Mężczyzna, Uroda

Prawidłowa pielęgnacja brody. Jak odpowiednio zadbać o brodę?

Ostatnimi czasy brody stały się popularnym elementem wizualnym wśród mężczyzn. Na ulicy możemy spotkać osoby, które posiadają różnego rodzaju zarost. Niekiedy bywa tak, że „brodacze” mogą nie wiedzieć, jak odpowiednio pielęgnować brodę, aby zarost układał się prawidłowo. W niniejszym poradniku powiemy, jak odpowiednio zadbać brodę, a także podpowiemy techniki jej pielęgnacji.

Od czego zacząć pielęgnację brody?

Jeśli zapuszczasz brodę, powinieneś sobie zdać sprawę, że jej pielęgnacja nie jest prosta. Każdy zarost posiada inny układ cebulek, wskutek czego włosy układają się różnie. Aby skutecznie zadbać o brodę, należy nie tylko regularnie ją czesać i myć, ale także stosować różnego rodzaju specyfiki. Przed rozpoczęciem pielęgnacji warto sprawdzić długość zarostu. Ma to istotne znaczenie, ponieważ dzięki temu można zobaczyć, ile wymaga czasu na jej czesaniu, myciu, nawilżaniu. Osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z zapuszczaniem brody, powinny od razu rozpocząć jej pielęgnację. Dlaczego? Ponieważ w późniejszym czasie można uzyskać wymagany efekt i nie będzie problemów z układaniem brody.

Jak odpowiednio zadbać o brodę?

Gdy już posiadasz odpowiednią długość brody, warto sprawdzić, jak o nią zadbać. Przede wszystkim ważne jest regularne czesanie. Dzięki temu „nauczysz” włosy układać się w odpowiednim kierunku i nie będą rozchodziły się na boki. Takie czesanie powinno się stosować zazwyczaj w wolnych chwilach np. podczas oglądania telewizji. A ile czasu należy szczotkować brodę? Pytanie nie wiąże się z jednoznaczną odpowiedzią. Możesz szczotkować ile chcesz, a także możesz wyznaczyć swoją granicę.

Oprócz czesania nie zapomnij o odpowiednich specyfikach, którymi zadbasz o brodę. W różnych drogeriach tj. Rossmann możesz kupić odpowiednie olejki do brody, odżywki, nawilżacze, szampony itp. Dzięki nim zadbasz nie tylko o wygląd swojej brody, ale także wzmocnisz strukturę włosów.

Warto także chodzić do odpowiednich specjalistów, którzy zajmują się stylizacją brody – barberzy. Oni poprawią nie tylko kształt twojego zarostu, ale także doradzą w kwestii odpowiedniej jej pielęgnacji.

Jaką szczotkę wybrać do pielęgnacji brody?

Wybór szczotki ma istotne znaczenie. Mogą się różnić względem wyglądu, a także zastosowaniem. Jeśli posiadasz zarost o długości minimum 5-15 cm, powinieneś zaopatrzyć się w tzw. walcową szczotkę. Podczas szczotkowania możesz ją obracać, aby włosy zostały owinięte wokół szczotki i prostym ruchem przeciągać w dół. Taka metoda umożliwi ci prosty układ brody.

Osoby, które posiadają brody o długości powyżej 15 cm, powinny zaopatrzyć się w szczotkę do brody tzw. kartacze. Takie produkty posiadają włos z dzika i są stosunkowo twarde w dotyku. Dzięki nim możesz wyrównać kształt swojej długiej brody, aby w późniejszym czasie zarost nie będzie się rozchodził na różne strony.

Jakimi specyfikami pielęgnować brodę?

W powyższej części artykułu zostały wymienione specyfiki, jakimi możesz pielęgnować swoją brodę. Pierwszym z nich jest olejek do brody. Składa się on z baz i stanowi najczęściej połączenie olejków arganowych z olejkami jojoba. Olejek arganowy jest jednym z popularnych baz pielęgnacyjnych, ponieważ dzięki nim możemy łatwo rozczesywać brodę. Dodatkowo ten specyfik sprawia, że broda uzyskuje połysk.

Warto zaopatrzyć się także szampony oraz odzywki i regularnie z nich korzystać. Z reguły bywa tak, że brodacze kupują odpowiednie kosmetyki do swojego zarostu. Oczywiście można kupić takie produkty przeznaczone tylko do brody, ale można także zastosować zwykłe szampony i odżywki do włosów (niekoniecznie do brody).

Kiedy należy wybrać się do barbera?

Do barbera powinno się chodzić raz na miesiąc. Dlaczego? W zależności od rodzaju zarostu ważne jest, aby specjalista od bród mógł „wycieniować” boki, pozbył się uszkodzonych końcówek, a także poprawił kształt brody. Dodatkowo barber może zaproponować ci różne techniki pielęgnacyjne i specyfiki, abyś mógł utrzymać długotrwały i jakościowy efekt swojej brody.

17 września 2021

3 komentarze do “Prawidłowa pielęgnacja brody. Jak odpowiednio zadbać o brodę?”

  1. Ten artykuł powinni przeczytać wszyscy brodacze! Sam dbam, jak tylko mogę, ale jak widzę tych facetów z bardzo zaniedbanymi brodami to aż mi wstyd…

  2. Ja mojemu mężowi kupuję rózne olejki, woski, pasty, ale to tylko wierzchołek góry lodowej jak chodzi o męską pielęgnację twarzy. Bo mówi, że jak idzie do barbera, to jeszcze korzystają z toników i innych szpejów….

  3. Dzięki, mój mąż nie chce dbać o brodę, muszę to robić za niego, nie to żebym narzekała hehe. Ale fajnie, teraz wiem, jak dbać o męską brodę, muszę tylko kupić odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji i zrobię mężowi prawdziwe spa 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.