Dom i Ogród

Na czym skupić się wyposażając łazienkę?

Wyposażając łazienkę należy zadbać o wiele aspektów. Zarówno o ładne płytki, ale i armaturę, na dekoracjach i tekstyliach skończywszy. Na czym się skupić najbardziej? Co jest najważniejsze, gdy wyposaża się łazienkę. Podpowiadamy!

Gdzie szukać wyposażenia do łazienki?

Na początek warto zastanowić się nad tym, gdzie w ogóle szukać wyposażenia do łazienki. Dzisiaj, gdy jest tak wiele możliwości, ma się w czym wybierać. Można udać się do sklepu z materiałami budowlanymi, ale znajdzie się tam to, co mają wszyscy. Bardziej unikatowe, designerskie wyposażenie łazienek to domena takich salonów jak Bellamica. Tak więc warto pomyśleć, czy chce się postawić na to, co wszyscy wkoło, czy jednak postawić na nietuzinkowe rozwiązania. W sklepach stacjonarnych z materiałami budowlanymi towary są wyeksponowane, ale na zasadzie po prostu ich pokazania. W przypadku salonów łazienek, ma się możliwość zobaczenia danych płytek czy armatury w specjalnie stworzonych stylizacjach. Tak więc wchodzi się do pomieszczeń, w których wykorzystano dane produkty. W ten sposób łatwiej można sobie wyobrazić, jak będzie wyglądać cała łazienka, ale i sprawdzić, z czym najlepiej prezentują się wybrane rozwiązania. Taki spacer po salonie łazienek jest też okazją do poszukania inspiracji. Zwłaszcza, gdy kompletnie nie ma się wizji, jak powinno wyglądać to pomieszczenie.

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Dzisiaj na rynku jest tak duży wybór płytek łazienkowych, że właściwie nie wiadomo, na jakie się zdecydować. Warto więc nieco ułatwić sobie to zadanie. Przede wszystkim kluczowe jest to, jak duże jest pomieszczenie. Jeśli łazienka jest niewielkich rozmiarów, koniecznie należy postawić na jasne płytki. Mogą być białe, szare, beżowe, jasnoróżowe – ważne, by optycznie powiększały wnętrze. Świetnie sprawdzają się takie płytki, które są połyskujące.

W większych łazienkach można postawić na zdecydowanie ciemniejsze barwy. Zwłaszcza, jeśli jest okno i dobre oświetlenie. Duża łazienka otwiera również możliwość postawienia na płytki z fakturą. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje na atrakcyjności.

jasna łazienka

Wanna czy prysznic?

Osoby wyposażające łazienkę stają przed koniecznością wyboru, czy chcą prysznic czy wannę. Oczywiście nie zawsze – jeśli łazienka jest duża na tyle, by pomieścić oba rozwiązania lub posiada się dwa pomieszczenia – problem znika. W sytuacji, gdy trzeba dokonać wyboru, wówczas warto zastanowić się nad tym, ile jest miejsca. Czasami nie warto stawiać na wannę, gdy na przykład spowoduje to znaczną utratę wolnego miejsca. Prysznic jest mniejszy i jest to też rozwiązanie bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Oczywiście, jeśli lubi się tak kąpiel, jak i prysznic, można postawić na wannę z parawanem ze szkła. Zapobiega zachlapaniu łazienki. To rozwiązanie będące kompromisem.

Jakie meble do łazienki?

Czy w łazience konieczne są meble? Wiele osób uważa, że tak. Dzisiaj jednak rzadko kiedy stosuje się je w aranżacjach. Warto jednak mieć gdzie schować kosmetyki, ręczniki. Minimum wydaje się szafka pod umywalkę lub wąski słupek łazienkowy. Kosmetyki stojące na otwartych półkach, czy często – na pralce, wnoszą do wnętrza poczucie chaosu. Lepiej ukryć je w szafce lub w szufladzie.

Dekoracje do łazienki

Czy w łazience potrzebne są dekoracje? I tak, i nie. Wiele zależy od tego, jakie płytki zostały wybrane. Często są ozdobą same w sobie. Jeśli urządza się łazienkę w jakimś stylu, np. marynistycznym, wówczas to właśnie dodatki będą jego dopełnieniem. Jednak dzisiaj stawia się przede wszystkim na minimalizm. To estetyzm, ale i łatwość czyszczenia.

31 maja 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.