Ciekawostki, Zdrowie

Jak zachować się podczas burzy

Gdy przychodzi burza najlepszym rozwiązaniem jest pozostać w domu, gdzie jest względnie najbezpieczniej. Oczywiście należy pamiętać o tym, że zawsze może w dom uderzyć piorun, dlatego nie należy używać urządzeń przewodowych, żeby nie uległy przepięciu, ale co zrobić, gdy burza dopadnie nas poza domem i nie ma możliwości szybkiego powrotu?

W budynkach i pomieszczeniach

Jeżeli jesteś na dworze, najlepszym rozwiązaniem będzie schronić się w najbliższym możliwym budynku. Może to być sklep, jakiś urząd czy cokolwiek innego, co może dać nam schronienie. Jeżeli jesteś w samochodzie, to należy w nim pozostać, ponieważ nawet jeżeli piorun w niego uderzy, to prąd spłynie po karoserii nie uszkadzając wnętrza. Pamiętać również trzeba o tym, by wszystkie okna w samochodzie były pozamykane i nie parkować pod drzewami oraz liniami energetycznymi.

Kobieta na polu podczas burzy

Jeżeli jesteśmy poza miastem dobrze jest znaleźć jakąś jaskinię, kanion, czy inne miejsca znajdujące się na obniżonym terenie. Bezwzględnie należy unikać wysokich obiektów, ponieważ to w nie może uderzyć piorun, niezależnie od tego czy to drzewo czy skała.

W wodzie, na drzewie

Podczas burzy nie należy przebywać w pobliżu zbiorników wodnych, a już na pewno nie powinno się ani kapać, ani pływać łódką, ponieważ woda jest doskonałym przewodnikiem prądu elektrycznego. Drzewa wydają się być bezpiecznymi schronieniami, ale nic bardziej mylnego, lipy przykładowo doskonale przewodzą elektryczność, trzeba odejść na odległość dwa razy większą niż wysokość drzewa i skulić się. Nie powinno się używać również żadnych metalowych przedmiotów, kijów, wędek, unikać jakiegokolwiek z nimi kontaktu.

Nie należy w trakcie burzy biegać ani poruszać się szybkim krokiem. W momencie, gdy odczuwa się gęsią skórkę trzeba jak najszybciej przykucnąć na ziemi, ponieważ oznacza to, że za chwilę możesz zostać trafiony piorunem. Z żadnym wypadku i pod żadnym pozorem nie kładź się na ziemi.

Na zewnątrz

Piorun najczęściej uderza w najwyżej położony obiekt w okolicy, więc jeżeli jest się w górach, należy jak najszybciej zejść w dół, opuszczając szczyt oraz sztuczne zabezpieczenia, takie jak klamry, łańcuchy i drabinki. Nie należy opierać się o skały ani kłaść. Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie jakiejś doliny lub jaskini. Najbezpieczniej jest usiąść ze złożonymi i podkulonymi nogami na plecaku lub innej rzeczy, która będzie pełnić rolę izolacji.

Trzeba również pamiętać o wyłączeniu wszystkich urządzeń elektronicznych. Dobrze jest również pamiętać o tym, by nie przebywać w dużych, zwartych grupach, które mogą przyciągnąć do siebie pioruny. Należy się rozdzielić i znaleźć odpowiednie miejsca na przeczekanie burzy.

Najważniejsze jest to, by nie lekceważyć burz z piorunami. Nasze zdrowie i życie jest o wiele ważniejsze od widoków, jakie może oferować. Brak rozwagi może nas kosztować poważne konsekwencje zdrowotne, jak również przyczynić się do naszej śmierci.

9 lutego 2016

1 komentarz do “Jak zachować się podczas burzy”

  1. Gdy jest się w domu większego problemu nie ma, na zewnątrz to już inna sprawa. pewnych norm bezpieczeństwa trzeba tu jednak przestrzegać i warto wiedzieć jak się zachować w danej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.