Kac, morderca bez serca. To coś, z czym najczęściej się spotykamy, szczególnie po dobrej imprezie i może zdarzyć się każdemu, kto choćby trochę przesadzi z alkoholem. Przetrwanie kaca często wiąże się z niewyobrażalnymi torturami i całe życie zaczyna nam wtedy brzydnąć. Jak sobie z nim radzić?
• Co na kaca?
• Jak ochronić się przed i w trakcie picia?
• Co zjeść i wypić, żeby pozbyć się kaca?
• Co pomaga na kaca?
Co na kaca?
Najlepiej i może najłatwiej byłoby w ogóle nie pić, szczególnie gdy wiemy, jakie będą tego konsekwencję. Gdy jednak już się na to decydujemy, dobrze jest wiedzieć, co może skrócić nasze cierpienia. Sposobów jest wiele, choć lekarstwo w sensie medycznym nie istnieje i do tej pory nie zostało odkryte. Przez wieki jednak wypracowano wiele „domowych” metod radzenia sobie z tą przypadłością, które o dziwo w dużej mierze naprawdę działają i mają swoje naukowe podstawy.
Jak ochronić się przed i w trakcie picia?
Jeszcze zanim przystąpimy do spożywania trunków, można się przygotować do tego i tym samym, może nie wyeliminować, ale przynajmniej spowolnić działania alkoholu. Warto więc przed imprezą zjeść coś tłustego, alkohol wolniej się wchłania, gdy mamy pełny żołądek, a tłuszcz stwarza warstwę ochronną, warto także być wyspanym. Gdy przystępujemy do picia najlepiej pamiętać o tym, by nie mieszać trunków i robić kilkunastominutowe przerwy między jednym a drugim kuflem. Najlepiej też nie nie przytrzymywać alkoholu w ustach ani nie pić przez słomkę, bo w ten sposób działanie metanolu szybciej „idzie do głowy”.
Co zjeść i wypić, żeby pozbyć się kaca?
Gdy budzimy się rano i czujemy otępiający ból głowy, pierwsze o czym powinniśmy pamiętać to uzupełnienie płynów. Najlepiej wypić butelkę wody mineralnej, w tym jedną można wypić jeszcze przed snem, a drugą zaraz po przebudzeniu. Dobrze jest również dodać do wody odrobiny cytryny, co pomoże w przyswojeniu alkoholu i usunięciu toksyn. Bardzo istotne jest także to, co zjemy następnego dnia. Nawet gdy nie czujemy się dobrze i nic nam się nie chce, należy napełnić żołądek. Najlepiej zjeść coś kiszonego, jak ogórki, albo kapustę, produkty mleczne również świetnie się do tego nadają.
Można też zjeść jajecznicę oraz pełnoziarnisty chleb z miodem. Świeże owoce również są doskonałym sposobem na radzenie sobie z kacem, warto więc pomyśleć o zjedzeniu banana albo jabłka. Trzeba też uzupełnić w organizmie witaminy wypłukane przez alkohol, więc wypicie soków owocowych, to dobry pomysł, ale jeżeli podrażni to nasz żołądek, wtedy lepiej sięgnąć po napar z imbiru. Można również pomyśleć o spożyciu ciepłej zupy albo rosołu.
Co pomaga na kaca?
Zimny prysznic. Zdecydowanie zaraz po przebudzeniu się, warto pomyśleć o odświeżającym zimnym prysznicu, który powinien nas orzeźwić i poprawić samopoczucie. Można również pomyśleć o aktywności fizycznej i choć pod wpływem kaca najczęściej nie jesteśmy zdatni do niczego, jednak poświęcenie czasu na ćwiczenia pomoże wydalić toksyny przez skórę, a dodatkowo przyspieszy przemianę materii, co wspomoże dojście do siebie. Jeżeli jednak naprawdę nie chcemy ćwiczyć, to można skorzystać z zimnych okładów. Warto również pomyśleć o drzemce, bo sen zdecydowanie wpływa korzystnie na nasz organizm, w trakcie którego dochodzi do szybszego oczyszczenia i pozwoli na zneutralizowanie uczucia otępienia oraz złagodzi bóle głowy.
Witamina C i popić wodę przed snem. Często słyszę o tej metodzie, ale jak się sprawdza w rzeczywistości? Ja tego problemu nigdy nie miałem.