Ciekawostki, Społeczeństwo

Jakich prezentów nie dawać i czym się kierować przy ich wyborze

Święta, urodziny czy inne okazje sprawiają, że wypada komuś dać prezent. Zazwyczaj jest to trudne, bo nigdy nie wiadomo, co się komu spodoba. Często zdarza się tak, że pyta się taką osobę, co chciałaby dostać, wtedy jednak nie ma już niespodzianki. Nie zawsze też wypada dawać drugiej osobie pewnych darów i związane jest to z wieloma przesądami. Jakich prezentów lepiej nie dawać?

Prezenty zwiastujące nieszczęście

W internecie można znaleźć wiele porad dotyczących tego, czego nie należy dawać jako prezent. Mówi się więc, że nie powinno się dawać zegarka, ponieważ może on odmierzać czas znajomości bądź czyjejś śmierci, a podarowanie portfela oznacza biedę i nieszczęście, albo że nie powinno się dawać ostrych rzeczy, jak na przykład noże, ponieważ może to zwiastować konflikt. Niektóre prezenty mogą zwiastować śmierć lub osłabiać relacje międzyludzkie. Podarowanie komuś butów może z kolei oznaczać, że ta osoba od nas odejdzie. Wszystko to należy do przesądów, które kiedyś były bardzo silnie zakorzenione w społeczeństwie.

Prezent podawany przez człowieka

Cokolwiek chciało się podarować, musiało być bardzo dobrze przemyślane tak, aby prezent przyniósł pomyślność, co również można było odwrócić dodając coś jeszcze. Tak więc w przypadku portfela, należało włożyć do jego wnętrza jakąś drobną sumę, by w ten sposób odwrócić nieszczęście, albo w przypadku noży, dać darczyńcy symboliczny grosik, który równał się z zakupem, a nie podarkiem. Na szczęście wielu ludzi nie wierzy już w przesądy.

Czarna lista prezentów, których lepiej nie dawać

Obdarowując daną osobę kierujemy się przede wszystkim tym, żeby ją uszczęśliwić. Należy więc bardzo uważać na to, co się kupi. Ważne jest, aby wiedzieć mniej więcej, co danej osobie, bliższej czy dalszej, której chcemy coś podarować może się spodobać albo przydać. Jeżeli jesteśmy zbyt przesądni i przywiązujemy do tego bardzo dużą wagę, nie należy się tym martwić. W dzisiejszych czasach rynek towarów i usług jest tak duży, że zawsze można coś odpowiedniego znaleźć. Przede wszystkim musi to być jednak przemyślany zakup, który po wręczeniu nie wywoła dziwnej reakcji. Tak więc podarowanie komuś dezodorantu, może być dla tej osoby znakiem, że brzydko pachnie.

Dobór odpowiedniego podarku wymaga od nas odrobiny wysiłku, a jeżeli naprawdę chcemy, żeby był to prezent niespodzianka, do tego prezent przyjęty z radością, najlepiej jest zrobić mały wywiad i dowiedzieć się, co dana osoba chciałaby dostać, czy może marzy o czymś konkretnym, a może nie przywiązuje do tego wagi i wystarczy jakiś drobiazg prosto z serca. Niezależnie od okazji, prezent dany szczere powinien zostać przyjęty dobrze, a przesądy? Lepiej się nimi nie kierować, ponieważ w znaczniej mierze ograniczają nasze pole działania, w dodatku wywodzą się jeszcze ze starych wierzeń, które z rzeczywistością nie mają wiele wspólnego.

Ważne są prezenty szczere i od serca, niekoniecznie drogie ani wyszukane. Wszystko zależy od nas, naszego zaangażowania oraz od osoby, którą chcemy obdarzyć. Niezależnie od wszystkiego kierujmy się dobrem drugiej osoby oraz chęcią jej uszczęśliwienia.

9 lutego 2016

1 komentarz do “Jakich prezentów nie dawać i czym się kierować przy ich wyborze”

  1. Dawanie prezentów pewnie sprawia kłopot niejednej osobie. Sam zawsze mam z tym problem, ale trzeba przyznać, że im lepiej się zna kogoś, tym łatwiej, choć i wtedy nie zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.