Dom i Ogród

Rodzaje systemów wentylacyjnych. Od czego zależy, jaką wentylację do domu wybierzesz?

Każdy budynek powinien mieć zapewnioną skuteczną wentylację. Od tego zależy, czy nie będzie on niszczał, ale i czy jego użytkownicy będą dobrze się w nim czuli. Skutków źle działającej wentylacji jest sporo. Na ścianach pojawia się pleśń, mieszkańcy częściej są rozdrażnieni, pojawiają się bóle głowy. Wiele jest rodzajów systemów wentylacyjnych. Czym one się charakteryzują i jak wybrać odpowiednią wentylację do domu?

System wentylacyjny – jak wybrać?

Wentylacja w domu to podstawa. Cyrkulacja powietrza jest niezbędna do właściwego funkcjonowania budynku i zachowania zdrowia. Rodzajów wentylacji jest kilka. Najczęściej mówi się o grawitacyjnej i mechanicznej. Niektórzy decydują się na zamontowanie modelu hybrydowego. Systemy wentylacyjne do domu na www.schiedel.com są szczegółowo opisane, co pozwala na zapoznanie się z parametrami takich rozwiązań. Poniżej przyjrzymy się bliżej popularnym rodzajom wentylacji w domach, co umożliwi odpowiedni jej wybór.

Wentylacja na dachu

Wentylacja grawitacyjna, czyli jaka?

Wentylacja grawitacyjna zwana jest też naturalną. Jest to podstawowy system zapewniający cyrkulację powietrza. Wykorzystuje się w nim naturalny ciąg związany z wykorzystaniem powietrza z zewnątrz. System ten jest jednak zależny od warunków pogodowych. Co to oznacza? Że latem, podczas upałów, może on słabo działać, natomiast zimą może powodować utratę ciepła w mieszkaniu lub w domu. Wentylacja wykorzystuje fizyczne prawo grawitacji. Nie jest droga, nie zużywa energii elektrycznej, nie generuje hałasu, jednak trudno jest nią sterować.

Wentylacja mechaniczna – czym się wyróżnia?

Wentylacja mechaniczna określana jest również jako wymuszona. W jej przypadku niezbędne jest specjalne urządzenie, za którego pomocą następuje cyrkulacja powietrza. Dzięki temu wentylacją można sterować. Jest więc skuteczniejsza niż naturalna, da się ją zwiększać lub zmniejszać w zależności od potrzeb. Większe są natomiast koszty jej założenia i eksploatacji. Urządzenie zasilane jest elektrycznie, mogą pojawić się usterki. Jeśli nastąpi awaria prądu, wówczas wentylacja mechaniczna nie działa.

Wentylacja hybrydowa – co warto wiedzieć?

System hybrydowy łączy w sobie cechy wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Działa on naprzemiennie, wykorzystuje zarówno prawo grawitacji, jak i mechanikę urządzenia, wszystko zależy od aktualnych warunków pogodowych. Wśród korzyści wynikających z montażu takiego systemu wymienia się możliwość sterowania wentylacją, skuteczność, łatwą instalację, mniejsze zużycie prądu niż w systemie mechanicznym.

Wentylacja z odzyskiem ciepła

Niektórzy decydują się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Coraz częściej jest stosowane w budownictwie o podwyższonym standardzie. W takim systemie następuje ciągła wymiana powietrza, nie jest ona zależna od warunków pogodowych. W dodatku powietrze, które wtłaczane jest do domu, podlega filtracji, zatem wolne jest on wszelkich zanieczyszczeń czy alergenów.

30 lipca 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.