Dendrometria – nazwa brzmi dość egzotycznie? Niewielu z nas wie co ten termin oznacza.
A rozwiązanie tej zagadki jest banalnie proste. To nauka zajmująca się budową i fizjologią drzew! Pomaga określić ich wiek, klimat w jakim dany gatunek występuje oraz ustala uszkodzenia spowodowane ingerencją owadów i zwierząt leśnych. W naszym artykule przedstawimy kilka metod jakimi posługuje się ta dziedzina. Pasjonuje cię przyroda? Wypróbuj je już dziś!
1. Nie możesz określić wieku drzewa? Porównaj je z innym!
2. Wiertło w ruch!
3. Chcesz się dowiedzieć ile lat ma drzewo? Policz słoje!
4. Chcesz poznać wiek drzewa? Zmierz obwód pnia!
1. Nie możesz określić wieku drzewa? Porównaj je z innym!
Metoda dla początkujących. Polega na znalezieniu w lesie podobnego okazu powalonego przez burzę lub wiatr, a następnie porównaniu go z rosnącymi w pobliżu drzewami. Oceny wieku dokonuje się przy pomocy specjalnie do tego celu stworzonych statystyk. To najbezpieczniejsza metoda pomiaru. Pozwala uniknąć zbędnego ścinania drzew i zapobiega niszczeniu lasu.
2. Wiertło w ruch!
Do określenia wieku drzewa służy również specjalnie przygotowane w tym celu narzędzie. Wiertło w kształcie litery T pomoże Ci szybko uporać się z tym zadaniem. Jest ono bardzo długie ale jednocześnie cienkie co bardzo ułatwia całą procedurę.
Aby dokonać pomiaru należy wwiercić się w pień drzewa aż do jego rdzenia. Licząc pełne obroty wiertarki oraz analizując pozostawiony na narzędziu materiał dowiesz się ile lat ma badany przez nas okaz. Pomogą Ci w tym również słoje, które zobaczysz po wyjęciu wiertła z drzewa. Ich analiza umożliwi Ci dokładne określenie jego wieku.
3. Chcesz się dowiedzieć ile lat ma drzewo? Policz słoje!
Słoje to okrągłe pierścienie, które widać po przecięciu w poprzek pnia drzewa. Im starsze drzewo tym więcej słojów można w nim zaobserwować
Słoje położone są w różnych odległościach od siebie. Ich kształt i umiejscowienie również zależne jest od wieku danego okazu. Im starsze drzewo tym jego słoje są usytuowane w mniejszej odległości od zewnętrznej strony pnia.
W młodszych okazach przerwy pomiędzy poszczególnymi słojami są większe, starsze są bardziej ściśnięte. Jeśli masz do czynienia z drzewem ściętym liczenie zacznij od środka i kieruj się w stronę zewnętrznej kory.
4. Chcesz poznać wiek drzewa? Zmierz obwód pnia!
Wiek rosnącego drzewa można obliczyć za pomocą obwodu jego pnia. W tym celu potrzebujesz taśmy krawieckiej, którą obwiązujesz pień na wysokości około 1 metra nad ziemią. Uzyskane wyniki podzieli przez 5, a rezultat tego działania pomnóż przez 2. Wynik tego obliczenia to interesujący Cię wiek drzewa.
W przypadku gdy obwód drzewa wynosi 80cm równanie wygląda następująco: 80:5 =16, 16×2= 32. Zgodnie z otrzymanymi wynikami możesz wysnuć wniosek, że badane przez Ciebie drzewo ma 32 lata.
Obliczanie wieku drzewa to świetna zabawa dla dzieci w wieku szkolnym. Wyprawa do lasu stanowi świetne połączenie relaksu z nauką. Oprócz rozwijania nowych umiejętności umożliwia maluchom kontakt z przyrodą, który w dzisiejszych czasach jest ograniczony.
Więc nie czekaj ani chwili i zabierz swoją rodzinę na weekendowy wypad do lasu. Gwarantujemy ci, że nie pożałujesz.
Pamiętaj! Prawidłowe wnioski można wyciągnąć jedynie obserwując drzewa nie poddane wcześniej działaniu szkodliwych czynników takich jak np. pożar. Tylko badając nieuszkodzone okazy będziesz miał pewność, że uzyskane przez Ciebie informacje są wiarygodne.
Z drzewami to małe piwo, ale jak poznać wiek kobiety? To chyba byłaby bardziej przydatna wiedza, bo żadna ci prawdy nie powie 🙂