Biznes, Społeczeństwo

Na czym polega doradztwo podatkowe, jakie korzyści może dać przedsiębiorcy?

Każda firma, która chce się rozwijać, musi być na bieżąco z wszelkimi zmianami podatkowymi. Dlatego z pomocą przychodzą eksperci z zakresu prawa podatkowego, czyli doradcy podatkowi. Sprawdź, czym dokładnie się zajmują oraz jakie korzyści może przynieść przedsiębiorcy współpraca z doradcą podatkowym?

Doradztwo podatkowe – co to?

Doradztwo podatkowe to, jak sama nazwa wskazuje, pomoc z zakresu prawa podatkowego. W ostatnim czasie stało się ono bardzo popularne, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności. Jednak nie da się jednocześnie prowadzić firmy, dbać o jej rozwój oraz zajmować się kwestią finansów. Stąd wielu właścicieli firm korzysta z pomocy doradcy podatkowego. Czym dokładnie zajmuje się ta osoba?

Do podstawowych obowiązków doradcy podatkowego należy prowadzenie ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych. Ponadto doradztwo podatkowe to m.in. konsultacje oraz porady w zakresie interpretacji podatkowych aktów prawnych (jasta.pl), a także pomoc w zakresie prawa pracy. Taki doradca może także sporządzać (w imieniu podatników i płatników) zeznania i deklaracje podatkowe oraz udzielać im pomocy w tym zakresie. Co ważne, może też reprezentować swoich klientów w postępowaniu przed organami kontroli skarbowej.

podatki-doradztwo-podatkowe

Czy warto korzystać z usług doradcy podatkowego?

Pomoc doradcy podatkowego wydaje się niezbędna do prawidłowego funkcjonowania dużych firm. Przede wszystkim pomaga on przedsiębiorcy w kwestii wciąż zmieniających się przepisów i odciąża go od wielu obowiązków. Co najważniejsze, współpraca z takim specjalistą zmniejsza ryzyko naruszenia przepisów podatkowych, a tym samym pomaga w uniknięciu kar. Doradca podatkowy posiada fachową wiedzę, dzięki czemu możemy mu w pełni zaufać i skupić się na rozwoju naszego biznesu.

Jakie jeszcze korzyści może dać przedsiębiorcy współpraca z doradcą podatkowym? Przede wszystkim skuteczne doradztwo przekłada się bezpośrednio na zysk i sukces firmy korzystającej z takich usług. Szukając odpowiedniego doradcy podatkowego, warto wziąć pod uwagę firmy, które posiadają rozszerzony zakres usług. Na przykład zajmują się dodatkowo księgowością.

Obowiązki doradcy podatkowego

Co należy do obowiązków takiego eksperta? Przede wszystkim każdy doradca podatkowy ma obowiązek przechowywania wszystkich wydanych opinii, wystąpień w imieniu podatników, płatników oraz innych osób, a także udzielanych im porad, przez pięć lat! Dodatkowo, warto wiedzieć, że doradca podatkowy jest zawodem zaufania publicznego, co oznacza, że obowiązuje go pełna dyskrecja, jeżeli chodzi o obsługę klientów. Musi on dochować tajemnicy zawodowej. Co jeszcze należy do jego obowiązków? Każdy doradca podatkowy powinien się regularnie dokształcać w dziedzinie prawa oraz uzupełniać swoją wiedzę o kolejne interpretacje podatkowe, które ulegają ciągłym zmianą.

25 lutego 2019

1 komentarz do “Na czym polega doradztwo podatkowe, jakie korzyści może dać przedsiębiorcy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.