Ciekawostki, Edukacja, Rozrywka

Co daje gra w szachy? Gdzie najlepiej grać w szachy?

Szachy zwane są także królewską grą i to nie bez powodu. Mają zarówno długą historię, jak i równie długą listę zalet, które przemawiają za tym, by rozpocząć przygodę właśnie z tą grą. Dlaczego warto? Gdzie najlepiej grać w szachy?

Co warto wiedzieć o szachach?

Szachy to gra o niezwykle długiej historii, która niestety jest trudna do prześledzenia. Najprawdopodobniej jej korzenie sięgają Indii mniej więcej V lub VI wieku naszej ery. Sama gra przeszła jednak wiele modyfikacji i obecnie najbardziej znana jest współcześnie wykorzystywana wersja pochodząca z Persji. Jest to wymagająca gra strategiczna dla dwóch osób, gdzie na szachownicy o 64 polach rozgrywa się partie z użyciem bierek szachowych, popularnie nazywanych po prostu pionami lub figurami. Można wyróżnić też wiele innych typów szachów, których zasady czy charakterystyka rozgrywki jest zależna od regionu i kultury, z którego pochodzą. Współcześnie gra ta jest uznawana za sport i popularne jest rozgrywanie olimpiad i mistrzostw szachowych.

Gdzie grać w szachy?

Szachy to gra, którą często można spotkać w wielu domach, choć może obecnie nie jest to już tak popularne, jak kiedyś. Choć częściowo zdążyły one odejść w zapomnienie, nie oznacza to, że nie mamy możliwości rozpoczęcia przygody w tym kierunku. Jeżeli wcześniej nie miało się z nią styczności, nic straconego, ponieważ grać w szachy można w klubach szachowych (klubszachowy.pl), których wcale nie brakuje w Polsce. W ten sposób można nauczyć się gry od podstaw i szlifować swoje umiejętności, pod okiem bardziej doświadczonych graczy, a także trenerów. Jeżeli nasze zdolności będą wystarczające, zawsze istnieje też opcja wzięcia udziału w często organizowanych turniejach szachowych – klubowych, miejskich, krajowych oraz międzynarodowych!

Partia szachów

Jakie są zalety gry w szachy?

Szachy jako strategiczna gra planszowa ma niezwykle wiele zalet. Pierwszą z nich i jednocześnie najczęściej wymienianą, jest poprawa zdolności intelektualnych. Szachy wpływają na rozwój wyobraźni, zdolności analitycznych i arytmetycznych. Dzięki nim poprawia się koncentracja i cierpliwość, razem z lepszymi umiejętnościami planowania. W ten sposób nie tylko wie się co i jak robić, ale też rozumie te działania oraz ma się świadomość ich konsekwencji. Ucząc się szachów, opanowuje się zdolność do krytycznego myślenia, razem z poprawą koordynacji ruchowej i refleksu. Często wymienia się też rozwój psychospołeczny oraz inteligencji emocjonalnej, które wpływają na to, jak radzimy sobie w społeczeństwie.

W przypadku dzieci zdolności do lepszej nauki i chłonięcia wiedzy będzie tu nieoceniona, a jeżeli razem z nimi grają jeszcze rodzice, to oczywiste jest, że poprawiają się też więzi rodzinne. Można tutaj także wymienić poprawę umiejętności językowych – grając w szachy, łatwiej przyswaja się naukę języka. Jednym słowem, szachy mają szerokie możliwości rozwojowe.

Szachy – gra dla każdego

Nie trzeba być geniuszem, żeby grać w szachy. To rozrywka dla każdego i nie trzeba od razu być w niej mistrzem. Poza tym praktyka będzie tutaj najważniejsza, więc im więcej partii rozegramy, tym będziemy w tym lepsi – szachy to ciągły rozwój i nauka, ale też możliwość ciekawego spędzenia czasu. Warto z tego skorzystać.

26 lutego 2020

1 komentarz do “Co daje gra w szachy? Gdzie najlepiej grać w szachy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.