Ciekawostki, Społeczeństwo

9 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić

Życie to ciągłe zmiany, zbieranie doświadczenia, a także kontakty z ludźmi, z którymi nie zawsze się dogadujemy. To cały złożony i skomplikowany świat, który ma ma bardzo duży wpływ na nas, na to, co robimy, dlaczego oraz to, że często tylko się krzywdzimy, co nas unieszczęśliwia. Oto 10 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić.

1. Przestań uciekać przed problemami

Problemy są naszą codziennością i stykamy się z nimi w każdej sferze swojego życia, zarówno na płaszczyźnie osobistej, jak i zawodowej. Trzeba im stawiać czoła, nie cofać się przed blokadami, jakie stają na naszej drodze. Prawie każdy problem da się rozwiązać, niektóre można załatwić od ręki, inne wymagają czasu i cierpliwości, są też i takie rzeczy, na które nie mamy wpływu, a w tym przypadku nie ma się czym przejmować. Gdy możemy coś zrobić, to to zróbmy, gdy nie ma takiej możliwości – martwienie się nic nam nie pomoże, a tylko przysporzy więcej problemów.

Zadowolona dziewczynka chlapie się wodą

2. Nie porównuj się do innych i nie bój się wyzwań

Chcąc coś osiągnąć często patrzymy na innych ludzi, na to co oni osiągnęli i co posiadają, a to najczęściej wprawia nas w niezbyt dobry nastrój. To jest naturalne, ale nie powinniśmy się temu poddawać. Dobrze jest patrzeć na innych, jeżeli daje nam do inspirację do działania i sprawia, że dążymy do wymarzonego celu, jednak nie można pozwolić na to, by te osoby przesłoniły nam wszystko i sprawiało, że będziemy się czuć gorsi. Nie bójmy się wyzwań, jakie przed nami stoją, dążmy do swoich celów, nie oglądając się i nie porównując z innymi. Trzeba uwierzyć w siebie i swoje możliwości.

3. Unikaj kontaktu z niewłaściwymi ludźmi

Relacje międzyludzkie są bardzo ważne, jednakże jeżeli przebywamy w towarzystwie osób, które nas unieszczęśliwiają albo sprawiają, że cała pozytywna energia jest z nas wysysana, to nie warto marnować na nich czasu. Naprawdę wartościowe osoby to takie, które są przy nas nawet wtedy, gdy jest naprawdę źle, a cały świat się na nas wali. Przy nich da się przetrwać wiele i bardzo szybko stanąć na nogi, każdym innym człowiekiem nie warto się przejmować. Jesteś wartościowym człowiekiem i nie potrzebujesz do tego przekonywać innych.

4. Nie okłamuj się

Można okłamywać wszystkich ludzi wokół, ale prawda jest taka, że nigdy nie da się okłamywać samego siebie. Nawet gdy ciągle będziemy sobie wmawiać pewne rzeczy, to nie zmieni faktu, że w środku będziemy wiedzieć jaka jest prawda, a to przyniesie nam tylko smutek i cierpienie. Szczerość wobec samego siebie powinna być podstawą naszego życia.

5. Zadbaj o swoje potrzeby

Poświęcając się dla innych często zapominamy o sobie i swoich własnych potrzebach, jak również o tym, że my również jesteśmy kimś wyjątkowym. Trzeba o tym pamiętać, więc robiąc coś dla drugiej osoby nie zapominajmy o sobie. Gdy tylko możemy idźmy za swoimi pasjami, odetnijmy się na moment i stwórzmy swoją własną bezpieczną przystań, w której można się zrelaksować i spełniać swoje marzenia.

Kobieta idąca drogą pośród drzew

6. Nie trzymaj się przeszłości i nie bój się błędów

Przeszłość to coś, co często nas blokuje i nie pozwala ruszyć dalej. Każde wydarzenie, nawet te bardzo bolesne są doświadczeniami, z których powinno się korzystać, a nie tkwić w ich objęciach. Należy zamknąć jeden rozdział i otworzyć się na nowy. Podobnie jest z błędami. Nikt nie lubi ich popełniać, w dodatku sprawiają, że zamiast iść do przodu tkwimy w miejscu. Błędy to nasze źródło nauki i doświadczeń. Zanim nauczyliśmy się chodzić, najpierw wielokrotnie upadaliśmy, z życiem jest tak samo, nie ważne ile razy się potkniesz, zawsze idź do przodu.

Pragnienie to silne uczucie, często bywa tak, że bardzo czegoś chcemy, czegoś, co naszym zdaniem nasz uszczęśliwi i jednocześnie czegoś, co jest niezwykle drogie. Zdobycie tego może przynieść nam satysfakcje, ale nie na długo. Tak naprawdę najwspanialsze rzeczy, które sprawią nam radość można dostać za darmo. Zanim z kimkolwiek postanowisz być, najpierw musisz odnaleźć szczęście w sobie, a nie szukać go w kimś innych. Dopóki nie będziesz wewnętrznie ustabilizowany, z nikim nie będzie ci dobrze.

7. Nie rywalizuj i nie zazdrość innym

Rywalizacja jest dobra, ale tylko do pewnego momentu i bardzo łatwo jest przekroczyć niewidzialną granicę. Nie oglądaj się na innych, tylko skup się na sobie i poprawieniu swoich własnych osiągnięć. Nieważne, że ktoś jest w czymś lepszy do ciebie, ważne jest to, co ty osiągasz, jak przełamujesz swoje słabości i przekraczasz wyznaczone przez siebie granice. Sukces to przede wszystkim ciągła walka z samym sobą. Nie zazdrość też innym ich talentów i sukcesów, tylko szukaj tego, co sam potrafisz i możesz zaoferować.

8. Przestań narzekać i użalać się nad sobą

Życie to ciągłe przeszkody i próby, którym jesteśmy poddawani. Czasem mamy dość uznając, że jesteśmy gorsi niż inni i życie nas bez przerwy za coś karze. Każda kolejna sytuacja wiąże się z nerwami, załamaniem i oskarżeniami „dlaczego ja?”. To jest trudne, ale każde z tych zdarzeń nas kształtuje i jesteśmy w stanie to dostrzec dopiero po jakimś czasie. Patrząc na te wszystkie problemy z dystansu, możemy stwierdzić, że nas ukształtowały i doprowadziły do miejsca, do którego być może wcześniej byśmy sami nie doszli.

9. Nie bądź bezczynny i nie idź na łatwiznę

Działaj, rób coś, nie pozwól sobie na zbytnie lenistwo, które będzie cie hamować. Bezczynność odpowiada rodzące się problemy, które najlepiej jest rozwiązywać na bieżąco. Jeżeli chcesz coś osiągnąć, to dąż do tego, realizuj swoje plany i marzenia, nie tkwij w miejscu, bo to będzie cie ograniczać. Nie idź również po linii najmniejszego oporu. Należy dążyć do rzeczy wyjątkowych, a żeby to zrobić, pójście na łatwiznę nie jest rozwiązaniem.

13 lutego 2017

2 komentarze do “9 rzeczy, które powinieneś przestać sobie robić”

  1. Skąd wiedzieliście, że robię sobie to wszystko?! Trafione bezbłędnie.
    Większość z tych zmian rzeczywiście bardzo mi się przydała, ale ciekaw jestem, jak niby człowiek ma unikać kontaktu z niewłaściwymi ludźmi? Przecież w dużej mierze nie wybieramy ludzi, którzy nas otaczają. Na wielu jesteśmy po prostu skazani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.