Kolczyków nie powinno się robić samemu, lepiej jest pójść do piercera, wtedy będziemy mieć pewność, że przekłucie zostało odpowiednio wykonane. Jeśli mimo wszystko sama chcesz przebić ucho, to zapraszamy do czytania dzisiejszego artykułu, w którym podpowiemy czym odkazić ucho przed przekłuciem oraz jak dbać o kolczyk.
Jak samemu przebić ucho w domu?
Trudno jest samemu przebić ucho w sterylnych warunkach. Potrzebne są do tego jałowe rękawiczki, wenflon, kolczyk po sterylizacji, z tych produktów korzystają na co dzień profesjonalni piercerzy. Sterylne rękawiczki można kupić w aptece, ale trzeba wiedzieć, jak je założyć, by ich nie zainfekować, kolczyk można zamówić już wysterylizowany. Piercerzy korzystają także a autoklawu, czyli z urządzenia do sterylizacji, w którym umieszczane są wszystkie potrzebne narzędzia do wykonania przekłucia.
Kiedy uda ci się zadbać o sterylne środowisko, dopiero wtedy możesz przystąpić do przebijania ucha, jednak zanim to zrobisz, skórę należy zdezynfekować.
Czym zdezynfekować kolczyk przed przekłuciem?
Profesjonalni piercerzy w studio dezynfekują kolczyki w autoklawie, to urządzenie podobne do szybkowaru, który zabija zarazki i bakterie. Autoklaw wykorzystuje się w medycynie, służy do sterylizacji sprzętu laboratoryjnego, dentystycznego czy chirurgicznego. Nie jest to sprzęt, który może sprawić sobie każdy, ponieważ te maszyny są bardzo drogie. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zamówienie kolczyka już po sterylizacji. Jeśli jednak musisz oczyścić kolczyk w warunkach domowych, skorzystaj z roztworu soli fizjologicznej, płynu do dezynfekcji skóry, spirytusu (kolczyk najlepiej zostawić w spirytusie na kilka godzin), można też wrzucić biżuterię do gotującej się wody.
Czym odkazić ucho przed przekłuciem?
Ucho przed przekłuciem należy oczyścić za pomocą płynu do dezynfekcji ciała, może to być Skinsept czy Octenisept. To płyny, które można z łatwością zakupić w aptece, nie warto na nich oszczędzać. Nie próbuj dezynfekować skóry spirytusem, czy perfumami, nie zapewni ci to bezpieczeństwa, a może tylko podrażnić skórę, jak i kanał przekłucia. Korzystaj wyłącznie z produktów, które są przeznaczone do oczyszczania skóry.
Jak dbać o kolczyk po przebiciu ucha?
Po wykonaniu przekłucia należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Nienaganna pielęgnacja jest niezwykle ważna, bez niej proces gojenia kanału przekłucia można znacznie się wydłużyć. Przez cały okres gojenia nie powinno wyciągać się piercingu, ponieważ rana może się zrosnąć. Dwa razy dziennie przekłucie należy oczyszczać za pomocą wody morskiej. Należy w tym czasie unikać wody utlenionej, preparatów na bazie alkoholu, jak Octenisept, jest on zbyt silny, może podrażniać i wysuszać skórę. W przypadku wystąpienia obrzęków można stosować okłady z naparu kory dębu. Pamiętaj, by przed każdym oczyszczaniem umyć dokładnie dłonie, w celu zminimalizowania ryzyka infekcji.
Dodaj komentarz