Edukacja, Społeczeństwo

Czy warto studiować?

Pytanie czy warto studiować, zadaje sobie każdy młody człowiek, który jest tuż przed maturą i zaczyna rozmyślać nad swoją przyszłością. Patrząc na dzisiejszą sytuację na rynku pracy oraz liczne problemy absolwentów w znalezieniu stałego zatrudnienia, najczęściej słychać głosy, że nie, nie warto studiować, bo studia niczego nie dają i zajmują się jedynie produkcją bezrobotnych. Jednak czy takie podejście jest właściwe?

Czy studia gwarantują zatrudnienie?

Idź na studia – będziesz bezrobotny. Nie można odmówić słuszności licznym opiniom na ten temat, bo sytuacja na rynku rzeczywiście jest trudna. Ludzi po studiach jest coraz więcej, rąk do pracy przybywa, ale jak przychodzi co do czego, to okazuje się, że wymarzone kierunki wcale nie dają pewności, a rynek jest już przesycony podobnymi do nas. Wtedy przychodzi rozczarowanie i konkluzja, że lepiej było jednak nie studiować, albo pójść do szkoły technicznej lub zawodówki, tylko nie na studia.

Do tego dochodzi również kwestia praktyki i doświadczenia – wiele osób uznaje, że na swoich studiach nie nauczyło się niczego i że najczęściej były to rzeczy oderwane od rzeczywistości i niepotrzebne. Większy popyt jest na stanowiska techniczne, ale i w tym przypadku istnieją spore ograniczenia, praca może się znajdzie, ale nie dla każdego. Gorzej przy kierunkach humanistycznych, w ich przypadku mówi się o fabryce bezrobocia.

Student siedzący za stertą książek

Co warto studiować?

Można sporo narzekać na system szkolnictwa, na rynek pracy i na to, że studia nic nam nie dają, jednak czy na pewno jest tak do końca? Jest w tym dużo prawdy, trzeba szczerze przyznać, ale nie należy też wszystkiego i wszystkich od razu spisywać na straty. Najlepsze rozwiązanie to wybór odpowiedniego kierunku, który może nam dać jakieś większe szanse. Można też poszerzać swoją wiedzę i robić więcej kierunków, choć to automatycznie zabiera nam czas.

Trzeba również pamiętać, że kierunek studiów nie jest naszym ograniczeniem i nie musi mieć wpływu na zawód, który będziemy wykonywać. Idąc na studia uczymy się wytrwałości i rozwijamy się społecznie, nawiązując nowe kontakty i znajomości. Studia to dopiero początek naszej nauki i pomagają nam one także w tym, jak powinniśmy to robić.

Czy warto kończyć studia?

Nie, mając wyższe wykształcenie, te trzy literki przed nazwiskiem, nie ma się gwarancji na to, że znajdziesz pracą ani tą wymarzoną, o której się myślało przy wyborze studiów, ani jakiekolwiek innej. Studia to jednak coś więcej, to szeroki wachlarz możliwości zdobywania wiedzy, nauki nowych rzeczy oraz rozwój swoich pasji i zainteresowań. Pozwalają spojrzeć szerzej na niektóre kwestie i dają duże pole manewru, zdecydowanie większe niż u osób, które na studia się nie zdecydowały, albo zwyczajnie nie dały rady się dostać. Jeżeli w czasie studiów jest się aktywnym, wciąż szuka się czegoś nowego i dąży do ciągłego rozwoju to wszystko jest możliwe.

Studia to nie tylko zakuj, zdaj, zapomnij. Trzeba umieć się odróżnić od innych, trzeba ten czas wykorzystać jak najlepiej się da, a z pewnością przyniesie to profity. Nie ważne więc, jaki kierunek zdecydujesz się kończyć, bo nawet po filozofii można zacząć pracować w branży IT, pod warunkiem, że studia nie ograniczają się tylko i wyłącznie do zdawania kolejnych egzaminów. Czy warto studiować? Warto, ale z głową na karku.

10 lutego 2016

1 komentarz do “Czy warto studiować?”

  1. Jestem zdania, że jak najbardziej warto studiować, choć wiem, że teraz zdania się tu podzielone, a studia traktowane jako wylęgarnia bezrobotnych, ale ogarnięty człowiek poradzi sobie zawsze nie ważne co skończy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.