Społeczeństwo, Zdrowie

Jak walczyć ze stresem?

Stres to coś, co bardzo często towarzyszy nam w różnych sytuacjach życiowych. Związany jest zarówno z życiem prywatnym, jak i zawodowym, a problemy w domu czy pracy mogą przyczynić się do zwiększenia stanu poddenerwowania i ma to niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele i warto się z nimi zapoznać.

Ustal czego się boisz

Żeby móc rozpocząć walkę ze stresem, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, co mnie stresuje, czego się boję, co sprawia, że na samą myśl o tym cierpnie mi skóra. Poznanie przyczyny pozwoli nam na znalezienie skutecznego rozwiązania naszego problemu.

podobne:  Jak efektywnie uczyć się języka obcego?

Pozbądź się niepotrzebnego stresu

Często jest tak, że zamartwiamy się wieloma rzeczami naraz, zarówno tymi, na które nie mamy wpływu, jak i tymi, z którymi możemy sobie poradzić samodzielnie. Innymi słowy należy zająć się tym, co możemy w danej chwili zmienić, a to z czym przyjdzie nam więcej trudności odłożyć na bok i zająć się tym, gdy tylko będzie taka możliwość. Jeżeli natomiast nie jesteśmy w stanie nic poradzić na pewne sytuacje i nie mamy na nie żadnego wpływu, trzeba to po prostu zaakceptować – nie jest to łatwe, ale to my decydujemy o tym, co wywołuje w nas stres, a co nie.

Odpoczywaj, gdy tylko możesz

Odpoczynek jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto wrzucić na luz, a czas wolny wykorzystać na leniuchowaniu i relaksie, który dobrze wpłynie na naszą kondycję umysłową i pozwoli zredukować stres, którego doświadczamy w pracy czy w domu. Można wyjść na zakupy, oglądać telewizję, słuchać radia, uprawiać sport czy po prostu spać, każda forma relaksu i odpoczynku jest jak najbardziej pożądana. Ważne, by zająć myśli czym innym.

podobne:  Dlaczego mamy sny?

Kobieta spacerująca po plaży

Myśl pozytywnie i miej przy sobie kogoś bliskiego

Nie należy widzieć wszystkiego w najczarniejszych barwach, trzeba umieć znaleźć też pozytywne strony, a jak nie, to po prostu rozejrzeć się wokół i znaleźć coś, czym można było by się cieszyć. Mogą to być nawet najprostsze rzeczy, jak pogodny słoneczny dzień czy przyjazny uśmiech przypadkowej osoby. Warto mieć również przy sobie kogoś bliskiego, z kim można porozmawiać, wyjść na spotkanie, spacer czy po prostu móc ponarzekać i pomarudzić. Towarzystwo innych ludzi może mieć bardzo pozytywny wpływ.

Nie pozwalaj by emocje nad tobą panowały

Odpoczynek jest ważny, ale nie równa się on bezczynności, a już zwłaszcza poddaniu się. Nie można się poddawać i rezygnować z działania, trzeba starać się rozwiązać każdy problem, warto przy tym szukać pomocy u innych. Stres powoduje również nadmierne rozdrażnienie emocjonalne, a działanie pod wpływem emocji rzadko przynosi pozytywne skutki. Lepiej więc uspokoić się i raz jeszcze wszystko dokładnie przemyśleć, by nie popełnić głupstwa. Emocje nie mogą nam dyktować tego, co mamy robić.

podobne:  Jak zacząć odchudzanie

Przede wszystkim jednak warto się uśmiechnąć, bo czasem to on jest jednym z najlepszych metod na radzenie sobie ze stresem. Tak więc uśmiechnijmy się i nie dajmy pokonać się stresowi, każdy problem da się rozwiązać, trzeba tylko chcieć.

4 lutego 2016

ONE COMMENT ON THIS POST To “Jak walczyć ze stresem?”

  1. Aga Misa pisze:

    Łatwo niestety się mówi, ciężej jest samemu ze stresem walczyć, bo wtedy wszystko wydaje się szare i beznadziejne, a do tego te ciągłe kołatania serca i problemy ze snem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *