Zdrowie

Dlaczego ludzie są wciąż zmęczeni i jak zmęczenie wpływa na organizm?

Wciąż zmęczony nie masz siły wstać kolejnego dnia i pójść do pracy? Jesteś tak zmęczony, że nie dostrzegasz tego, co dzieje się w Twoim otoczeniu? Jeśli te objawy pasują do Ciebie, prawdopodobnie cierpisz na zespół chronicznego zmęczenia, które zaczyna już przybierać rozmiary pandemii. Na pytanie „dlaczego tak się dzieje?” odpowiadamy w tym artykule.

Jak zalew informacji i danych wpływa na nasze zmęczenie?

Zbyt duża ilość informacji, które docierają do mózgu sprawia, że czujemy się przez nie osaczeni. Dzieje się tak nawet wtedy kiedy śpimy przepisową ilość godzin. Naukowcy ostrzegają, że zbyt częste korzystanie ze smartfona i urządzeń elektronicznych może powodować nieodwracalne skutki. Na ulicach miast coraz częściej spotyka się tak zwanych smombie (słowo powstałe z połączenia „smartfon” i „zombie”) – ludzi wpatrzonych w ekran wyświetlacza niczym w transie.

podobne:  5 zdrowych nawyków, które warto wprowadzić

W policyjnych raportach właśnie coraz więcej pojawia się wypadków z udziałem takich osób. Przeciążenie mózgu objawia się miedzy innymi ignorowaniem przeszkód i odgłosów. Migoczące reklamy, zapowiedzi systemu nawigacyjnego w samochodzie, sygnały nadchodzących maili zabiegają nieustannie o nasza uwagę. To ciągłe bombardowanie nas informacjami powoduje, że wyczerpany już mózg musi przeskakiwać od jednego bodźca do drugiego.

Ikony serwisów społecznościowych

Do jakich chorób może prowadzić chroniczne zmęczenie?

Przekształcenie się naszych funkcji mózgowych może prowadzić do stanów lękowych, depresji, agresji i frustracji. Naukowcy dowiedli, że osoby wyczerpane są bardziej podatne na agresję i bardziej drażliwe. Ponadto kiedy jesteśmy zmęczeni osłabieniu ulega nasza koncentracja, szukamy także pocieszenia w nałogach, częściej sięgamy zatem po narkotyki czy alkohol. Osoby, które maja zaburzenia snu są także kilkakrotnie bardziej narażone na wystąpienie depresji – wielu chorych jednak nie przyznaje się do swojego problemu uważając, że minie on gdy będą bardziej zrelaksowani. Kiedy jesteśmy wyczerpani swoje otoczenie odbieramy bardziej negatywnie, stajemy się też bardziej podatni na wypalenie zawodowe. Jeśli poziom naszego stresu utrzymuje się zbyt długo, jest duże prawdopodobieństwo, że kiedyś możemy ulec atakowi paniki czy wahaniom nastrojów.

podobne:  Jak pomaga psycholog? 5 terapii najczęściej stosowanych przez psychologów

Chłopiec podpiera głowę ręką

Strategia chroniąca przed wyczerpaniem

Oczywiście jeśli już mowa o wypoczynku, to na pierwszym miejscu powinien znaleźć się sen. Tylko on jest w stanie zredukować symptomy zmęczenia. Przede wszystkim dużym błędem jest zasypianie z włączonym smartfonem pod poduszką. Tylko wtedy kiedy nie będziemy rozproszeni zaśniemy głęboko i zregenerujemy organizm. Kiedy jesteśmy czymś zaabsorbowani zbyt mało pijemy, a tylko pijąc możemy uzupełnić niedobory płynów w naszym organizmie. Należy pamiętać o tym, że nasze ciało składa się w 2/3 z wody – powinniśmy zatem wypijać 2 litry płynów dziennie.

Postęp techniki, zbyt duże tempo życia powodują, że jesteśmy wciąż zaabsorbowani zalewającymi nas informacjami. Nie mamy czasu dla siebie, nie mówiąc już o tym, że stale przesiadujemy przy urządzeniach elektronicznych, co znacznie osłabia koncentrację i ogranicza ilość bodźców docierających do mózgu. Postępu nie da się jednak zatrzymać, ale powinniśmy kierować się zasadą złotego środka – znaleźć czas na odpoczynek i bardziej zainteresować się swoim zdrowiem.

podobne:  Wyprzedaże materiałów budowlanych, czego i kiedy szukać na wyprzedażach?
27 lutego 2017

1 komentarz do “Dlaczego ludzie są wciąż zmęczeni i jak zmęczenie wpływa na organizm?”

  1. Najczęściej jest chyba po prostu tak, że ludzie się zwyczajnie przepracowują, chcą działaś ciągle na pełnych obrotach, a tak się nie da niestety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.