Kultura

Jakie książki fantasy warto przeczytać – 5 przykładów książkowych serii

Literatura może się wydawać wymierającym tematem, szczególnie teraz w dobie komputerów i powszechnie dostępnej elektroniki, która zdaje się wypierać tradycyjne książki. Czytelnictwo jednak nie zanika i wbrew pozorom jest dość popularne, zarówno wśród młodzieży, jak i starszych i choć wiele agencji bije na alarm, najprawdopodobniej nie ma się czym martwić. Największą popularnością od paru lat cieszą się książki z gatunku fantasy. Jest ich naprawdę wiele. Jakie warto przeczytać?

1. Władca pierścieni i Hobbit, J.R.R. Tolkien

Klasyka wiecznie żywa. Jest to jedno z największych dzieł tego gatunku, a kunszt literacki Tolkiena tylko to potwierdza. Zapoznanie się z tymi tytułami jest obowiązkowe, nie tylko dla miłośników fantastyki jako takiej, ale dla każdego wielbiciela literatury. Specyficzny, bardzo opisowy i piękny poetycki język, barwni bohaterowie i niesamowite przygody, a przede wszystkim niezwykle bogaty świat, w którym można wprost zatonąć. Nic dziwnego, że do dziś jest uwielbiany przez wielu.

las, drzewa, lato

2. Harry Potter, J.K. Rowling

Seria bardzo popularna wśród młodzieży, opowiadająca o młodym czarodzieju i jego szkolnym życiu. Pozycja nie tylko dla młodszych, ale i starszych czytelników, która zabiera nas w przepełniony magią świat i pokazuje klasyczną walkę dobra ze złem oraz perypetie młodych bohaterów, którzy z tomu na tom są coraz starsi i coraz bardziej doświadczeni. To historia o dorastaniu, poznawaniu siebie oraz nadziei na to, że będzie lepiej. Przekazuje wiele ważnych pozytywnych treści, które w dzisiejszych czasach wydają się zanikać.

3. Wiedźmin, A. Sapkowski

Polskie fantasy, które podbiło serca wielu fanów, a już niedługo być może wejdzie ponownie na ekrany telewizorów, gdy tylko zostaną zrealizowane plany produkcji nowego serialu. Barwny, ale i bardzo brutalny świat, pełen potworów i zła. Bardziej nadaje się dla nieco starszych czytelników ze względu na często dość wulgarny i dosadny język. Jest to mimo wszystko świetna rozrywka przykryta magią oraz poprzeplatana licznymi mitami i wierzeniami, które autor czerpał z naszych słowiańskich i europejskich korzeni.

4. Gra o Tron, G.R.R. Martin

Zarówno seria książek, jak i serial cieszą się niesłabnącą popularnością, a autor jest przez fanów zarówno kochany, jak i nienawidzony ze względu na swoje podejście do kreowanych bohaterów. Jest to świat wypełniony mnóstwem bohaterów oraz ogromem przestrzeni i zdarzeń, które mogą być wręcz przytłaczające. Książka ta również polecana jest raczej starszym czytelnikom, ze względu na swoją brutalność i specyfikę.

5. Seria Ziemiomorze, U.K. Le Guin

Jedna z najlepszych serii fantasy ostatnich lat. Cykl ten jest naładowany całym mnóstwem treści, a magiczny świat przepełniony jest głębszym przesłaniem często sięgającym do społecznych zagadnień, jak wykluczenie, wolność, rola kobiet oraz odwoływanie się do prawd uniwersalnych. Warta przeczytania, tym bardziej, że podobnie jak w przypadku książek Tolkiena, jest to swego rodzaju klasyka gatunku. Do tego niezwykle piękny styl język dodatkowo podnosi walory tej niezwykłej książki.

10 lutego 2016

1 komentarz do “Jakie książki fantasy warto przeczytać – 5 przykładów książkowych serii”

  1. Ze wszystkich wymienionych tylko Gry o tron nie czytałam, a raczej zaczęłam (jestem po trzecim tomie) i nie wiem czy będę szła dalej. Władca Pierścienia czy Harry Potter i Wiedźmin to prawdziwa klasyka… no i Ziemiomorze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.