Ciekawostki, Rozrywka, Społeczeństwo

Jak spędzać czas wolny? 5 rzeczy, które warto robić

Życie to nie tylko praca i szkoła, to także czas wolny, który każdy spędza inaczej. Pomysłów i możliwości jest naprawdę wiele i ciężko jest przytoczyć wszystkie, można jednak wymienić kilka najciekawszych.

Czytanie książek

Mówi się, że czytanie wśród Polaków zamiera, ale jestem odmiennego zdania. Książka jest dobrym rozwiązaniem, choć głównie dla osób, które nie wyobrażają sobie życie bez nich. Dobra jest na każdą porę roku i dnia. Śmiało można wyjść z książką do parku, żeby zażywając świeżego powietrza i grzejąc się w słońcu móc poczytać. Na zimowe wieczory lektura również pasuje idealnie – koc, ciepła herbata i dobra książka, brzmi jak plan doskonały. Korzyści płynących z czytania chyba nie trzeba przytaczać, a najważniejszą z nich jest kształtowanie wyobraźni oraz poznawanie nowych rzeczy i poszerzenia swojego słownictwa.

Spacer

Wyjście na spacer jest świetnym rozwiązaniem, a także zapewni nam niezbędną porcję ruchu. Można pójść do parku, nad jezioro, bądź nawet pospacerować po centrum handlowym. Deszcz czy śnieg nie powinny stanowić wielkiej przeszkody, a zwolenników spacerów w deszczu nie brakuje. Jest to bardziej aktywny sposób spędzania czasu i pozwala się nam cieszyć tym, co nas otacza. Dłuższe spacery, szczególnie poza miasto mogą pomóc nam w oderwaniu się od codziennych obowiązków.

Ćwiczenia fizyczne

Gdy ma się czas, można również zadbać o swoją sylwetkę, zdrowie i samopoczucie. Poranna przebieżka czy pójście na siłownie albo basen to także doskonały pomysł na spędzenie wolnego dnia. Nie tylko pozwoli nam zachować dobrą kondycję, ale też pozytywnie wpłynie na naszą psychikę, naładowując nas energią potrzebną do codziennych czynności. Dotlenimy się, wzmocnimy układ odpornościowy, opóźnimy efekty starzenia, a regularne ćwiczenia sprawią, że będziemy bardziej odporni na stres. Uprawianie sportu zwiększa także produkcję endorfin, odpowiedzialnych za odczuwanie szczęścia.

Kobieta jadąca jesienią na rowerze

Spotkania z rodziną i przyjaciółmi

W ciągłym zabieganiu najczęściej zapominamy o najbliższych nam osobach. W czasie wolnym można nadrobić te zaległości i zacieśnić więzy z rodziną, albo też wyjść na spotkanie ze znajomymi, z którymi nie widziało się od dłuższego czasu. Gdy jest to tylko możliwe lepiej nie spędzać czasu samemu, towarzystwo innych ludzi wpływa pozytywnie na naszą psychikę i pozwala się rozluźnić. Działa to pozytywnie zarówno dla nas, jak i dla innych. Dobrze spędzony czas z rodziną lub przyjaciółmi nigdy nie jest czasem straconym, a wspólnie można robić wiele rzeczy – spacerować, bawić się, uprawiać sport czy pójść do kina lub klubu. Możliwości jest naprawdę wiele.

Oglądanie filmów

Jeżeli nie chcemy wychodzić z domu, albo nie mamy ochotę na zbytnią aktywność, zawsze jest możliwość pójścia do kina, bądź obejrzenie jakiegoś filmu w zaciszu domowym samemu lub z towarzystwem. Można przejrzeć aktualnie puszczane w kinie filmy i zrobić sobie maraton, nadrabiając zaległości związane z kinem. Wybór filmów jest bardzo dużo i w zależności od upodobań można zrelaksować się przy komedii lub zaczerpnąć nieco strachu przy horrorze. Lekka niezobowiązująca rozrywka będzie dobrym odpoczynkiem dla naszego umysłu.

8 lutego 2016

1 komentarz do “Jak spędzać czas wolny? 5 rzeczy, które warto robić”

  1. Z biegiem lat coraz trudniej o czas wolny – przynajmniej taki, żeby był wolny naprawdę, bo domowe obowiązki potrafią być równie czasochłonne jak zawodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.