Moda

Jak się ubrać do biura? Kilka pomysłów na strój do pracy

Jeśli chcesz wyglądać w pracy dobrze unikając przy tym rutyny, powinnaś zastanowić się najpierw nad standardami, które obowiązują w Twoim miejscu pracy- zależy to od tego, czy zostałaś poinformowana o panującym w pracy dress codzie. W pewnych branżach mile widziane jest to, by ubierać się modnie, kolorowo tak, by podkreślać swój charakter. Niezależnie od tego, gdzie pracujesz, wskazówki dotyczące tego, jak ubrać się do biura na pewno Ci przydadzą.

Biznesowy dress code

Możesz wyróżnić tutaj dwie opcje w ubieraniu się: business attire i business smart. Jeśli chodzi o styl business attire najczęstszym zestawieniem jest kostium (ze spodniami lub spódnicą) i białą lub pastelową bluzką pod spodem. Można też kostium zamienić na żakiet z sukienką. Kostium powinien jednak być z gładkiego materiału, jeśli posiada wzór powinien być on dyskretny. Wszelkie marszczenia, nachalne wzory i zdobienia nie będą tu na miejscu.

Wysokość czółenek powinna wynosić nie więcej niż 8 cm, buty powinny także zakrywać palce. Do tego stroju koniecznie załóż delikatną biżuterię, która nie stworzy przerysowanego efektu. Z kolei styl business smart dopuszcza większą swobodę w ubiorze. Są to jednak niewielkie ustępstwa takie jak: tkaniną żakietu może być tweed lub len, do tego garniturowe ciemne spodnie. Jeżeli chodzi o niuanse, czarne buty możesz zastąpić brązowymi lub w kolorze ciemnego granatu. Kolorystyka w stylu business smart powinna być stonowana, postaw na klasykę: barwy niebieskie, granatowe, odcienie szarości, beżu. Wszelkie prążkowane koszulowe bluzki będą tu mile widziane. Pamiętaj, także o noszeniu rajstop- nawet w upalne dni nogi powinny być osłonięte.

Kobieta w marynarce trzyma w ręce napis "Manager"

Smart casual, czyli luz kontrolowany

Tak zwany styl smart casual jest najbardziej swobodnym stylem, dopuszczanym w niektórych firmach. Jeśli ubierzesz dzianinowy sweterek lub top nie popełnisz foux pas. Spódnica czy spodnie mogą tu być uszyte z innej tkaniny niż żakiet, swoboda jeśli chodzi o dobór bluzki dopuszcza także delikatne nadruki lub wiązania pod szyją. Styl ten odstępuje od noszenia żakietu. Możesz go zastąpić dżinsami, do których włożysz baletki. W przypadku spódnicy możesz zdecydować się na bardziej wyraziste wzory czy kolorystykę.

Styl ten jest dozwolony pod warunkiem, że nie masz umówionego spotkania z klientem, w przeciwnym wypadku skorzystaj ze stylu business attire. Bluzy dresowe lub spodnie sportowe odłóż jednak na inne okazje, styl smart casual ma także swoje ograniczenia. Absolutnie powinnaś także unikać rozpuszczonych włosów w pracy.

Dziewczyna w beżowym płaszczu

Klasyka z nutą szaleństwa

Styl, który odnosi się do branż kreatywnych dopuszcza nonszalancję w ubiorze, a nawet pewną awangardowość. Jeśli pracujesz w zawodzie związanym np. z branżą artystyczną, powinnaś starać się podkreślić swoją indywidualność. Nie istnieją tu żadne reguły, im bardziej kolorowo i oryginalnie, tym lepiej. Ażurowy sweter do kolan jak i długa, kolorowa chusta zarzucona na szyję będą jak najbardziej na miejscu. Jeśli chodzi o buty, możesz wybierać w niezliczonych fasonach i kolorach. Poza Twoją wygodą nie obowiązują Cię żadne reguły!

Niezależnie od tego, w jakim zawodzie pracujesz, masz narzucone pewne panujące w pracy normy. Powinnaś także pamiętać, że dobierając strój do pracy, musi on być schludny i harmonijny, dopasowany do Twojego wzrostu i figury.

19 lutego 2016

1 komentarz do “Jak się ubrać do biura? Kilka pomysłów na strój do pracy”

  1. Ciekawe podpowiedzi, wszystko oczywiście zależeć będzie od tego, jakie zasady panują w danym biurze i od tego wyjść, by wiedzieć na co można sobie pozwolić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.