Dom i Ogród

Rodzaje systemów wentylacyjnych. Od czego zależy, jaką wentylację do domu wybierzesz?

Każdy budynek powinien mieć zapewnioną skuteczną wentylację. Od tego zależy, czy nie będzie on niszczał, ale i czy jego użytkownicy będą dobrze się w nim czuli. Skutków źle działającej wentylacji jest sporo. Na ścianach pojawia się pleśń, mieszkańcy częściej są rozdrażnieni, pojawiają się bóle głowy. Wiele jest rodzajów systemów wentylacyjnych. Czym one się charakteryzują i jak wybrać odpowiednią wentylację do domu?

System wentylacyjny – jak wybrać?

Wentylacja w domu to podstawa. Cyrkulacja powietrza jest niezbędna do właściwego funkcjonowania budynku i zachowania zdrowia. Rodzajów wentylacji jest kilka. Najczęściej mówi się o grawitacyjnej i mechanicznej. Niektórzy decydują się na zamontowanie modelu hybrydowego. Systemy wentylacyjne do domu na www.schiedel.com są szczegółowo opisane, co pozwala na zapoznanie się z parametrami takich rozwiązań. Poniżej przyjrzymy się bliżej popularnym rodzajom wentylacji w domach, co umożliwi odpowiedni jej wybór.

Wentylacja na dachu

Wentylacja grawitacyjna, czyli jaka?

Wentylacja grawitacyjna zwana jest też naturalną. Jest to podstawowy system zapewniający cyrkulację powietrza. Wykorzystuje się w nim naturalny ciąg związany z wykorzystaniem powietrza z zewnątrz. System ten jest jednak zależny od warunków pogodowych. Co to oznacza? Że latem, podczas upałów, może on słabo działać, natomiast zimą może powodować utratę ciepła w mieszkaniu lub w domu. Wentylacja wykorzystuje fizyczne prawo grawitacji. Nie jest droga, nie zużywa energii elektrycznej, nie generuje hałasu, jednak trudno jest nią sterować.

Wentylacja mechaniczna – czym się wyróżnia?

Wentylacja mechaniczna określana jest również jako wymuszona. W jej przypadku niezbędne jest specjalne urządzenie, za którego pomocą następuje cyrkulacja powietrza. Dzięki temu wentylacją można sterować. Jest więc skuteczniejsza niż naturalna, da się ją zwiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb. Większe są natomiast koszty jej założenia i eksploatacji. Urządzenie zasilane jest elektrycznie, mogą pojawić się usterki. Jeśli nastąpi awaria prądu, wówczas wentylacja mechaniczna nie działa.

Wentylacja hybrydowa – co warto wiedzieć?

System hybrydowy łączy w sobie cechy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Działa on naprzemiennie, wykorzystuje zarówno prawo grawitacji, jak i mechanikę urządzenia, wszystko zależy od aktualnych warunków pogodowych. Wśród korzyści wynikających z montażu takiego systemu wymienia się możliwość sterowania wentylacją, skuteczność, łatwą instalację, mniejsze zużycie prądu niż w systemie mechanicznym.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Niektórzy decydują się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Coraz częściej jest stosowane w budownictwie o podwyższonym standardzie. W takim systemie następuje ciągła wymiana powietrza, nie jest ona zależna od warunków pogodowych. W dodatku powietrze, które wtłaczane jest do domu, podlega filtracji, zatem wolne jest on wszelkich zanieczyszczeń czy alergenów.

30 lipca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *