Społeczeństwo, Zdrowie

Jak walczyć ze stresem?

Stres to coś, co bardzo często towarzyszy nam w różnych sytuacjach życiowych. Związany jest zarówno z życiem prywatnym, jak i zawodowym, a problemy w domu czy pracy mogą przyczynić się do zwiększenia stanu poddenerwowania i ma to niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest wiele i warto się z nimi zapoznać.

Ustal czego się boisz

Żeby móc rozpocząć walkę ze stresem, w pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, co mnie stresuje, czego się boję, co sprawia, że na samą myśl o tym cierpnie mi skóra. Poznanie przyczyny pozwoli nam na znalezienie skutecznego rozwiązania naszego problemu.

Pozbądź się niepotrzebnego stresu

Często jest tak, że zamartwiamy się wieloma rzeczami naraz, zarówno tymi, na które nie mamy wpływu, jak i tymi, z którymi możemy sobie poradzić samodzielnie. Innymi słowy należy zająć się tym, co możemy w danej chwili zmienić, a to z czym przyjdzie nam więcej trudności odłożyć na bok i zająć się tym, gdy tylko będzie taka możliwość. Jeżeli natomiast nie jesteśmy w stanie nic poradzić na pewne sytuacje i nie mamy na nie żadnego wpływu, trzeba to po prostu zaakceptować – nie jest to łatwe, ale to my decydujemy o tym, co wywołuje w nas stres, a co nie.

Odpoczywaj, gdy tylko możesz

Odpoczynek jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto wrzucić na luz, a czas wolny wykorzystać na leniuchowaniu i relaksie, który dobrze wpłynie na naszą kondycję umysłową i pozwoli zredukować stres, którego doświadczamy w pracy czy w domu. Można wyjść na zakupy, oglądać telewizję, słuchać radia, uprawiać sport czy po prostu spać, każda forma relaksu i odpoczynku jest jak najbardziej pożądana. Ważne, by zająć myśli czym innym.

Kobieta spacerująca po plaży

Myśl pozytywnie i miej przy sobie kogoś bliskiego

Nie należy widzieć wszystkiego w najczarniejszych barwach, trzeba umieć znaleźć też pozytywne strony, a jak nie, to po prostu rozejrzeć się wokół i znaleźć coś, czym można było by się cieszyć. Mogą to być nawet najprostsze rzeczy, jak pogodny słoneczny dzień czy przyjazny uśmiech przypadkowej osoby. Warto mieć również przy sobie kogoś bliskiego, z kim można porozmawiać, wyjść na spotkanie, spacer czy po prostu móc ponarzekać i pomarudzić. Towarzystwo innych ludzi może mieć bardzo pozytywny wpływ.

Nie pozwalaj by emocje nad tobą panowały

Odpoczynek jest ważny, ale nie równa się on bezczynności, a już zwłaszcza poddaniu się. Nie można się poddawać i rezygnować z działania, trzeba starać się rozwiązać każdy problem, warto przy tym szukać pomocy u innych. Stres powoduje również nadmierne rozdrażnienie emocjonalne, a działanie pod wpływem emocji rzadko przynosi pozytywne skutki. Lepiej więc uspokoić się i raz jeszcze wszystko dokładnie przemyśleć, by nie popełnić głupstwa. Emocje nie mogą nam dyktować tego, co mamy robić.

Przede wszystkim jednak warto się uśmiechnąć, bo czasem to on jest jednym z najlepszych metod na radzenie sobie ze stresem. Tak więc uśmiechnijmy się i nie dajmy pokonać się stresowi, każdy problem da się rozwiązać, trzeba tylko chcieć.

4 lutego 2016

1 komentarz do “Jak walczyć ze stresem?”

  1. Łatwo niestety się mówi, ciężej jest samemu ze stresem walczyć, bo wtedy wszystko wydaje się szare i beznadziejne, a do tego te ciągłe kołatania serca i problemy ze snem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.