Po pierwsze i najważniejsze, będąc w ciąży zawsze się tyje, jednak, co jest bardzo istotne, można to kontrolować i nie przytyć za bardzo, aby zaraz po narodzinach dziecka, móc szybko wrócić do formy i dawnej sylwetki. Dieta w czasie ciąży jest bardzo ważna nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. Nadmierne przytycie w czasie ciąży może zaszkodzić rosnącemu w brzuchu maluchowi.
• Odpowiednio zbilansowana dieta
• Standardowe porcje i ilość spożywanych posiłków
• Regularność posiłków
• Rezygnacja z produktów wysokokalorycznych
• Nawadnianie organizmu i ruch
Odpowiednio zbilansowana dieta
Właściwa dieta dla przyszłych mam to podstawa, o której powinny pamiętać. Jedzenie wszystkiego co popadnie, bo je się „za dwoje” może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Przede wszystkim posiłki powinny być tak zrównoważone i właściwie dobrane, by dostarczały organizmowi wszystkie najpotrzebniejsze składniki energetyczne i odżywcze. Dieta musi być pełnowartościowa i w odpowiednich proporcjach, zbytnie objadanie się nie jest pożądane, a objadanie się byle czym, już w szczególności.
Standardowe porcje i ilość spożywanych posiłków
Nie. To mit i wcale nie jest tak, że będąc w ciąży powinno się jeść za dwoje. Owszem, nosząc w brzuchu dziecko zapotrzebowanie na kalorie jest większe, jednak jest to nieznaczna różnica, a wynosi ona dodatkowe 300 kcal, które można wyrównać jedząc dodatkowy jogurt czy jabłko. Będąc więc w ciąży nie trzeba zmieniać swoich przyzwyczajeń żywieniowych i zaczynać jeść znaczne ilości posiłków, nie jest to konieczne.
Regularność posiłków
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by jadać regularnie i najlepiej pięć posiłków dziennie, a ostatni posiłek powinno się spożyć na 2-3 h przed snem, co jednak może być dla wielu mam trudne. Trzeba zadbać o to, by każde jedzenie, jakie się zjada było bogate w najważniejsze składniki, potrzebne do rozwoju dziecka, warto jest więc jeść jajka, chude mięso, świeże ryby, kasze, brązowy ryż, jak również pełnoziarniste, ciemne pieczywo. Bardzo istotne jest także pamiętanie o tym, aby jeść jak najwięcej owoców (choć tych niezbyt słodkich) i warzyw, szczególnie tych zielonych i strączkowych, jak również pestek słonecznika i dyni. Warto także sięgać po nabiał.
Rezygnacja z produktów wysokokalorycznych
Istnieją również potrawy, których należy się w ciąży wystrzegać, jeżeli oczywiście nie chce się zbytnio przytyć. Ciąża to okres wzmożonego apetytu, a co za tym idzie, je się chętnie i wszystko, co popadnie. Powinno się zrezygnować z produktów wysokokalorycznych. Najlepiej odstawić, albo mocno ograniczyć spożywanie białego cukru i produktów z białej mąki oraz tłustych i smażonych potraw. Fast foody również nie są najlepszą opcją. Wszystko to zawiera puste kalorie oraz odpowiada za gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Powinno się także ograniczyć nadmiar tłuszczów pochodzenia zwierzęcego oraz zrezygnować ze słodyczy, które sprzyjają wzrostowi masy ciała i otyłości, a także wzmagają apetyt.
Nawadnianie organizmu i ruch
Ciężarna kobieta powinna pić codziennie, co najmniej dwa litry wody niskozmineralizowanej, a zamiast czarnej herbaty, przerzucić się na ziołowe napary, jak mięta, melisa czy rumianek, które wspomagają trawienie. Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna. W trakcie ciąży powinno się ćwiczyć, co dodatkowo pomoże w zachowaniu kondycji do samego końca, jak również przyspieszy powrót do dawnej sylwetki już po urodzeniu dziecka. Chodzi oczywiście o lekkie, niezbyt obciążające ćwiczenia. Bardzo ważny jest także wypoczynek oraz sen.
Pewnie to pytanie zadaje sobie niejedna kobieta, ale ja powiem tak – trzeba wziąć na luz i przestać się tak tym przejmować 🙂 jeżeli będzie się naprawdę chciało, to nadmierne kilogramy zrzuci się po ciąży.