Kobieta, Mężczyzna, Społeczeństwo

Związek na odległość – czy ma to sens?

Związek to specyficzny układ między dwojgiem ludzi, ich wzajemne relacje, codzienne życie oraz wszystko, co się tym wiąże. Jest to relacja wiążąca obie strony i wymagająca od nich określonych czynów i postępowania, które polega na wspólnym pokonywaniu trudności i przeciwności losu. Co jednak ze związkami, które są prowadzone na odległość? Czy są one możliwe?

Miłość na odległość

Związek będący ścisłą więzią między dwojgiem ludzi jest najczęściej relacją bardzo intymną, opartą na bliskości i przywiązaniu do drugiej osoby. Zdarza się jednak, że taka para nie ma możliwości bycia razem, w dosłownym rozumieniu. W dzisiejszych czasach związki prowadzone na odległość nie są już takie dziwne i nie należą też do rzadkości. Często to życie zmusza nas do oderwania się od drugiej osoby i zamieszkania gdzieś daleko, przez co nie ma możliwości, by być blisko siebie. Życie w rozłące jest niezwykle trudne, ale możliwe. Czy ma sens? Ma, bo może być prawdziwą próbą charakteru oraz uczuć oraz kolejną cegiełką do umocnienia związku.

Dłonie ze splecionymi palcami

Zagrożenia związane z rozstaniem

Długie rozdzielenie i brak możliwości przebywania blisko siebie może powodować szereg negatywnych skutków, jak osłabienie uczuć, obojętność, poczucie samotności. Ciężko wtedy przebywać w takim długotrwałym stanie i wówczas lepiej to szybko zakończyć,, żeby się nie męczyć. Warto jednak pielęgnować swój związek, a rozstanie potraktować jako ważną, życiową próbę, którą musicie przetrwać wspólnie. Często się zdarza, że partnerów, którzy dzieli duża odległość, łączy znacznie silniejsza więź, niż w przypadku par ciągle przebywania ze sobą, ponieważ wkładają oni znacznie więcej wysiłku we wzajemne relacje.

Jak sobie poradzić z rozłąką?

Jest wiele metod, z których można korzystać, w celu utrzymania dobrego kontaktu z partnerem. Takie więzi należy szczególnie pielęgnować i o nie dbać, warto więc pamiętać o tym, by jak najczęściej się ze sobą kontaktować. Nie chodzi tu tylko o rozmowy telefoniczne, maile czy wspólne czatowanie na komunikatorach. Liczy się także kontakt wzrokowy, widok ukochanej osoby, dobrze jest więc pomyśleć o rozmowach przez Skype z włączoną kamerką. Taki kontakt jest niezwykle ważny i warto o tym pamiętać, w tym, by rozmawiać ze sobą przynajmniej raz dziennie. Regularny kontakt to podstawa. Warto również pisać do siebie listy, a także odwiedzać się wzajemnie najczęściej jak się da.

Zalety związku na odległość

Takie relacje mają też swoje plusy, między innymi brak kłótni czy możliwość spotkań ze znajomymi, rodziną i daje to również większą niezależność. Przebywanie oddzielnie wcale nie musi się wiązać z osobnym życiem, można wspólnie pielęgnować pasje i zainteresowania, znacznie łatwiej również prowadzić ciekawe i pasjonujące rozmowy na różne tematy, szczególnie opowiadając o tym, co nas spotkało danego dnia. To także tęsknota, dzięki której, gdy tylko uda wam się ponownie zobaczyć, będzie się to wiązało z ogromną radością. Należy również być dobrej myśli – planować wspólną przyszłość oraz pamiętać, że oddzielająca was odległość jest tylko stanem przejściowym i będziecie mogli być wkrótce razem.

11 lutego 2016

1 komentarz do “Związek na odległość – czy ma to sens?”

  1. Myślę, że wszystko zależy od tego, jak długa ma być ta rozłąka. Przy krótszej nie ma problemu, ale jeśli rozstajecie się na długie miesiące (a już zwłaszcza na rok lub dłużej), to wydaje mi się, że szanse na przetrwanie takiego związku są znikome.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.