Ciekawostki, Turystyka

Jak podróżować autostopem?

Podróżowanie autostopem to nie tylko przygoda, dzięki której możemy w miarę tanio zwiedzać świat, ale to również poznawanie ludzi, zawieranie nowych znajomości, planowanie kolejnych kroków i przede wszystkim bezpieczne dotarcie do wyznaczonego celu. Jakie powinno się podejmować działania, by ta forma podróży przyniosła nam jak najwięcej satysfakcji?

Zaplanuj wyjazd

Każda podróż, nawet ta autostopem, powinna zostać starannie zaplanowana. Ważne jest, by poruszać się wzdłuż dróg, które są ruchliwe i mają duży przebieg na trasie. Warto zapoznać się z mapą, by wiedzieć, jakie trasy najkrócej prowadzą do wyznaczonego celu. Należy również odpowiednio wcześnie zorientować się w miastach, w których planowane są postoje. Ważne, aby była możliwość znalezienia kogoś, kto będzie mógł udzielić noclegu, pokazać miasto, zapoznać z innymi ludźmi. Trasa nie musi wieść bezpośrednio do celu, tylko składać się z wielu mniejszych odcinków, można przygotować sobie tabliczkę z nazwą miejscowości, do której chcesz się udać.

Człowiek czekający na autostop

Zachowaj ostrożność

Wybierając się w taką podróż czy to po kraju, czy za granicą, należy się zabezpieczyć i być bardzo ostrożnym. Powinno się mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, a w razie ich utraty można je wcześniej zeskanować i przesłać na swoją pocztę. Droga którą chce się pokonać również musi być odpowiednio dobrana, najlepiej tak, by mieć szanse na złapanie okazji do podwiezienia, lepiej więc wysiadać w takich miejscach, jak stacje benzynowe.

Starają się zatrzymać jakiś samochód, najlepiej poruszać się wzdłuż drogi wylotowej z miasta, w dobrze oświetlonym miejscu i przy dość znacznym ograniczeniu prędkości, by zatrzymujący się pojazd nie powodował wstrzymania ruchu drogowego. Trzeba być również ostrożnym w związku z tym, że nigdy nie wiadomo, kto się zatrzyma. Takie obawy mogą mieć zarówno podróżujący, jak i kierowcy. Jeżeli kierowca, który się przy nas zatrzymał wydaje się być podejrzany, lepiej nie wsiadać.

Odpowiednio się spakuj

Im mniej bagażu tym lepiej, jednakże nigdy nie powinno się podróżować całkowicie bez niczego. Po pierwsze może to być niebezpieczne, a po drugie podejrzane. Dokumenty i pieniądze to podstawa, bo choć taka podróż jest znacznie tańsza, bez pieniędzy nie można się całkowicie obejść. Można wziąć ze sobą namiot, jeżeli będziemy mieli pewność, że nie zawsze trafimy pod dach i będzie trzeba nocować na dworze, przy tym mała kuchenka gazowa również się przydaje.

Warto zabrać ze sobą przewodniki, jeżeli wiemy dokładnie, gdzie chcemy się udać i tym samym lepiej poznać dane miejsce. Dobrze jest również mieć ze sobą flamaster, by móc wypisywać nazwy miejscowości na tabliczkach, to też z pewnością ułatwi podróżowanie. Chcąc cieszyć się trasą warto zwracać uwagę na innych ludzi, być miłym i dziękować za podwiezienie. Najlepiej również zaprezentować się schludnym ubiorem, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na znalezienie kogoś, kto będzie chciał się zatrzymać.

Dobre przygotowanie to podstawa przyjemnej i bezpiecznej podróży, więc mapa w dłoń i do dzieła!

11 lutego 2016

1 komentarz do “Jak podróżować autostopem?”

  1. Nie wiem czy bym się na coś podobnego odważyła. To raczej dość niebezpieczne, a ludzie bywają różni, nigdy się nie wie, kogo się spotka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.