Ciekawostki

Dlaczego mamy sny?

Marzenia senne, koszmary, każdy je ma, jedni są w stanie powiedzieć, co im się śniło poprzedniej nocy, inny zapominają o swoich snach zaraz po przebudzeniu. Pytanie brzmi, skąd się biorą i po co są? I czy powinno się im przypisywać jakiekolwiek znaczenie?

Czym są marzenia senne?

Marzenia senne czy też po prostu sny, to nic innego jak seria obrazów oraz innych wrażeń zmysłowych, które pojawiają się, gdy śpimy. Sny są tworami o charakterze fizjologicznym i najczęściej występującymi marzeniami sennymi są wizualizacje. Bardzo często w czasie snu doświadczamy wydarzeń z naszego życia codziennego i to w nich odzwierciedlają się nasze lęki, przeżyte radości, emocje, jakie doświadczyliśmy w trakcie dnia.

podobne:  Łóżko do pokoju dziecka, nastolatka, singla? Jak wybrać wygodne łóżko jednoosobowe?

Każdy sen jest inny, niektóre są bardzo realistyczne, inne zupełnie abstrakcyjne, nawiązujące do fantastyki, erotyzmu i innych wątków. Nadal do końca nie wiadomo dlaczego śnimy, a zdania na ten temat są podzielone i niejednoznaczne. Jedni uważają, że przez sen dokonujemy obróbki pierwotnych instynktów, a inni, że są to pozostałości ewolucyjne, gdy żyło się w ciągłym zagrożeniu. Jest również grupa uważająca, że w trakcie śnienia porządkujemy zawartość naszego umysłu, jak również tacy, którzy uważają, że sny są odzwierciedleniem naszych marzeń i pragnień.

Dziewczynka śpiąca wśród piór

Jak powstają sny?

Naukowcy uważają, że w ciągu doby każdy człowiek śni od 3 do 6 snów, a sam sen nie trwa dłużej niż niż 5 do 20 minut. Tak więc idąc spać, najczęściej nie ma mowy o jednym śnie, faktem jest również, że po przebudzeniu zapominamy o tym, o czym śniliśmy. Wiemy, że coś nam się śniło, ale nie jesteśmy w stanie sobie tego przypomnieć. Dzieje się najprawdopodobniej dlatego, że nasz umysł uznaje sny za zbędne i niepotrzebne dla naszego mózgu, więc się ich pozbywa.

podobne:  5 zdrowych nawyków, które warto wprowadzić

Marzenia senne powstają w pewnym obszarze mózgu, konkretnie w hipokampie, który odpowiada za kontrolę emocji, uczuć oraz pamięci. Właśnie tu dochodzi do selekcji zdarzeń i doświadczeń z całego dnia, które potem zostają zapisane w pamięci, a następnie mogą nam się przyśnić.

Jakie jest znaczenie snów?

Od wieków przypisywano snom szczególne znaczenie, do dziś bardzo popularne są senniki, które mają za zadanie zinterpretować nam nasze sny. Kiedyś przywiązywano do nich bardzo dużą wagę i na ich podstawie można było poznać swoją przyszłość, ponieważ wierzono w ich proroczą moc. Według innej teorii sny są powiązane ze zjawiskiem deja vu, a mając wrażanie, że już kiedyś się gdzieś było, albo odczuwało się coś podobnego, to tak naprawdę przypominamy sobie jeden ze snów, który już dawno został przez nas zapomniany.

podobne:  Jak nadmiernie nie przytyć w ciąży?

Nie powinno się jednak zapominać o tym, że sen i marzenia senne to czas, w którym odpoczywamy i ładujemy baterie na następny dzień. Sny występują zawsze, a fakt niepamiętania snów, nie oznacza, że ich nie było. Są ważne dla naszego organizmu, który w czasie śnienia odpoczywamy. Wyjątkiem są koszmary, które często są odzwierciedleniem naszych lęków i po przebudzeniu jesteśmy bardziej zmęczeni niż wypoczęci.

9 lutego 2016

1 komentarz do “Dlaczego mamy sny?”

  1. Ja, jeśli pamiętam swoje sny, to zawsze takie szalone. Jakbym miała je analizować, to nie wiem co by z tego wyszło… Ale fajnie, że je mamy, dodają życiu tajemniczości, a często też rozrywki 😉 Gdzieś czytałam, że nie każdy człowiek śni tak samo i np. nie każdy słyszy dźwięki w snach albo widzi wszystkie kolory. Ciekawe czy tak rzeczywiście jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.