Marketing, Społeczeństwo

Co najbardziej motywuje do pracy?

Pytanie o motywację do pracy jest częstym pytaniem w czasie rozmowy kwalifikacyjnej i ma dosyć duże znaczenie, zwłaszcza że dotyczy naszych osobistych odczuć. Zazwyczaj odpowiada się standardowo to, co rekruter chce usłyszeć, należałoby się jednak zastanowić wcześniej, co tak właściwie napędza nas do pójścia do pracy.

Pieniądze

To chyba najbardziej podstawowa rzecz, która decyduje o tym czy pracujemy. Puste konto i równie pusty portfel potrafią być prawdziwą motywacją do działania. Wykonujemy konkretną pracę, za którą oczekujemy konkretnego wynagrodzenia, nie jest to nic nadzwyczajnego i wszyscy o tym wiedzą, tylko rzadko kto decyduje się o tym mówić. Warto o tym wspomnieć, choć nie musimy tego przesadnie podkreślać.

Pracująca grupa ludzi

Rozwój osobisty i osiągnięcia

Praca to także możliwość rozwoju swojej ścieżki zawodowej, zdobywania nowych umiejętności bądź poszerzenia już zdobytych. Wszystko oczywiście zależy od branży w jakiej się znajdujemy oraz od tego jak postrzegamy naszą pracę. Nowe umiejętności oraz zdobywanie osiągnięć na tym polu może zdecydowanie być motywującym elementem naszego życia zawodowego. Często jest to decydujący czynnik, dzięki któremu podejmujemy taką, a nie inną pracę.

Uznanie i prestiż firmy/stanowiska

Często zaczynając pracę, nie możemy liczyć na wysoko postawione stanowisko, jednakże prestiż firmy robi swoje i to może nas motywować do rozwoju oraz zdobycia lepszego miejsca w szeregach pracowniczych. Jeżeli jest to firma, w której chcieliśmy pracować, napawa nas dumą sam fakt, iż właśnie w niej się znaleźliśmy i możemy pracować na jej renomę. Do tego mając uznanie, buduje to naszą samoocenę, sprawia, że jesteśmy lepiej postrzegani przez najbliższe otoczenie.

Bezpieczeństwo i stabilność zawodowa

Te dwie rzeczy są najbardziej poszukiwanymi przez każdego, szczególnie teraz, gdy rzadko się zdarza, by ktoś mógł przepracować w jednym miejscu od początku do końca, zwłaszcza pracując na umowach śmieciowych. Dlatego w momencie, gdy trafiamy na stałą pracę, na umowę i o regularnych wypłatach wynagrodzenia, będzie nas to silniej motywować do pracy i będziemy zdecydowanie spokojniejsi, nawet wtedy, gdy nie będziemy zarabiać za wiele.

Dobra atmosfera w pracy i poczucie własnej wartości

Kolejną rzeczą, która ma duży wpływ na naszą motywację do pracy, jest atmosfera panująca w zakładzie. Jeżeli pracujący w nim ludzie są przyjaźni, panuje koleżeńska atmosfera, a szef czy kierownik nie stoi z batem szukając powodu do nagany, zdecydowanie lepiej to na nas działa. Nie jedziemy do pracy zestresowani i z niechęcią, jak również mamy wówczas silniejsze poczucie własnej wartości, które ma odbicie w naszych relacjach z innymi pracownikami oraz przekłada się na jakoś wykonywanych zadań.

Co najbardziej motywuje do pracy?

Niezależnie od tego, do jakiego zakładu pracy trafimy, należy się zastanowić nad tym, co tak naprawdę nas motywuje do podjęcia tej konkretnej pracy. Możliwe, że jest to trudna sytuacja materialna, ale nawet wtedy należy znaleźć inne czynniki motywujące, bo w przeciwnym wypadku wykonywany przez nas zawód będzie nas męczył. Nawet wtedy, gdy nie robimy do końca tego, co byśmy chcieli, warto spojrzeć na to pod kątem nowych możliwości rozwojowych, wówczas z pewnością będzie nam lżej.

18 lutego 2016

1 komentarz do “Co najbardziej motywuje do pracy?”

  1. Najlepszą motywacją do pracy są pieniądze i możliwość awansu, o stabilizacji trudno pisać w dzisiejszych czasach – nie żyjemy w PRL-u, kiedy ludzie po 15 lat pracowali w jednym zakładzie pracy. Mnie jeszcze motywuje atmosfera, jak ludzie w biurze są fajni to chodzi się do pracy z przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.