Ciekawostki, Dziecko

Jakie zwierzątko domowe dla dziecka?

Wiele dzieci marzy o tym, by mieć zwierzątko domowe. Rodzice często kręcą nosem, nie bardzo im się uśmiecha kupowanie zwierzaka, którym potem będą musieli się sami opiekować. Zwierzę to przede wszystkim odpowiedzialność. Gdy jednak już się podejmiemy decyzję o zakupie, powstaje nowe pytanie – jakie zwierzę będzie najlepsze dla naszego malucha? Taki wybór powinien być bardzo dobrze przemyślany.

Jak wybrać zwierzę dla dziecka?

Wybór zwierzątka dla dziecka nie jest łatwy i wiele zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, jaka jest jego dojrzałość oraz to, czy rodzina da sobie radę z opieką nad nowym domownikiem. Trzeba pamiętać o tym, że pupil w domu to nie tylko przyjemność i zabawa, ale także i duża odpowiedzialność, często zawiązywana na wiele lat. To nie są zabawki, które można wyrzucić kiedy się zepsują, więc zanim zdecydujemy się kupić żywe stworzenie, trzeba przemyśleć wszystkie za i przeciw, aby potem nie żałować i ostatecznie nie oddawać go z powrotem do sklepu czy schroniska.

Gdy dziecko bardzo chce zwierzątko trzeba mu jasno i dobitnie wytłumaczyć, co się z tym wiąże, jednocześnie należy realnie spoglądać na jego zapewnienia o opiece, bo jak wiadomo, różnie z tym bywa u dzieci. Niewątpliwie jednak pupil w domu może stać się bardzo ważną częścią rodziny, a ilość pozytywów, jakich ze sobą niesie, również przemawia na jego korzyść.

Dziecko z psem i kotem

Pies lub kot dla dziecka

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka – nie ulega to wątpliwości. Dobrze wychowany może być cennym nabytkiem na całe lata. Musi mieć jednak swoje legowisko, karmę, trzeba go wyprowadzać regularnie na spacery i mieć z nim kontakt. Kot nie wymaga spacerów, choć można go wyprowadzać, dodatkowo trzeba mu załatwić kuwetę, którą należałoby odpowiednio często czyścić.

Opieka nad psami i kotami jest dosyć wymagająca, ale zwierzęta te potrafią napełnić dom wyjątkową atmosferą. Trzeba im zapewnić odpowiednią opiekę, szczepienia oraz uważać na to, by nie dawać im do jedzenia czegoś, co mogłoby zaszkodzić ich zdrowiu. Wybór ras jest ogromny, więc można mieć od naprawdę malutkie, po prawdziwe olbrzymy, choć te naprawdę wielkie psy niespecjalnie mogą nadawać się dla małych dzieci.

Gryzoń dla dziecka

Gryzoni jest wiele. Króliki, świnki morskie, chomiki, myszy, szynszyle. Nie są one zbyt wymagające w opiece, co przemawia na ich korzyść. Wystarczy im własna klatka z sianem, pokarm, woda w miseczkach i tyle. Długość ich życia jest różna, poza tym mogą też wydzielać nieprzyjemne zapachy, choć dużo zależy od utrzymywania czystości w klatce czy akwarium. Ważne jest, by dziecko miało bezpośredni kontakt ze zwierzęciem, by mogło go dotknąć, pogłaskać, osobiście się nim zaopiekować, podając na przykład jedzenie do miski.

Świnki morskie są spokojnymi, łatwymi do oswojenia zwierzątkami, chomiki i myszy nie wymagają wiele, a żyją też znacznie krócej i są bardzo malutkie, przez co łatwo jest je skrzywdzić, nawet przypadkowo. Króliki lubią rozrabiać i potrafią rosnąć do sporych rozmiarów, przy czym lepiej uważać przy nich na kable.

Dziewczyna i świnka morska

Rybki lub żółw dla dziecka

Rybki nie należą do najlepszych pupili dla dzieci, które najchętniej by głaskały i przytulały, czego nie da się zrobić w tym przypadku. Podobny problem byłby z ptakami, które ciężko oswoić i nie ma mowy o zabawie. Żółwie są już lepszym wyborem. Żyją długo, nie potrzebują wiele, można je wyprowadzać, jeżeli się chce, jednak trudno się z nimi bawić, nie bardzo się da je przytulać i głaskać, ale wszystko zależy od podejścia.

Tu jednak rodzice podejmują ostateczny wybór. To oni zadecydują, które zwierzę będzie najlepsze, a biorąc pod uwagę wszystkie możliwości, z pewnością wybiorą tak, by zarówno dziecko, jak i zwierze wyszli na tym najlepiej.

9 lutego 2016

1 komentarz do “Jakie zwierzątko domowe dla dziecka?”

  1. Jedyne zwierzątko domowe jakie miała to były świnki morskie (obecnie zwane kawiami domowymi), a miałam ich nawet trzy. Psa czy kota nigdy nie miałam i nawet nie wiem, co przez to straciłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.