliwia Twój rozwój i nie możesz spełniać swoich potrzeb, prawdopodobnie psycholog postanowi pracować z Tobą za pomocą tej terapii. Terapeuta w tym podejściu wykazuje bezwarunkową akceptację wobec pacjenta- słucha jego zwierzeń przyjmując wszystkie za dobą monetę. Terapia o podejściu humanistycznym daje pacjentowi wolną rękę, to on nadaje kierunek psychoterapii. Każdy człowiek jest w niej traktowany jako istota niepowtarzalna i wartościowa.

podobne:  5 zdrowych nawyków, które warto wprowadzić

Głowa mężczyzny, który trzyma w dłoni twarz odbita symetrycznie

5. Doświadczanie przede wszystkim – terapia w psychologii zorientowanej na proces

Terapia w psychologii zorientowanej na proces(indywidualnej) zwana jest też pracą ze „śniącym ciałem”,gdyż stara się odkryć, że te same bodźce kierujące człowiekiem podczas snu, mają wpływ na jego zachowanie w rzeczywistości, szczególnie na jego fizyczne aspekty. Udział w terapii, która nastawiona jest na proces może pomóc Ci odkryć poczucie wewnętrznej spójności. Bardzo często ludzie,którzy brali udział w terapii tego rodzaju,doświadczali duchowych przemian. Psychologia nastawiona na proces pomoże Ci zrewidować własne cele i wskazać drogę do ich osiągnięcia.

Współczesny człowiek jest bardzo zagubiony w otaczającej go rzeczywistości, dlatego coraz częściej potrzebuje spotkań z psychologiem. Obecne podejścia w psychologii są jednak głównie nastawione na człowieka, jego problemy, a nie wyparte przez podświadomość symptomy (jak to zakładał Freud).

22 lutego 2016

1 komentarz do “Jak pomaga psycholog? 5 terapii najczęściej stosowanych przez psychologów”

  1. Moja znajoma przeszła terapię indywidualną i rzeczywiście bardzo jej pomogła. Oczywiście każdy będzie potrzebował czegoś innego, a podejście behawioralne jest dość specyficzne i nie dla wszystkich. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że terapia tylko pomoże, ale nie rozwiąże problemów za nas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.