Już od pewnego czasu mieszkańcy różnych miejscowości na pewno zauważyli, że przestali odwiedzać ich pracownicy np. sieci wodociągowych, którzy przez lata pukali do drzwi, aby spisać wartość znajdującą się na licznikach mediów. Najczęściej takie spostrzeżenie wiąże się z poczuciem ulgi, gdyż planowanie różnego rodzaju aktywności nie musi się już odbywać z uwzględnieniem wizyty przedstawiciela dostawcy gazu czy wody. W jaki sposób obecnie odbywa się odczyt liczników mediów?
- Zdalny odczyt liczników – co warto wiedzieć?
- Jak działa zdalny odczyt wodomierzy?
- Zalety zdalnego odczytu gazomierzy, wodomierzy
Zdalny odczyt liczników – co warto wiedzieć?
Coraz częściej dostawcy mediów decydują się na wdrożenie ekosystemu opartego na komunikacji bezprzewodowej, który pozwala na zdalny i w pełni automatyczny odczyt bieżącego stanu m.in. liczników wody. Tego typu systemy nie tylko pozwalają na odczyt liczników, ale również dają możliwość monitoringu pracy tego typu urządzeń oraz zarządzania siecią gazową, wodociągową, czy ciepłowniczą.
To, jak działa zdalny odczyt wodomierzy tłumaczy AIUT, my opiszemy to w skrócie, gdyż chcemy skupić się przede wszystkim na korzyściach płynących z tego rozwiązania.
Jak działa zdalny odczyt wodomierzy?
Istnieje kilka sposobów na zdalny odczyt liczników mediów, gdyż do tej pory opracowano różne technologie, pozwalające na odczyt danych bez konieczności osobistej wizyty przedstawiciela dostawcy mediów w domu klienta. Wśród nich można wyróżnić częstotliwość radiową, systemy obwoźne, sieć stacjonarną, wi-fi, czy AMR hosting. Do najnowocześniejszych należy niskokosztowa technologia transmisji LoRa (energooszczędna komunikacja radiowa dalekiego zasięgu). Dzięki jej wykorzystaniu możliwe jest odbieranie danych z liczników wyposażonych w nakładkę radiową oraz gromadzenie ich w specjalnie stworzonej aplikacji. Zapewnia to łatwy i szybki dostęp do niezbędnych informacji zarówno przez klienta, jak i dostawcę mediów.
Zalety zdalnego odczytu gazomierzy, wodomierzy
Tego typu rozwiązanie ma mnóstwo zalet, a korzystają na nich zarówno klienci, jak i dostawcy. Przede wszystkim możliwy jest automatyczny i zdalny odczyt licznika oraz bezobsługowe wystawienie faktury rozliczeniowej. Ponadto operator sieci wodociągowej może na bieżąco monitorować całą sieć, co wpływa na ograniczenie jej awaryjności. Znacznie ułatwiona jest detekcja wycieków, a co za tym idzie – szybka reakcja i naprawa ewentualnych awarii.
Z punktu widzenia przedsiębiorstwa wodociągowego dużą zaletą jest możliwość elektronicznej obsługi klienta oraz łatwiejsze wykrycie prób ingerencji w licznik. System zdalnego odczytu liczników pozwala także na dokonanie odczytów stacjonarnych, obchodzonych i objazdowych. Istotne jest również to, że można go w łatwy sposób zintegrować z systemem bilingowym. To wszystko skutkuje ograniczeniem strat wody/gazu, zwiększeniem wydajności działania spółki, oraz redukcją strat i kosztów operacyjnych. Zdalne pozyskiwanie danych zapewnia również ich bezpieczeństwo.
Z jednej strony brzmi to dobrze, ale z drugie jest to nowy system. Pewnie niedopracowany, więc może pojawiać się mnóstwo niedoróbek i błędów, za które będzie trzeba zapłacić. Może za kilka lat jakoś mnie to przekona. Teraz to nie bardzo…