Społeczeństwo, Zdrowie

Jak reagować na agresję?

Każdy z nas styka się z agresją czy to słowną, czy fizyczną. Nie zawsze jednak wiadomo jak sobie z tym radzić i jak powinno się w takich sytuacjach zachować. Czy należy reagować, a może lepiej ignorować?

Agresja – czym jest?

Agresja w psychologii to zachowanie ukierunkowane na zewnątrz lub do wewnątrz, mające na celu spowodowanie szkody psychicznej bądź fizycznej. Są różne rodzaje agresji i stykamy się z nią na co dzień, zarówno na ulicy, w miejscach publicznych, czy też w telewizji, tak samo w programach informacyjnych, jak i filmach i serialach. Czasem jest rozumiana nie jako zachowanie, ale jako popęd wrodzony, który z czasem tylko narasta i się kumuluje, by co jakiś czas dawać o sobie znać. Każdy człowiek posiada inną siłę popędu, co później objawia się różnymi zachowaniami, w zależności od charakteru człowieka. Inni badacze natomiast uznają, że agresja bierze się z frustracji. Jak jednak powinno się na nią reagować?

Zaciśnięta pięść uderzająca w stół

Nie bądź obojętny, ale i nie daj się sprowokować

Podstawowym celem agresora jest dominacja nad sytuacją oraz osobami, na które ta agresja jest skierowana. Zastraszenie ofiary to sprawienie, żeby nie mogła się postawić ani obronić. Nie należy w takich przypadków ignorować, a reagowanie jest jak najbardziej konieczne. Gdy się ignoruje agresje, daje się tym samym przyzwolenie na jej użycie oraz władzę agresorowi.

Agresja jest oznaką braku emocjonalnych zahamowań, które muszą znaleźć ujście i właśnie tu jest największy problem – wzmożone, niekontrolowane emocje, które zaburzają ocenę sytuacji i nie pozwalają na właściwy osąd. Nie można pozwolić na to, by emocje drugiej osoby przeszły na nas i sprawiły, że zniżymy się do jej poziomu. W ten sposób agresja będzie się tylko rozszerzać. Nie można też pozwolić, by potok negatywnych emocji nas przygniótł i sprawił, że będziemy czuć się gorsi, bo o to właśnie chodzi takiej osobie. Wylewa swoją złość, gniew, żale i inne negatywne uczucia na innych, by samemu poczuć się lepiej.

Zachowaj spokój i próbuj nawiązać rozmowę

Najlepiej znaleźć złoty środek i na agresywne zaczepki odpowiadać spokojnie, starając się również uspokoić drugą osobę. Panowanie nad emocjami stanowi tu podstawę i niestety w podobnych sytuacjach bywa to naprawdę trudne, ponieważ to emocje grają tu najważniejszą rolę i dyktują cały przebieg zdarzenia. Trzeba więc być spokojnym, mówić powoli, próbować nawiązać rozmowę z agresorem i zmusić go do uspokojenia. Nie należy krzyczeć, choć lekko podniesiony głos w celu dopasowania tonu do agresora jest wskazany. Oczywiście chodzi tu przede wszystkim o to, by z czasem ton głosu obniżać i zmusić, by i agresor to zrobił, na przykład przez ciągłe powtarzanie frazy „uspokój się” albo „porozmawiajmy”.

W ten sposób pokażesz, że nie pozwolisz się kontrolować. Dopóki tak się nie stanie, żadne logiczne argumenty nie będą do takiej osoby docierały, gdyż w takich emocjonalnych momentach logiczne myślenie nie ma miejsca. Ważne jest, aby nie dać się ponieść emocjom, w innym wypadku próba uspokojenia sytuacji spełznie na niczym. Trzeba pokazać, że nie pozwolisz sobie na wyprowadzenie z równowagi i tym samym wytrącisz agresorowi atut z ręki, pokażesz mu, że takim zachowaniem niczego nie wskóra.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje agresji. Należy umieć dostosować się do sytuacji, zachować spokój i nie dać się sprowokować.

10 lutego 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.