Dom i Ogród

Tunele Graf – czym są?

Coraz większą popularnością cieszą się wśród właścicieli domów jednorodzinnych przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz systemy zagospodarowania wody deszczowej. Są to rozwiązania sprzyjające środowisku, a także umożliwiające zmniejszenie kosztów eksploatacji ścieków. Do stworzenia tego rodzaju systemów wykorzystywana jest najnowsza technologia, dlatego też warto przyjrzeć z bliska poszczególnym urządzeniom, z których się składają, w tym tunelów Graf.

Czym są tunele Graf?

Tunele Graf służą do rozsączania wody deszczowej oraz oczyszczonych ścieków (z przydomowych oczyszczalni) w gruncie. Można je także wykorzystywać do odwadniania terenu. Tunele Graf oraz mechanizm ich działania pokazuje www.ekodren.pl, jest to bardzo ciekawy i złożony system. Tunele rozsączające dostosowywane są do lokalnych uwarunkowań terenowych, a także warunków wodno-gruntowych. Istnieją różne sposoby montażu tych tuneli, a pojemność jednego z nich wynosi aż 300 litrów.

podlewanie ogrodu

Zalety tuneli rozsączających Graf

Skoro już wiemy jaką funkcję pełnią tunele rozsączające, to warto zastanowić się, jakie korzyści mogą z tego płynąć. Przede wszystkim dają one możliwość świadomego zarządzania wodą deszczową oraz zagospodarowania ścieków oczyszczonych na terenie własnej działki. Jest to wyjątkowo przydatne w czasie letnich miesięcy, kiedy opady deszczu są sporadyczne i wiele osób zmuszonych jest do podlewania swoich ogrodów i znajdujących się w nich roślin. Działanie tuneli Graf jest praktycznie bezobsługowe.

Obecność systemu rozsączającego nie ma wpływu na zagospodarowanie powierzchni nad nimi. Są one wytrzymałe na obciążenia nawet do 7,5 t/m2 , dzięki czemu możliwy jest ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych.

Montaż tuneli rozszczelniających

System tuneli Graf składa się zwykle z kilku tuneli układanych w gruncie na tym samym poziomie. Mogą tworzyć one jedną lub kilka równoległych linii. Aby je zamontować należy wykonać niezbędne wykopy. Każdy wykop musi być wypoziomowany, także tunele znajdujące się w wykopach muszą znajdować się na równym poziomie. Warto zwrócić uwagę, by podczas zasypywania tuneli używać wyłącznie piasku, bez kamieni ani innych twardych przedmiotów, które mogłyby je uszkodzić. Samą górę wykopu należy uzupełnić gruntem rodzimym, pod warunkiem, że nie jest to glina.

Zagospodarowanie wody deszczowej oraz wody oczyszczonej z nieczystości jest bardzo ważne, zwłaszcza w Polsce, gdzie stale zwiększa się deficyt wody czystej. Zastosowanie tuneli rozsączających pozwala na zaoszczędzenie naprawdę dużej sumy pieniędzy rocznie. Ponadto wykorzystanie deszczówki zwalnia nas z obowiązku płacenia podatku za odprowadzanie jej do kanalizacji, podobnie jest z podatkiem od odprowadzania ścieków. Tunele Graf pozwalają zatem na dokonanie sporych oszczędności oraz na ochronę środowiska. Warto pamiętać, że koszt związany z zakupem tuneli rozsączających i ich montażem jest jednorazowy i zwraca się naprawdę szybko.

27 lutego 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.