Społeczeństwo, Zdrowie

Jak napisać listę zakupów, aby rzadko wychodzić do sklepu?

W najbliższym czasie należy ograniczyć do minimum wszelkie wyjścia z domu, również te na zakupy. Dlatego idąc do sklepu, warto mieć już wcześniej przygotowaną listę, aby niczego nie zapomnieć i nie spędzać zbyt wiele czasu w markecie. Jak napisać taką listę i co powinno się na niej znaleźć? Podpowiadamy.

Jak zrobić listę zakupów?

W czasie epidemii powinniśmy ograniczyć wszelkie wyjścia, również te do sklepu. Dlatego jeśli już musimy zrobić zakupy, to najlepiej róbmy je z listą, aby kupić takie produkty, za pomocą których przygotujemy niejeden obiad. Praktyczne pomysły na planowanie posiłków podsuwa blog Stoliczku.pl, dzięki nim nauczymy się przygotowywać obiady na dwa, trzy dni i będziemy mogli ograniczyć wyjścia do sklepu.

W takim planowaniu posiłków niezbędna okaże się lista zakupów. A jak ją sporządzić? Tak jak nam wygodnie. Możemy zapisywać produkty na kartce, w telefonie lub przy użyciu specjalnych aplikacji, w których następnie będziemy „odhaczać” to, co zostało już kupione. Przygotowując listę zakupów, warto najpierw przejść się po kuchni i sprawdzić, jakich uniwersalnych produktów na pewno nam już brakuje i które z nich się kończą. Dzięki temu nie tylko kupimy składniki na obiad, ale również unikniemy sytuacji, w której braknie nam najbardziej podstawowych produktów, jak olej, mąka czy masło.

Sporządzając listę zakupów, należy również uwzględnić rozmieszczenie poszczególnych produktów w sklepie. Zakładając oczywiście, że wybierzemy się do sklepu, który dobrze znamy. Dzięki temu, uda nam się szybko i sprawnie zrobić zakupy, minimalizując w tym czasie ryzyko zarażenia koronawirusem.

Lista zakupów – co powinna zawierać?

A co powinno się znaleźć na takiej liście, aby jak najrzadziej wychodzić z domu? Przede wszystkim produkty, które szybko się nie zepsują i przydadzą się na niejeden obiad. Warto kupić makaron, ryż, kaszę czy worek ziemniaków. Można również kupić kilka rodzajów mięsa i część z nich zamrozić. Dzięki temu będziemy mieli produkty na obiad na cały tydzień bez wychodzenia z domu. Warto również zaopatrzyć się w olej i jajka, które przydają się do sporządzenia większości posiłków. Oczywiście każde zakupy należy robić z głową i nie wykupywać połowy sklepu, przesadne zakupy w tym czasie nie są wskazane.

Oprócz produktów, które długo pozostają świeże, warto zaopatrzyć się w te, które poprawią naszą odporność w tym trudnym czasie. Dobrym pomysłem będzie zakup jogurtów naturalnych, kefirów czy kiszonek. Niezbędne okażą się również owoce i warzywa, jednak w ich przypadku warto również pamiętać o tym, aby nie kupować zbyt dużej ilości, szczególnie jeśli są to owoce, które szybko się psują.

Jak robić zakupy w czasie pandemii?

W czasie pandemii zakupy powinniśmy robić jak najrzadziej, a przy tym cały czas pamiętając o swoim bezpieczeństwie. Do sklepu należy zabrać ze sobą rękawiczki jednorazowe (choć w większości sklepów są już one dostępne dla klientów), a także maseczkę antywirusową. Warto również pamiętać o tym, aby nie przebierać produktów – im dłużej jesteśmy w sklepie, tym bardziej narażamy siebie i swoich bliskich.

W domu wszystkie zakupione produkty należy wytrzeć wcześniej przygotowaną ściereczką, a owoce i warzywa wypłukać w wodzie z sodą oczyszczoną.

3 kwietnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.