Kultura, Rozrywka

Choreografia – co to jest ? 5 spektakli, które zmieniły taniec

Choreografia jest formą kompozycji ruchu w balecie łączącą muzykę z treścią fabularyzowaną.  Tworzy ona przekaz za pomocą tańca. Taniec jest nie tylko kojarzony z formą kulturalnej rozrywki, stał się wyrazem emocji i treści w spektaklach, a choreografowie tworzą coraz bardziej wyszukane „kombinacje” ruchowe i sceniczne. Poznaj 5 spektakli, które zmieniły podejście do tańca. Niektóre dzieła baletowe są tak mocno zakorzenione w kulturze, że ich aranżacje rzadko kiedy się zmieniają. Istnieją też takie, które powstały współcześnie i są manifestem nowatorstwa w sztuce tańca.

1. „Poskromienie złośnicy”

„Poskromienie złośnicy” w choreografii Johna Cranki zostało przygotowane przez Polski Balet Narodowy. Pierwowzór wystawiany był na Broadwayu. Dzieło jest na tyle „żywe”, lekkie i pełne wirtuozerii technicznej, że nie przeszkadza w nim nawet scenografia rodem z poprzedniej dekady. Losy Katarzyny (złośnicy) i Petruchia zostały oddane w sposób komiczny, ale postacie tańczyły w sposób tak zsynchronizowany, że solówki jak i duety zasłużyły sobie na wielkie brawa. Chociaż dziś, w epoce feminizmu, przesłanie „Poskromienia złośnicy” wydaje się bardzo jednoznaczne, w czasach Szekspirowskich taka postawa, jaką wykazywała Katarzyna – złośnica była fenomenem. Czemu więc miał służyć ten balet? Na pewno zabawie i nieskrępowanej radości widza.

podobne:  Za kogo przebrać dziecko na bal przebierańców?

Para w przebraniu tańczy na scenie

2. „Hair”

„Hair” jest jednym z najsłynniejszych musicali świata, scenariusz napisał James Rado i Gerome Ragni, muzykę natomiast skomponował Galt MacDermot. Sława „Hair” bardzo szybko rozeszła się po świecie za sprawą filmu Milosa Formana. Spektakl w reżyserii Konrada Imieli z etniczną obsadą epatującą nagością, z antywojennymi piosenkami na nowo zdefiniował pojęcie rock-musicalu. W Polsce po raz pierwszy wystawiono „Hair”w gdyńskim Teatrze Muzycznym pod koniec lat 90-tych w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Spektakl jest afirmacją wolności, miłości, pokoju, ale także nawiązaniem do tego, co zniewala człowieka – alkohol narkotyki.

3. „Dziadek do orzechów”

„Dziadek do orzechów” jest jednym z najbardziej znanych baletów na świecie, ma już prawie 120 lat. Skomponowany przez Piotra Czajkowskiego, należy do arcydzieł muzyki poważnej. Jego prapremiera odbyła się w 1892 roku w Sankt Petersburgu. Do dziś balet ten w różnych aranżacjach podbija serca widzów, nie tylko tych najmłodszych. Balet opowiada historię dziewczynki o imieniu Klara, która dostaje na gwiazdkę zabawkę- dziadka do orzechów. Niewątpliwie na uwagę zasługuje tu choreografia Paula Chalmera z 2007 roku. Jego premiera miała miejsce w Polsce 24 października 2015 roku.

podobne:  Co daje aerobik? Czy warto ćwiczyć aerobik?

Stopy baletnic w złotych pointach

4. „Giselle”

„Giselle” jest baletem należącym do tanecznego kanonu. Choreografia została przygotowana przez Jeana Coralli we współpracy z Julsem Perrotem w 1841 roku. W 1987 roku współczesną choreografie opracował Jurij Grigorowicz wieloletni dyrektor Teatru Bolszoj. Grigorowicz wzbogacił balet o dynamiczne przejścia, aktorzy wykazują się tu też umiejętnościami akrobatycznymi. Wstawki pantomimiczne pozostały w balecie jednak niezmienione, przedstawienie jest mocno osadzone w klasyce. W Polsce balet z Teatru Bolszoj był transmitowany na żywo 27 października 2015 roku.

Tancerki pochylają się na scenie

5. „Alicja w krainie czarów”

„Alicja w krainie czarów” w choreografii Jacka Tyskiego  jest od A do Z polska produkcją. Wykonawcami baletu zostali aktorzy z Opery na Zamku w Szczecie. W tym spektaklu doskonale sprawdziły się wszelkie multimedialne projekcje, działające na zasadzie kompilacji sztuk. Zostały one skorelowane z ruchami tancerzy. Kobiece bohaterki tańczyły na pointach, co podkreślało ich delikatność. Natomiast elementy tańca inspirowanego musicalem, dobrze oddały konwencję spektaklu.

podobne:  Co daje aerobik? Czy warto ćwiczyć aerobik?

Choreografii, które zmieniły podejście do tańca jest bardzo wiele, nie sposób wymienić wszystkie z nich. Taniec współczesny jest obecnie połączeniem różnych sztuk: akrobatyki, multimedialnego przekazu, tańca współczesnego. Niektóre dzieła takie jak „Giselle” czy „Dziadek do orzechów” są tak głęboko klasyczne, ze nawet współcześni choreografowie rzadko kiedy pokusza się o ich ich całkowitą modyfikację.

18 lutego 2016

ONE COMMENT ON THIS POST To “Choreografia – co to jest ? 5 spektakli, które zmieniły taniec”

  1. Anulka pisze:

    Uwielbiam HAir widziałam już kilka razy i polecam każdemu obejrzeć ten spektakl, niesamowite przeżycia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *