Związki, stowarzyszenia, instytucje na rzecz osób niewidomych
Edukacja, Społeczeństwo, Zdrowie

Związki, stowarzyszenia, instytucje na rzecz osób niewidomych

Niektórzy są niewidomi od urodzenia, inni stracili wzrok na skutek tragicznego wypadku czy choroby. Wtedy zazwyczaj pojawiają się pytania: co dalej robić? jak funkcjonować? Można zgłosić się do instytucji, które pomagają takim osobom. A jakie to są, sprawdźcie poniżej.


1. Polski Związek Niewidomych

Podstawowym miejscem, gdzie można szukać pomocy, jest Polski Związek Niewidomych – to jedyna w Polsce samorządowa organizacja członkowska działająca na rzecz osób niewidomych oraz słabowidzących. Zajmują się głównie działalnością informacyjną, edukacyjną oraz rehabilitacyjną. Co ciekawe, dzięki materiałom udostępnianym przez PZN, bliscy osób niewidomych mogą dowiedzieć się, jak im pomóc. Polski Związek Niewidomych posiada swoje siedziby w całym kraju, więc praktycznie każdy ma możliwość zwrócić się tam o pomoc.

Pomoc dla osób niewidomych


2. Fundacja Pomóż i Ty

Fundacja na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty” to pozarządowa organizacja non-profit, która została założona w 1995 roku! Swoją działaność prowadzi dwutorowo. Z jednej strony w bezpośredni sposób pomaga osobom niewidomym (tj. zapewnia pomoc finansową, rzeczową i społeczną, pozyskuje pieniądze na specjalistyczne operacje oczu czy na zakup sprzętu rehabilitacyjnego), a z drugiej uświadamia i edukuje społeczeństwo w kwestii potrzeb osób niewidomych. I choć siedziba Fundacji znajduje się w Gdyni, to pomagają ludziom z całej Polski, a w szczególności dzieciom.

3. Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach to organizacja pożytku publicznego. Współpracuje ze Zgromadzeniem Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża, jednak wyznawanie wiary katolickiej nie jest warunkiem jaki należy spełnić, aby zostać otoczonym opieką przez to towarzystwo. Organizują głównie pomoc dla dzieci: prowadzą przedszkola, szkoły podstawowe oraz średnie, a także internaty. A w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych najmłodsi przygotowywani są do samodzielnego życia.

4. Fundacja Trakt

Fundacja Polskich Niewidomych i Słabowidzących „Trakt” została założona przez siedmiu niewidomych fundatorów, którzy pragną pomóc osobom, które są w takiej samej sytuacji jak oni… Jednym z głównych zadań Fundacji „Trakt” jest prowadzenie działań informacyjnych oraz edukacyjnych – udzielają porad telefonicznie, korespondencyjnie oraz bezpośrednio, rozpowszechniają wiedzę na temat najnowszych rozwiązań medycznych oraz technologii. Zajmują się również wydawaniem barwno-wypukłych publikacji, w tym map. I na uznanie zasługują na pewno takie osiągnięcia, jak stworzenie aplikacji komputerowej, która ułatwia planowanie podróży oraz e-Kiosku z prasą dla niewidomych.

5. Stowarzyszenie Spojrzenie

Stowarzyszenie na Rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabo Widzących „Spojrzenie” to organizacja non-profit, która bardzo aktywnie pomaga osobom niewidomym. Jest też założycielem Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „Spojrzenie”, gdzie w ramach kontraktu z NFZ prowadzi przychodnię okulistyczną oraz rehabilitację. A swoją opieką otaczają głównie dzieci oraz młodzież – pierwotnie stowarzyszenie powstało, aby wspierać Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 6 w Łodzi.

20 września 2016

1 komentarz do “Związki, stowarzyszenia, instytucje na rzecz osób niewidomych”

  1. Zgadzam się. Jak czasem sobie pomyślę, co by było, jakby mnie to spotkało, to zawsze stwierdzam, że nie mam pojęcia czy bym dała radę nie popaść w jakąś totalną depresję i czy nie odechciałoby mi się żyć. Brr, niemiłe uczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.