Ciekawostki, Kultura

Najsłynniejsze obrazy w Polsce

Nie mamy u siebie w Polsce wprawdzie Luwru, ale okazuje się, że nie musimy wcale wyjeżdżać za granicę, by obcować z wielką sztuką. W naszym kraju również mamy wiele wartościowych dzieł. Wartościowych zarówno pod względem artystycznym jak i finansowym. Ruszmy więc ich tropem i zobaczmy, jakie arcydzieła malarstwa możemy zobaczyć w Polsce.

Dama z Gronostajem – Leonardo da Vinci

Tak, właśnie, z gronostajem, a nie z łasiczką. Wypadałoby wbić to sobie do głowy. Sam obraz bez wątpienia jest najsłynniejszym dziełem w Polsce. W filmie „Vinci” Juliusza Machulskiego pada kwestia, że tak naprawdę „w Polsce jest tylko jeden obraz” i choć zdanie takie jest krzywdzące dla innych wspaniałych dzieł znajdujących się w naszych muzeach, nie ulega wątpliwości, że drugiego takiego obrazu jak „Dama z gronostajem” w naszym kraju po prostu nie ma.

Dzieło mistrza Leonarda zostało ukończone w 1490 roku na dworze Ludovico Sforzy il Moro, księcia mediolańskiego. Postać, którą malarz przedstawił na płótnie, to Cecylia Gallerani. Warto tu zaznaczyć, że gronostaj w jej rękach ma sugerować, że była ona kochanką księcia, który był… kawalerem Orderu Gronostaja. Oczywiste więc, że zamienienie w tytule obrazu „gronostaja” na „łasiczkę” obdziera dzieło z pierwotnego sensu.

"Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci

Bitwa pod Grunwaldem – Jan Matejko

Najsłynniejszy polski malarz tematów historycznych rozpoczął pracę nad tym obrazem w 1875 roku, a zajęła mu ona zaledwie trzy lata. Zaledwie, jeśli weźmie się pod uwagę gabaryty tego dzieła. Najsłynniejszy z polskich obrazów ma powierzchnię czterdziestu dwóch metrów kwadratowych i waży dwieście dziewięćdziesiąt kilogramów.

W centrum obrazu upamiętniającego zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim znajduje się wielki książę litewski Witold Kiejstutowicz na koniu, dzierżący miecz we wzniesionej dłoni. Jeśli natomiast chcemy wypatrzyć Władysława Jagiełłę, musimy zwrócić wzrok na prawy górny róg.

"Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki

Bitwa pod Racławicami – Wojciech Kossak i Jan Styka

Obraz przedstawiający starcie wojsk Kościuszki z Rosjanami pod wsią Racławice to z pewnością jedno z najbardziej monumentalnych dzieł, jakie możemy podziwiać. Malowidło wyeksponowane w budynku Panoramy Racławickiej mierzy piętnaście metrów wysokości i aż sto czternaście metrów długości.

Trzeba przyznać, że przy takich imponujących rozmiarach obraz, ukończony w 1894 roku, nadaje historycznej potyczce prawdziwie epickiego charakteru. Wrażenie realizmu spotęgowane jest dodatkowo przez scenografię ułożoną przed obrazem i zdającą się płynnie przechodzić w to, co widnieje na płótnie.

Sąd Ostateczny – Hans Memling

Tryptyk znajdujący się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku był kiedyś uważany za dzieło Jana von Eycka, jednak to przypuszczenie zostało obalone w połowie dziewiętnastego wieku.

Obraz powstał na zamówienie włoskich fundatorów dla kościoła Badia Fiesolana we Florencji. Jednak podczas transportu na miejsce przeznaczenia w roku 1473, galera przewożąca dzieło padła ofiarą kapra Pawła Beneke z Gdańska. Zdobyty przez niego obraz trafił do Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Od tamtej pory dzieło co i rusz zmieniało zresztą właścicieli. Przechodziło przez ręce francuskie, niemieckie i rosyjskie, by po latach powrócić do Polski.

tryptyk "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga

Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem – Rembrandt van Rijn

Co ciekawe, nie jest to jedyny obraz Rembrandta, jaki możemy zobaczyć w Polsce (pozostałe to „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”.). Ten jest jednak najbardziej znany. Ilustracja nowotestamentowej przypowieści powstała w 1638. W 1774 dzieło zakupił Jan Piotr Norblin i przekazał do kolekcji Czartoryskich w Puławach. Później obraz wpadł w ręce Niemców, ale po wojnie znalazł swe miejsce w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

24 lutego 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.