Wkręty to najpopularniejsze elementy złączne używane w pracach remontowo-budowlanych. Wśród różnych typów wkrętów wyróżnia się te do drewna, płyt kartonowo-gipsowych oraz do metalu. Te ostatnie czyli wkręty do metalu są często wybierane, nawet w przypadku nieskomplikowanych prac w domu. Co warto wiedzieć o wkrętach do metalu? W jaki sposób należy je wkręcać?
- Do czego służą wkręty do metalu?
- Gdzie szukać wkrętów do metalu?
- Jakie są wkręty do metalu?
- Jak wkręcać wkręty do metalu?
Do czego służą wkręty do metalu?
Najczęściej stosuje się je przy połączeniach materiałów metalowych i blaszanych, zapewniając tym samym silne zamocowanie dla konstrukcji stalowych. Używane są również w przemyśle motoryzacyjnym, a także w przypadku montowania wyposażenia wnętrz, np. mebli. Spokojnie mogą być one wykorzystywane zarówno przy dużych projektach budowlanych, jak i w warunkach domowych, przy prostych remontach.
Gdzie szukać wkrętów do metalu?
Ten rodzaj łączenia to częsta propozycja sklepów remontowo-budowlanych, marketów oraz sklepów specjalistycznych. Szukając odpowiednich elementów łącznych, warto kierować do miejsc, które zaoferują szeroki wybór produktów, dzięki czemu będzie możliwe dostosowanie rodzaju wkrętów względem aktualnych potrzeb. Wkręty do metalu podejrzysz na incop.pl/c49,wkrety, dzięki czemu możesz zapoznać się z najpopularniejszymi elementami złącznymi. Dodatkowo możliwe jest skonsultowanie się z telefonicznie lub mailowo, w celu uzyskania profesjonalnej porady. Dobrze dobrane wkręty do metalu, to podstawa solidnie wykonanej pracy.
Jakie są wkręty do metalu?
Wkręty do metalu cechują się nieco innym kształtem względem pozostałych rodzajów elementów złącznych. Przede wszystkim ich trzon ma kształt walca, a co za tym idzie, ich średnica zawsze jest stała i to na całej długości. Oczywiście jest tak poza samą końcówką, która zawsze jest stożkowata i ostra. Wyjątkiem są tutaj wkręty samowiercące nieposiadających ostrego zakończenia, tylko płaskie ścięcie. Gwint wkrętów do metalu jest niższy, a także charakteryzuje się mniejszą głębokością. Większa różnorodność występuje wśród łbów, które mogą być albo stożkowate, walcowe lub podkładowe.
Możemy wyróżnić wkręty do metalu ze względu ma materiał, z którego są wykonane, przy czym zazwyczaj jest to wyższej jakości stopy stali konstrukcyjnej, dzięki czemu wkręty są znacznie wytrzymalsze. Najpopularniejszym rodzajem wkrętów do metalu są blachowkręty, które pozwalają na łączenie cienkich warstw metalu z innymi tworzywami. Równie popularne są wkręty samowiercące, które charakteryzują się szybszym montażem.
Jak wkręcać wkręty do metalu?
Sposób wkręcania wkrętów do metalu będzie zależał od tego, z jakimi wkrętami mamy do czynienia. W przypadku tych standardowych, w pierwszej kolejności konieczne będzie wywiercenie otworu za pomocą wiertarki, który będzie mniejszy niż średnica wkrętu. Przy samym wkręcaniu przydatna będzie wkrętarka automatyczna, śrubokręt lub wkrętak, ale można wykorzystać także klucz imbusowy. Należy je montować pod kątem 90 stopni względem podłoża.
Nieco inaczej to wygląda w przypadku wkrętów samowiercących, przy których nie jest konieczne wcześniejsze wiercenie otworu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego narzędzia jakim jest wkrętarka, wkręt sam przebije sobie otwór na wylot. To znacząco ułatwia i przyspiesza prace montażowe.
Dodaj komentarz