Internet

Bezpieczne zakupy w internecie — jakich zasad trzeba przestrzegać?

Kupowanie różnych rzeczy przez internet staje się coraz bardziej popularne. Zamawiamy właściwie wszystko. Ubrania, meble, materiały budowlane, książki, a nawet żywność. Nie wszyscy jednak zwracają uwagę na to, na jakich stronach robią zakupy. Nie wszystkie mogą być tak samo bezpieczne. Jak więc zamawiać przez internet, żeby nie paść ofiarą oszusta?

Sprawdzone sklepy i platformy

Kluczową kwestią, która może zapewnić bezpieczne zakupy online, jest wybieranie sklepów internetowych i platform sprzedażowych, które są sprawdzone. Uznane marki nie mogą pozwolić sobie na sprzedawanie wadliwych towarów czy opóźnienia w dostawie. Wszelkie informacje na temat składania zamówienia, metodach płatności oraz dostawy powinny być zawarte na stronie sklepu internetowego. Niektórzy mają problemy z kupowaniem produktów od innych osób, np. przez anonse. Jak robić zakupy na Allegro, przez ogłoszenia tłumaczy Subasta.pl, należy dokładnie przyjrzeć się sprzedawcy i sprawdzić, jakie są o nim opinie. To pomoże uniknąć zakupu u kogoś, kto wystawia wadliwy towar lub nadaje przesyłki ze sporym opóźnieniem.

Karta płatnicza i komputer

Bezpieczne połączenie internetowe

Robiąc zakupy online, należy przyjrzeć się też połączeniu internetowemu. Lepiej nie korzystać z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi, które znajdują się np. w galeriach handlowych. Do nich dostęp ma wiele osób, mogą nie gwarantować one w 100% bezpieczeństwa. Lepiej korzystać więc z własnego łącza. Ponadto należy sprawdzić, czy strona, na której chcemy zrobić zakupy, posiada certyfikat SSL. On zapewnia bezpieczne połączenie, ale i poufność naszych wpisywanych danych osobistych, które są niezbędne do przeprowadzenia transakcji. Powinien on też widnieć przy płatności za zakupy.

Zwroty zakupów online

Zamawiając produkty przez internet, należy być świadomym tego, że można je zwrócić. W końcu kupujemy coś na odległość, nie widzieliśmy tego. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z towaru, możemy go zwrócić. Na odstąpienie od umowy i rezygnację z zakupu mamy 14 dni od otrzymania zamówienia. Niezbędne do tego dokumenty najczęściej dostępne są na stronie internetowej sprzedawcy.

Zakupy online – na co jeszcze uważać?

Planując zakupy przez internet, warto przyjrzeć się swoim nawykom, jakie stosujemy, będąc online. Aby faktycznie były to transakcje udane, należy pamiętać, by nie otwierać maili i załączników, które budzą nasze obawy. Trzeba też dokładnie przyglądać się stronom, sklepom internetowym, na jakie się wchodzi. Warto też zainwestować w dobry program antywirusowy, który szybko wychwyci pojawiające się zagrożenia. Opłaca się też dokonywać wszelkich aktualizacji systemu, być może wymagane są jakieś poprawki. Ostatnią kwestią są hasła. Robiąc zakupy online, często zakładamy konta na różnych stronach. Warto pomyśleć o tym, by hasła, które ustawiamy, były trudne. Nie mogą mieć one w treści imienia czy nazwiska, najlepiej, żeby były kombinacją liter, cyfr i znaków specjalnych.

29 lipca 2020

1 komentarz do “Bezpieczne zakupy w internecie — jakich zasad trzeba przestrzegać?”

  1. Najważniejsze to wybierać zaufane witryny. A jak już trzeba zrobić zakupy gdzieś, gdzie nie do końca wiemy, czy jest ok to wybierać płatność za pobraniem. Od bardzo długiego czasu tak robię i nigdy nie miałam żadnych nieprzyjemności czy problemów z kradzieżą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.