Biznes, Dom i Ogród

Marki, których narzędzia wspierają produkcję w przemyśle

Czym byłby przemysł bez wysokiej klasy, wyspecjalizowanych narzędzi? Dynamika jego rozwoju jest przecież w znacznym stopniu uzależniona od środków jakimi dysponuje. Z kolei rozwój przemysłu wymusza doskonalenie narzędzi. Można rzec, że to niemal swoista symbioza. A jeśli chodzi o wprowadzanie do przemysłu innowacji, to producenci narzędzi nie od dziś toczą wyścig. Przejrzyjmy niektóre z najlepszych dostępnych na rynku marek.

1. Globus

Jednym z największych wyzwań w przemyśle jest obróbka różnorodnych materiałów, takich jak drewno, metal, beton czy na przykład PVC. Niewiele można by z nimi zrobić bez specjalnych urządzeń. A jeżeli chodzi o narzędzia do wyspecjalizowanej obróbki materiałów w produkcji to oczywiście Globus (sprawdź informacje na: https://rawlplug.pl/globus/informacje) jest jednym z największych producentów. Sprawdza się w tej branży już od niemal stu lat, a na swoją renomę wśród klientów marka ta zapracowała sobie niezawodnością sygnowanych nią narzędzi i stałemu doskonaleniu swoich technologii.

Prestiżu marce dodaje też fakt, że oprócz standardowych serii, część narzędzi produkowana jest specjalnie na zamówienie indywidualnych klientów. A dodatkowe uznanie Globus zyskuje za profesjonalne techniczne doradztwo, na które klienci mogą z jego strony liczyć podczas realizacji swoich śmiałych przedsięwzięć.

Bogata oferta narzędzi do obróbki drewna oraz drewnopodobnych materiałów jest prawdziwym dobrodziejstwem dla pracowników trudniących się przemysłem meblarskim i drzewnym, a także oczywiście samym tartacznictwem. To właśnie oni najbardziej docenią oferowany przez Globus asortyment, w skład którego wchodzą noże do strugarek, frezy trzpieniowe, wiertła z płytkami HM, ale przede wszystkim bardzo szeroki wybór pił.

Czegóż tu nie ma? Globus ma w ofercie piły tarczowe – zarówno zwykłe, jak i z płytkami HM – a oprócz tego piły taśmowe o napędzie mechanicznym, tnące za pomocą metalowej ząbkowanej wstęgi, przesuwanej dzięki kołom.

Również w przemyśle metalowym chętnie sięga się po narzędzia marki Globus. Tutaj szczególnie przydatne okazują się piły taśmowe i tarciowe, maszynowe brzeszczoty, frezy tarczowo-piłowe, a także piły z płytkami HM, najbardziej przydatne do cięcia stalowych kształtowników.

Wśród korzystających z oferty Globusa branż znajduje się też budownictwo. W tej dziedzinie przydają się zwłaszcza piły tarczowe diamentowe, ale także łańcuchowe i ręczne, a oprócz tego wszelkiej maści dłuta i wiertła, bruzdowniki, czy chociażby specjalne narzędzia do rozkrajania mineralnej skalnej wełny.

To są właśnie trzy główne dziedziny przemysłu wspomagane przez narzędzia marki Globus, jednak nie jedyne. Znajdują one swoje zastosowanie również w przemyśle tekstylnym, tytoniowym, a nawet mięsnym. Warto też dodać, że oprócz samej produkcji narzędzi Globus oferuje także ich ostrzenie i regenerację.

praca piłą

2. Rawlplug

Jakkolwiek dziwnie to będzie brzmiało, można powiedzieć, że jeśli chodzi o Rawlplug, wszystko zaczęło się od kołka. Konkretnie kołka rozporowego, który został wynaleziony i opatentowany w 1911 roku przez założyciela Rawlplug, Johna Rawlingsa. Ten właśnie wynalazek, niezwykle pomocny przy mocowaniu w ścianach, stropach i posadzkach wszelkiego rodzaju śrub i wkrętów, szybko odniósł wielki sukces.

Ale ta pierwsza rewolucyjna innowacja była dopiero początkiem – marka Rawlplug, obecna na rynku od ponad wieku, wciąż wiedzie prym, gdy chodzi o zamocowania. Nie jest to jednak jedyne pole, na którym Rawlplug zdobywa klientów.

Oczywiście zamocowania nadal są wizytówką tej marki, a trzeba przyznać, że wybór jest szeroki – to już nie tylko wspomniane kołki rozporowe, ale i wkręty samowiercące, zamocowania lekkie czy kotwy do dużych obciążeń. Jednak nie jest to jedyne, co Rawlplug ma do zaoferowania. Klienci mogą liczyć też na wysokiej jakości elementy złączne, a także narzędzia ręczne i elektryczne, wraz z szeregiem akcesoriów do nich.

Dzięki tej zwiększonej wszechstronności produkty sygnowane tą marką, których w sumie jet w ofercie już około trzydzieści tysięcy, znajdują swoje zastosowanie w przemyśle maszynowym, drzewnym (warto wspomnieć o świeżo zdobytym tytule Lidera Rynku Stolarki 2016), drogowym, wydobywczym, stoczniowym, energetyce, motoryzacji, przede wszystkim zaś oczywiście w budownictwie. Produkty Rawlplug w mniejszym lub większym stopniu zastosowano w wielu najbardziej rozpoznawalnych obiektach architektonicznych na świecie, takich jak chociażby Wieża Eiffla, pałac Buckingham czy dubajski superwieżowiec Burj Al Khalifa.

kołek rozporowy Rawlplug z wkrętem

3. Modeco

Na tle wcześniej opisanych Modeco może wydawać się marką stosunkowo nową, jednak ćwierćwiecza jej historii i faktu, że po tym czasie wciąż z powodzeniem zdobywa rynek, nie można nie docenić.

Dostarczenie klientom dobrej jakości narzędzi – zarówno ręcznych jak i elektrycznych – oto, co Modeco uczyniło przedmiotem swoich starań, a nacisk położono zarówno na ich niezawodność, jak i trwałość, ze szczególnym uwzględnieniem odporności na mechaniczne uszkodzenia, o które wszak nietrudno podczas intensywnej pracy.

Modeco wygrywa też skierowaniem ku różnym grupom odbiorców, wypuszczając osobne serie produktów dla specjalistów i amatorów. I tak pod nazwą Modeco Home ukrywają się podstawowe narzędzia, które każdemu „zwykłemu Kowalskiemu” przydadzą się podczas domowych prac czy remontów – narzędzia tnące, pomiarowe, budowlane, malarskie, a do tego niezbędne akcesoria ochronne. To wszystko, co każdy majsterkowicz i pan domu powinien mieć pod ręką.

Dla tych, którzy chcą zadbać nie tylko o dom, ale i o swój ogród, jest Modeco Garden. Bez problemu mogą znaleźć w tej ofercie coś dla siebie – od narzędzi do prac ziemnych, takich jak łopaty, grabie i widły, przez narzędzia tnące w rodzaju pił, siekier i sekatorów, aż po ogrodowe akcesoria, takie jak chociażby rękawice.

Ale, jako że najbardziej nas tu interesują narzędzia wspierające przemysł, najistotniejszym segmentem tej marki jest Modeco Expert. Ta linia produktów skierowana jest do fachowców. Są tu także podstawowe narzędzia ręczne, ale przede wszystkim specjalistyczne narzędzia mechaniczne, budowlane oraz pomiarowe.

4. Koelner

Koelner to jeszcze jedna marka, która specjalizuje się w zamocowaniach. Przede wszystkim mowa tu o zamocowaniach lekkich, stosowanych do małych, ewentualnie średnich obciążeń. Wśród nich oczywiście klasyczne kołki rozporowe, wbijane lub wkręcane, ale także mocowania ramowe, naroża, profile ochronne, mocowania sanitarne czy odbojniki drzwiowe.

Odrębną kategorię stanowią produkty, które pozwalają na montaż płyt kartonowo-gipsowych bez niszczenia ścian. Koelner oferuje też złącza ciesielskie. Pokryte specjalną zapobiegającą korozji powłoką z cynku galwanicznego, służą do mocowania różnych elementów drewnianych konstrukcji, takich jak przykładowo ogrodzenia, altany, tarasy czy więźba dachowa.

Oprócz tego dostępne produkty matki Koelner to także łączniki dachowe, zamocowania do suchej zabudowy wnętrz, zamocowania fasadowych termoizolacji, liny oraz łańcuchy i inne wyroby metalowe.

5. Bosch

Firma ma już za sobą grubo ponad stuletnią tradycję, Robert Bosch założył ją bowiem w Stuttgarcie już w roku 1886, wtedy jeszcze pod nazwą „Warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki”. Dziś firma wciąż jest jednym z czołowych producentów nie tylko sprzętu gospodarstwa domowego, ale także – co nas bardziej teraz interesuje – elektronarzędzi.

Szczególnie mocny akcent firma kładzie na ciągły rozwój nowych technologii. Dzięki temu marka Bosch nie popada w stagnację, lecz wciąż wprowadza na rynek nowe produkty – ponad sto rocznie. Te najświeższe nowości przynoszą przedsiębiorstwu mniej więcej jedną trzecią dochodów, należy więc oczekiwać, że nie spocznie ono na laurach i w dalszym ciągu będzie konsekwentnie wprowadzać kolejne innowacje.

Bosch ma szeroką ofertę narzędzi wykorzystywanych w różnorodnych gałęziach przemysłu. Są wśród nich wkrętarki elektryczne jak i akumulatorowe. Są i narzędzia wysokiej częstotliwości, w tym szlifierki proste i kątowe, które wyróżniają się dużą trwałością i niskimi kosztami energii.

Wrażenie robi asortyment narzędzi pneumatycznych – znajdziemy tu wiertarki, wkrętarki, młoty udarowo-obrotowe, a wiele z nich wyposażonych w sprzęgło bezpieczeństwa, dzięki któremu urządzenie wyłącza się po przekroczeniu odpowiedniego momentu obrotowego.

W niektórych narzędziach, takich jak szlifierki do betonu, wiertnice czy bruzdownice, z racji swojego przeznaczenia niejako skazanych na kontakt z twardymi materiałami, zastosowano technikę diamentową.

Bosch oferuje też jedne z najlepszych przyrządów pomiarowych. Dalmierze, mierniki kątów i nachylenia, detektory metali i kabli zasilania, lasery punktowe, liniowe i rotacyjne, a nawet takie, które dzięki dodatkowej nachylonej pot kątem czterdziestu pięciu stopni linii ułatwiają precyzyjne położenie płytek – to wszystko znajdziemy w ofercie.

wiertło wiertarki

6. DeWalt

Następna marka, której nazwa pochodzi od nazwiska jej założyciela, konkretnie Raymonda De Walta. To ten wizjoner zaprojektował i wyprodukował w 1923 roku pierwszą pilarkę ramieniową, urządzenie, które z powodzeniem używane jest do dzisiaj, choć oczywiście w nowocześniejszej, udoskonalonej wersji. Ledwo De Walt zdobył sobie rozgłos swoim wynalazkiem, a już w 1924 założył swoją firmę, do dziś święcącą sukcesy.

Marka DeWalt to przede wszystkim wysoce specjalistyczne elektronarzędzia, szczególnie wykorzystywane w budownictwie do obróbki metalu – tu przydają się zwłaszcza przecinarki, piły oraz szlifierki kątowe – i drewna, do czego z kolei przydatne są na przykład pilarki i frezarki. DeWalt oferuje też przyrządy pomiarowe, a także wiertła, brzeszczoty, bity i inne zróżnicowane akcesoria do elektronarzędzi.

Szczególną uwagę firma przykłada do zapewnienia klientom bezpieczeństwa pracy. To dlatego stworzyła system Perform & Protect, mający zagwarantować najwyższy stopień bezpieczeństwa i komfortu. Dzięki temu na przykład poziom wibracji, mogących powodować u pracowników tak zwany Zespół Wibracyjny oraz zespół cieśni nadgarstka, w narzędziach marki DeWalt został obniżony aż o 50%. Zastosowano też zabezpieczenia przed zapyleniem, a także zapewniono bardziej precyzyjną kontrolę momentu obrotowego.

7. Makita

Założona w 1915 firma specjalizuje się w produkcji narzędzi elektrycznych i spalinowych. Dostępne są dwie linie produktów – jedna przeznaczona do użytku domowego, ale druga już dla profesjonalistów.

Firma, która swego czasu rewolucjonizowała japoński rynek, wprowadzając takie innowacje jak elektryczne strugi w 1958 roku czy też narzędzia akumulatorowe w 1968, wciąż dokłada starań, by zawsze móc sprostać oczekiwaniom klientów.

Obecnie marka Makita obejmuje między innymi wiertarki, szlifierki, klucze udarowe, frezarki, pilarki tarczowe, nożyce do blachy, piły posuwowe, wyrzynarki i cały szereg narzędzi ogrodowych, takich jak choćby dmuchawy czy wykaszarki – a to wszystko oczywiście tylko mały wycinek tego, co możemy znaleźć jeszcze w oferowanym asortymencie.

8. Metabo

Twórcą tej marki jest Albrecht Schnitzler, konstruktor pierwszej wiertarki ręcznej, która ujrzała światło dzienne w 1923 roku. Był to niewątpliwie moment przełomowy, wcale jednak nie zakończyła się w tym miejscu innowacyjność marki Metabo. Do dnia dzisiejszego ma ona na swym koncie ponad siedemset patentów i wzorów użytkowych i cieszy się ugruntowaną, wysoką pozycją na rynku.

Narzędzia tej marki skierowane są przede wszystkim do specjalistów działających na skalę przemysłową w branżach metalowej, budowlanej i remontowej. To tutaj w pełni znajdują swoje zastosowanie wiertarki, młoty wiercąco-kujące, wyrzynarki, przecinarki, opalarki, szlifierki, pilarki i inne narzędzia z bogatego asortymentu.

Narzędzia dostępne są między innymi w wersji zasilanej akumulatorem, ponieważ firma szczególnie poświęca się realizacji wizji bezprzewodowego placu budowy, bez kabli ograniczających swobodę pracy.

9. Hitachi

„Inspiruj przyszłe pokolenia” – oto hasło koncernu Hitachi. A takie motto zobowiązuje do stałego wkładu w rozwój innowacyjnych technologii i to prawie na każdym polu, bowiem lista branż, w których wykorzystuje się produkty marki Hitachi, jest imponująca – budownictwo, energetyka, motoryzacja, kolej, IT, nauka i medycyna.

Urządzenia sygnowane tą marką są przeznaczone dla profesjonalistów, dlatego wiele uwagi poświęcono doskonaleniu ich parametrów technicznych. A w ofercie Hitachi znajdują się zarówno narzędzia spalinowe (między innymi pilarki łańcuchowe, wiertarki, przecinarki, kosiarki) jak i elektronarzędzia (młoty udarowe i wyburzeniowe, pilarki tarczowe, frezarki, bruzdownice, kompresory, spawarki i wiele, wiele innych).

szlifowanie

10. Stanley

Wszystko zaczęło się w roku 1923. To wtedy w USA Frederic Stanley, dotychczas trudniący się między innymi niezbyt obiecującym zawodem domokrążcy, zaczął produkować narzędzia. W roku 1830 został współtwórcą silnika parowego, ale dopiero w roku 1843 wraz z bratem Williamem założył Stanley’s Bolt Manufactory i to był już zaczątek firmy, która dziś jest wysokiej klasy producentem narzędzi.

Narzędzi przede wszystkim ręcznych, ale nie tylko, bo elektronarzędzia, różnego rodzaju zamocowania i elementy hydrauliczne do zastosowań przemysłowych również znajdują się w jego ofercie.

Narzędzia tej marki są różnorodne – mechaniczne, elektroniczne, laserowe, pomiarowe, stolarskie, budowlane. W sumie kilkadziesiąt tysięcy wysokiej jakości produktów, z których korzystają zarówno profesjonaliści jak i amatorzy.

13 lutego 2017

1 komentarz do “Marki, których narzędzia wspierają produkcję w przemyśle”

  1. W przemyśle używa się tylko dobrych sprzętów, a wymienione marki nie są dla mnie niczym nowym, każda z nich ma już wyrobioną renomę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.