Kultura

Jakie książki fantasy warto przeczytać – 5 przykładów książkowych serii

Literatura może się wydawać wymierającym tematem, szczególnie teraz w dobie komputerów i powszechnie dostępnej elektroniki, która zdaje się wypierać tradycyjne książki. Czytelnictwo jednak nie zanika i wbrew pozorom jest dość popularne, zarówno wśród młodzieży, jak i starszych i choć wiele agencji bije na alarm, najprawdopodobniej nie ma się czym martwić. Największą popularnością od paru lat cieszą się książki z gatunku fantasy. Jest ich naprawdę wiele. Jakie warto przeczytać?

1. Władca pierścieni i Hobbit, J.R.R. Tolkien

Klasyka wiecznie żywa. Jest to jedno z największych dzieł tego gatunku, a kunszt literacki Tolkiena tylko to potwierdza. Zapoznanie się z tymi tytułami jest obowiązkowe, nie tylko dla miłośników fantastyki jako takiej, ale dla każdego wielbiciela literatury. Specyficzny, bardzo opisowy i piękny poetycki język, barwni bohaterowie i niesamowite przygody, a przede wszystkim niezwykle bogaty świat, w którym można wprost zatonąć. Nic dziwnego, że do dziś jest uwielbiany przez wielu.

las, drzewa, lato

2. Harry Potter, J.K. Rowling

Seria bardzo popularna wśród młodzieży, opowiadająca o młodym czarodzieju i jego szkolnym życiu. Pozycja nie tylko dla młodszych, ale i starszych czytelników, która zabiera nas w przepełniony magią świat i pokazuje klasyczną walkę dobra ze złem oraz perypetie młodych bohaterów, którzy z tomu na tom są coraz starsi i coraz bardziej doświadczeni. To historia o dorastaniu, poznawaniu siebie oraz nadziei na to, że będzie lepiej. Przekazuje wiele ważnych pozytywnych treści, które w dzisiejszych czasach wydają się zanikać.

3. Wiedźmin, A. Sapkowski

Polskie fantasy, które podbiło serca wielu fanów, a już niedługo być może wejdzie ponownie na ekrany telewizorów, gdy tylko zostaną zrealizowane plany produkcji nowego serialu. Barwny, ale i bardzo brutalny świat, pełen potworów i zła. Bardziej nadaje się dla nieco starszych czytelników ze względu na często dość wulgarny i dosadny język. Jest to mimo wszystko świetna rozrywka przykryta magią oraz poprzeplatana licznymi mitami i wierzeniami, które autor czerpał z naszych słowiańskich i europejskich korzeni.

4. Gra o Tron, G.R.R. Martin

Zarówno seria książek, jak i serial cieszą się niesłabnącą popularnością, a autor jest przez fanów zarówno kochany, jak i nienawidzony ze względu na swoje podejście do kreowanych bohaterów. Jest to świat wypełniony mnóstwem bohaterów oraz ogromem przestrzeni i zdarzeń, które mogą być wręcz przytłaczające. Książka ta również polecana jest raczej starszym czytelnikom, ze względu na swoją brutalność i specyfikę.

5. Seria Ziemiomorze, U.K. Le Guin

Jedna z najlepszych serii fantasy ostatnich lat. Cykl ten jest naładowany całym mnóstwem treści, a magiczny świat przepełniony jest głębszym przesłaniem często sięgającym do społecznych zagadnień, jak wykluczenie, wolność, rola kobiet oraz odwoływanie się do prawd uniwersalnych. Warta przeczytania, tym bardziej, że podobnie jak w przypadku książek Tolkiena, jest to swego rodzaju klasyka gatunku. Do tego niezwykle piękny styl język dodatkowo podnosi walory tej niezwykłej książki.

10 lutego 2016

ONE COMMENT ON THIS POST To “Jakie książki fantasy warto przeczytać – 5 przykładów książkowych serii”

  1. czytelniczka123 pisze:

    Ze wszystkich wymienionych tylko Gry o tron nie czytałam, a raczej zaczęłam (jestem po trzecim tomie) i nie wiem czy będę szła dalej. Władca Pierścienia czy Harry Potter i Wiedźmin to prawdziwa klasyka… no i Ziemiomorze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *