Ciekawostki, Edukacja

Jak napisać dobry artykuł

Artykuł to nic innego jak tekst o charakterze publicystycznym, który może dotyczyć różnych tematów, dotykający różnych sfer kulturowych, politycznych, społecznych. Może to być zarówno krótka notatka prasowa, jak również nieco dłuższy esej. Jak każdy gatunek literacki rządzi się swoimi prawami i posiada zasady, o których powinno się pamiętać przy jego tworzeniu.

Podstawowe trio

Wstęp, rozwinięcie i zakończenie – o tym wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, każdy. Te trzy podstawowe budulce mają bardzo istotne znaczenie. Wstęp jest wprowadzeniem do treści artykułu, jak również stawiamy w nim tezę. Teza jest szerzej przedstawiana w rozwinięciu, gdzie także stawiane są argumenty przemawiające za lub przeciw niej. Zakończenie z kolei jest podsumowaniem, które ostatecznie ukazuje stanowisko autora. To są podstawy budowy artykułu, a oprócz tego ważną kwestią jest także to, co powinien artykuł zawierać oraz jak my powinniśmy się zabrać do jego pisania.

podobne:  Esej popularnonaukowy – jak napisać?

Pusta kartka i długopis

Poszukiwanie tematu i źródeł

Wybranie tematu artykułu to bardzo ważna kwestia, bo od niego wszystko się zaczyna. Dobry temat można znaleźć wszędzie, wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, z pewnością znajdzie się coś, o czym można i warto napisać, a co więcej napisać ciekawie. Temat powinien być przemyślany i taki, byśmy byli w stanie go opisać. Równie ważne jest także poszukiwanie źródeł informacji, które zostaną przez nas użyte. Istotne jest, by zagadnienie o którym się chce pisać poznać jak najlepiej. Maż duże znaczenie przy przytaczaniu tez – jeżeli mamy coś napisać, musimy mieć potwierdzenie, że to chcemy przedstawić nie jest wyssane z palca. Najlepiej opierać się na kilku źródłach.

Dobry plan

Gdy mamy już temat i mniej więcej wiemy, o czym chcemy pisać, należy następnie przemyśleć, jak powinno się to zrobić. Dlatego bardzo ważną częścią pisania artykułów i nie tylko, jest naszkicowanie planu. Chodzi przede wszystkim o schematyczne rozrysowanie tego, co chcemy umieścić w naszym artykule. Mogą to być luźne myśli, nawet za zasadzie skojarzeń, pomysły na to, co możemy poruszyć w tekście i w jaki sposób. Pomoże to w pisaniu, bo dzięki temu będziemy wiedzieli co kiedy pisać i jakie wątki poruszyć w pierwszej kolejności, a które należy odłożyć na później. Cały tekst powinien być odpowiednio podzielony, dzięki czemu czytelnikom będzie o wiele łatwiej poruszać się po treści.

podobne:  Esej popularnonaukowy – jak napisać?

Skupienie podczas pisania

Mamy już plan, tytuł i źródła, teraz przyszedł już czas, by zabrać za pisanie. Może się zdarzyć, że w trakcie pisania wpadniemy na nowe pomysły, wtedy też należy uważać – plan można modyfikować, ale trzeba pamiętać, by wszystkie zmiany wprowadzać tak, aby całość tekstu była spójna. Najtrudniejszy zawsze jest wstęp, który ma za zadanie zachęcić czytelnika do przeczytania całości. Nie powinien być nachalny, a w delikatny sposób przedstawić temat, który chcemy poruszyć.

Rozwinięcie, to inaczej także analiza poruszanego przez nas zagadnienia. Jest to przedstawienie wszystkich faktów i źródeł w sposób ciągły. Ważny jest także podział na akapity. Na samym końcu natomiast znajduje się zakończenie, które jest równie istotne, co pozostałe części artykułu. Nie może on być zbyt długi, trzeba przedstawić w nim ostateczny wniosek w dodatku pozbawiony zbytniego wodolejstwa. Liczą się przede wszystkim konkrety.

podobne:  Esej popularnonaukowy – jak napisać?
11 lutego 2016

1 komentarz do “Jak napisać dobry artykuł”

  1. To wcale takie łatwe nie jest! Tym bardziej, że przecież metod pisania jest kilka, każdy ma nieco inny styl i warsztat. No i zasady rządzące się pisaniem są różne w zależności o rodzaju danego artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.