Ciekawostki, Uroda, Zdrowie

Joga oczu – jakie ćwiczenia poprawiają wzrok?

Masz przeciążony wzrok lub zaczynasz gorzej widzieć? Nie obawiaj się, że będziesz musiała nosić okulary. Dzięki jodze oczu – ćwiczeniom poprawiającym ostrość widzenia jesteś w stanie zrelaksować wzrok i przywrócić dobre widzenie.


Palming
Ruchy gałek ocznych
Zataczanie okręgów
Przybliżanie-oddalanie
Solaryzacja

W latach 20 XX wieku William H. Bates twórca wizjonetyki czyli ćwiczeń relaksujących oczy odkrył, że pod wpływem odpowiedniej relaksacji oka, niektóre wady wzroku mogą ulec zmniejszeniu lub całkowicie się cofnąć. Napięcia są główną przyczyną pogarszającego się widzenia, dlatego trzeba jak najczęściej odprężać narząd wzroku.

Palming

Palmingiem określa się zasłanianie oczu dłońmi tak, by nie docierał do nich żaden promień światła. Oprzyj oba łokcie na blacie stołu lub biurka. Dla zachowania odpowiedniej pozycji podłóż pod ręce kocyk lub poduszkę. Rozgrzej dłonie poprzez pocieranie jednej o drugą. Przyłóż dłonie do oczu tak, by ich palce zachodziły na siebie – obie dłonie powinny krzyżować się na środku czoła. Staraj się nie dotykać zamkniętych powiek i nie uciskać nosa. Przywołaj z pamięci pozytywne sytuacje i zdarzenia, wizualizuj spacer po lesie lub coś co sprawi Ci przyjemność. Całkowity relaks oczu osiągniesz, gdy przed oczami zobaczysz bardzo ciemny odcień czerni. Po skończonym ćwiczeniu posiedź w ciszy i poobserwuj otaczające cie przedmioty.

Dziewczyna z zamkniętymi oczami i lekko odchyloną głową

Ruchy gałek ocznych

Ćwiczenie to ma na celu wzmocnienie gałek ocznych i przez to poprawę jakości widzenia. Weź głęboki oddech i zamknij oczy. Staraj się rozluźnić mięśnie czoła. Przesuwaj wzrok jak najdalej w prawo do momentu aż poczujesz napięcie w gałkach ocznych. Utrzymaj je przez moment. Przesuń teraz wzrok w lewo i powtórz ćwiczenie. Ćwicz tak przesuwając wzrok 5 razy w jedną i 5 razy w druga stronę. Przesuwając wzrok staraj się, by Twoje ruchy były jak najbardziej dokładne.

Zataczanie okręgów

Na ołówku narysuj kropkę. Zakryj jedno oko dłonią, ale go nie zamykaj. Weź do ręki ołówek i zataczaj nim kręgi przed niezasłoniętym okiem- niech Twój wzrok podąża za ołówkiem, którym poruszaj zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Przy tym ćwiczeniu często mrugaj i głęboko oddychaj. Zacznij teraz zataczać ołówkiem koła w przeciwnym kierunku, powtarzając całą procedurę ćwiczenia. Zrób takie samo ćwiczenie dla drugiego oka. Staraj się nie napinać mięśni gałek ocznych.

Oko rozświetlone złoto-fioletowym cieniem

Przybliżanie-oddalanie

Popatrz na przedmiot położony daleko, a potem przenieś wzrok na przedmiot położony blisko. Powtórz ćwiczenie kilka razy, a po jego zakończeniu wykonaj kilka ruchów gałkami ocznymi- w prawo, w lewo, w górę, w dół.

Solaryzacja

Solaryzacja jest ćwiczeniem, które pozwoli naświetlić gałki oczne i przez to sprawić, że poprawia się w nich krążenie. Solaryzacja pomaga także przyzwyczaić oczy do zmiennego oświetlenia. Do wykonania tego ćwiczenia możesz użyć lampy z matową żarówką lub zdecydować się na jego wykonanie w słoneczny dzień. Jeśli wykonujesz ćwiczenie przy pomocy lampy, powinna się ona znajdować w odległości około 30 cm od Twoich oczu. Zamknij oczy i zwróć twarz w kierunku światła. Staraj się poruszać głowa na boki tak, by światło dochodziło do każdej strony Twoich gałek ocznych. Ćwicz tak od 1,5 -2 minut.

Kontrowersyjna teoria dr Batesa mówiąca, że mamy złe nawyki patrzenia na otoczenie, a także pozwalająca wyleczyć wzrok naturalnymi metodami, zyskała wielkie uznanie. Możesz wyleczyć wzrok domowymi sposobami i raz na zawsze pożegnać się z noszeniem okularów. Kluczem do sukcesu jest jednak systematyczne wykonywanie ćwiczeń i relaksacji oczu.

19 lutego 2016

1 komentarz do “Joga oczu – jakie ćwiczenia poprawiają wzrok?”

  1. Próbowałam kiedyś jogi oczu i muszę przyznać, że w pewien sposób rzeczywiście to pomaga. Nie jakoś rewelacyjnie, ale odczuwałam wyraźnie różnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.