Mężczyzna, Moda

Jak dobrać garnitur, żeby pasował

Odpowiednio dopasowany garnitur to podstawa w męskiej modzie i podobnie, jak jest to w przypadku kobiet, tak i tu nieodpowiedni dobór garderoby może znacząco wyeksponować niedoskonałości ciała. Garnitur to oznaka elegancji i choć zazwyczaj może być rzadko używany, warto aby by był on właściwie dopasowany.

Marynarka

Najlepiej omówić każdą część tej garderoby osobno, bo każda z nich ma znaczenie. Odpowiednia marynarka powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana do sylwetki, a już zwłaszcza do ramion. Zbyt wąska marynarka będzie się marszczyć i napinać, zbyt szeroka pofałduje się i będzie odstawać od ciała, co wygląda bardzo nieestetycznie. Dolna krawędź materiału powinna sięgać pośladków, a przy opuszczonych rękach do zgięć palców. Rękawy z kolei muszą przy luźnym spuszczeniu rąk sięgać do nadgarstka, tak by mankiet koszuli wystawał spod nich na około 1-2 cm. Guziki marynarki powinny być nisko osadzone, natomiast kołnierz ma przylegać do kołnierzyka koszuli.

podobne:  Jak dopasować marynarkę? 3 rodzaje męskich marynarek na każdą okoliczność

Złożona w kostkę koszula

Koszula do garnituru

Żeby wygląd prezentował się elegancko ważny jest również wybór koszuli pod marynarkę. Koszula powinna być tak dobrana, by nie rozchodziła się przy guzikach w trakcie siadania czy schylania, ważne jest więc dopasowanie rozmiaru i kroju koszuli do budowy ciała. Istotne jest również dopasowanie do szerokości pleców. Osoby szczupłe powinny mieć szerokość ramion równą szerokości w plecach, przy mocniej zbudowanych sylwetkach, szerokość ramion powinna być większa, by nie krępowały one ruchów ani nie powodowały przesunięć koszuli na plecach. Kołnierzyk powinien wystawać spod marynarki na około 1-2 cm i ściśle przylegać do kołnierza marynarki. Muszą tworzyć spójną całość i nie rozchodzić się ani nie odstawać.

podobne:  Jak dopasować marynarkę? 3 rodzaje męskich marynarek na każdą okoliczność

Spodnie do garnituru

Długość, krój i szerokość spodni także ma duże znaczenie w całościowym wyglądzie sylwetki. Nogawki powinny być dostosowane do budowy ciała, a więc mężczyźni bardziej krępej budowy muszą mieć nieco szersze nogawki, dla wysokich i szczupłych najlepiej będzie, gdy będą się one zwężać w dół. Spodnie powinny się układać w prostej linii i nie odstawać na biodrach tworząc worek i tym samym optycznie poszerzać sylwetki. Natomiast zbyt wąskie będą zbytnio opinać nogi i krępować ruchy. Nogawki mają luźno opierać na bucie i sięgać do obcasa. Zbyt krótkie będą odsłaniać kostki, zbyt długie tworzyć fałdy i możliwość ich przydeptywania.

Dodatki do garnituru

Garnitur to nie tylko marynarka, spodnie i koszula, ale również takie dodatki jak krawat, który winien pasować do marynarki i być dobrze dopasowany do kołnierzyka. Jeżeli chodzi o obuwie, najlepiej, gdyby było ono dość standardowego czarnego koloru, który jest i elegancki i uniwersalny. Podobna sprawa ma się z kolorem samego garnituru, który powinien być w ciemnym odcieniu, najlepsze są ciemnoszare, ciemnogranatowe i czarne, ponieważ pasują praktycznie na każdą okazje. Istotne jest również pamiętanie o tym, by pasek do spodni był tego samego koloru, co kolor butów.

podobne:  Jak dopasować marynarkę? 3 rodzaje męskich marynarek na każdą okoliczność
9 lutego 2016

1 komentarz do “Jak dobrać garnitur, żeby pasował”

  1. Te rady pewnie przydadzą się niejednemu facetowi. Dobrze dobrany garnitur potrafi nadać dużej powagi w postawie. Inaczej się potem na mężczyznę patrzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.