Kobieta, Uroda, Zdrowie

Jak dbać o paznokcie u rąk? 10 zasad pielęgnacji paznokci

Dłonie są wizytówką kobiety, dlatego staramy się je jak najlepiej pielęgnować. Przede wszystkim zwracamy uwagę na paznokcie, na ich pięknym wyglądzie zależy nam najbardziej. Niestety nie zawsze wystarczy jedynie regularnie ich podcinać i piłować. Co zrobić, jeśli zaczęły się rozdwajać lub są słabe i łamliwe? Mamy dla was kilka porad związanych z pielęgnacją paznokci.

 1. Mycie rąk
 2. Krem do rąk
 3. Natłuszczanie
 4. Zmiana temperatur
 5. Ochrona przed chemikaliami
 6. Właściwa pielęgnacja płytki paznokcia
 7. Wycinanie skórek
 8. Odżywki do paznokci
 9. Obgryzanie paznokci
 10. Manicure

Zadbane paznokcie

1. Mycie rąk

Brzmi banalnie, ale to dzięki temu unikamy zakażenia różnymi bakteriami, które mogą powodować chociażby grzybicę paznokci.

2. Krem do rąk

To absolutna podstawa. Warto stosować go jak najczęściej, najlepiej po każdym myciu rąk. Ten kosmetyk nawilży całe dłonie, ale wmasowany w palce w okolicach paznokci wpłynie pozytywnie także na nie. Przede wszystkim pomoże utrzymać w dobrym stanie skórki, które często ulegają przesuszeniu lub pękają. Nie wygląda to estetycznie i często jest naprawdę bolesne.

podobne:  Jak dbać o paznokcie?

3. Natłuszczanie

Oprócz regularnego nawilżania kremem do rąk, dobrze od czasu do czasu sięgnąć po kosmetyk o silniejszym działaniu, jak na przykład oliwa czy krem glicerynowy. Można też smarować płytkę i skórki olejkiem rycynowym dwa razy dziennie, wpłynie to korzystnie na rozdwajające się i łamliwe paznokcie.

4. Zmiana temperatur

Nasze paznokcie nie lubią doznawać szoku termicznego, to je bardzo osłabia. W związku z tym pamiętaj o tym, by zimą nosić rękawiczki i nie wkładać przemarzniętych rąk do ciepłej wody. Podobnie działają również suszarki do rąk, które dmuchają zwykle bardzo ciepłym powietrzem, dlatego staraj się korzystać z nich jak najrzadziej.

5. Ochrona przed chemikaliami

Wszelkie środki chemiczne, których używamy na przykład do czyszczenia podłóg czy innych powierzchni w naszych domach, mają negatywne działanie na nasze paznokcie. Starajcie się zatem pamiętać o tym, aby zakładać do sprzątania gumowe rękawiczki.

podobne:  Jak dbać o paznokcie?

6. Właściwa pielęgnacja płytki paznokcia

Jednym paznokcie rosną szybciej, innym wolniej, ale wszyscy musimy je co jakiś czas skracać. Pamiętajcie przy tym, aby nie piłować ich zbyt mocno, gdyż zabieg ten ingeruje mocno w płytkę paznokcia i osłabia ją.

7. Wycinanie skórek

Wbrew obiegowym opiniom nie powinno się tego robić zbyt często, gdyż powoduje to szybsze ich narastanie. Zwykle wystarczy ograniczyć się do ich odsunięcia, a wycinanie traktujcie jako ostateczność.

8. Odżywki do paznokci

Wybór tego typu kosmetyków jest naprawdę imponujący. Można stosować odżywki pełniące jednocześnie funkcję lakieru, które nadają im piękny wygląd, odżywiają i utwardzają płytkę paznokcia. Inne zaś nakłada się na paznokcie tylko na jakiś czas, część ich składników zostaje wchłonięta, a część po prostu się ściera i pozostawia je naturalne. Sposób użycia nie jest tak ważny, najistotniejsze jest to, żeby stosowana przez was odżywka zawierała witaminy i ceramidy.

podobne:  Jak dbać o paznokcie?

9. Obgryzanie paznokci

To grzech popełniany zwykle przez dzieci, ale dorosłym tez się zdarza. Oprócz oczywistych konsekwencji obgryzania paznokci, takich jak ich nieestetyczny wygląd, należy obawiać się szeregu innych niebezpieczeństw, w skrajnych przypadkach nawet zakażenia układu pokarmowego czy zarażenia się glisdą ludzką. Aby pozbyć się tego niezdrowego nawyku należy stosować preparaty, które powinny skutecznie zniechęcić nas swoim gorzkim smakiem. W skrajnych wypadkach można skorzystać z pomocy psychiatry, gdyż odruch obgryzania paznokci może być objawem poważniejszych problemów nerwowych.

10. Manicure

Kobiety zwykle chcąc, by ich dłonie prezentowały się jak najschludniej i atrakcyjnie, w tym celu stosując różnego rodzaju lakiery. Warto jednak co jakiś czas dać paznokciom „odpocząć”, zrobić sobie przerwę od nadawania im pięknego wyglądu za pomocą produktów chemicznych, a w tym czasie zastosować np. kurację witaminową.

26 lipca 2017

4 komentarze do “Jak dbać o paznokcie u rąk? 10 zasad pielęgnacji paznokci”

 1. Nie maiłam pojęcia, że suszarka do rąk może mi zniszczyć paznokcie :0 ;/ Od teraz będę używała ręczników 😛

 2. Dłonie niestety są bardzo narażone na podrażnienia i uszkodzenia, w końcu działamy nimi cały czas, w naszym codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.