Ciekawostki, Turystyka

Co warto zwiedzić na Mazurach

Warmia i Mazury to wyjątkowe miejsce pełne przepięknych widoków, licznych jezior i wspaniałej natury. Zwane są Zielonymi Płucami Polski i nie bez powodu – ilość lasów zdecydowanie przewyższa inne rejony kraju, dodatkowo można tam również znaleźć liczne zabytki związane z historią Polski. Poniżej przedstawiamy kilka miejsc, które są warte odwiedzenia.

Parki krajobrazowe

Na terenie Mazur jest ich aż siedem, dodatkowo występuje tam prawie setka rezerwatów i ponad dwa tysiące pomników przyrody. Liczne trasy kajakarskie i szlaki turystyczne, które są doskonałe nie tylko na lato, ale i zimę, gdzie spokojnie można spędzić czas na zjazdach i wyciągach narciarskich. Z miejsc nietkniętych przez ludzi można wymienić chociażby Biebrzański Park Narodowy, Białowieski Park Narodowy, kanał mazurski Mamry-Bałtyk oraz szlaki turystyczne Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Prócz tego na terenie Mazur znajdują się liczne parki rozrzucone po całym regionie, które są żywym dowodem na piękno natury.

Widok na port w Giżycku

Zamki, zabytkowe wioski i zabudowania

Mazury to także szlaki historyczne, liczne zamki, zabytkowe wioski i zabudowania, bunkry z czasów wojny oraz klasztory i kościoły. Wszystko to jest warte obejrzenia, szczególnie dla miłośników historii i architektury. Znajduje się tam słynne pole grunwaldzkie będące miejscem sławnej bitwy, gdzie często są organizowane turnieje rycerskie i inne widowiska historyczne. Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Wilczy Szaniec, znajdujący się w Gierłoży.

Jest to zespół bunkrów, gdzie kwaterował się Adolf Hitler i gdzie przeprowadzono na niego nieudany zamach. Nie można również zapomnieć o zamkach krzyżackich rozmieszczonych w różnych miejscowościach, takich jak Giżycko, Barciany czy Nidzica. Są to pozostałości po systemie obronnym zakonu krzyżackiego, który niegdyś odgrywał ogromną rolę w średniowiecznej Europie. Dodatkowo można wymienić jeszcze twierdze Boyen oraz inne historyczne miejsca.

Kościoły i zamki, muzea

Nie można oczywiście zapomnieć o licznych kościołach oraz zamkach, zespołach zamkowo-parkowych oraz zespołach klasztornych. To nie tylko pozostałości po naszej historii, ale również niezwykłe zabytki architektoniczne, które w dużej mierze są dostępne dla zwiedzających. Warto odwiedzić sanktuarium w Świętych Lipkach, które jest miejscem pielgrzymek, ale także niezwykłym zabytkiem architektonicznym.

Innym miejscem, które wypadałoby zobaczyć są liczne zamki krzyżackie oraz pałace, jak chociażby pałac rodu Lendorff, gdzie można obejrzeć również mauzoleum rodowe oraz kaplicę. Z muzeów warte odwiedzenia jest chociażby Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie dla miłośników wojskowości albo Muzeum Etnograficzne w Sądrach.

Inne atrakcje

Atrakcji oferowanych przez Mazury jest naprawdę wiele, że ciężko jest je zobaczyć wszystkie i potrzeba by było na to, co najmniej kilkunastu wyjazdów. Można jednak do tej listy dopisać jeszcze kilka miejsc, a wśród nich wymienić chociażby kwaterę Himmlera znajdującą się koło wsi Pozezdrze, Piramidę w Rapie, będącej grobowcem czy też wrak statku Arabella znajdujący się na jeziorze Mamry, a który jest atrakcją zachęcającą do nurkowania.

10 lutego 2016

1 komentarz do “Co warto zwiedzić na Mazurach”

  1. Nigdy nie byłam na mazurach, choć wiem, że to niezwykle piękne miejsce. Chętnie odwiedzę wymienione miejsca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.