Dom i Ogród

Zarządzanie najmem – dlaczego sprawy związane z wynajmem nieruchomości warto powierzyć specjalistom?

Podczas najmu często dochodzi do spięć z najemcą i innych nieprzyjemnych zajść. Mimo to wynajmujący postanawiają sami zarządzać nieruchomością nie angażując w to profesjonalistów. Czy to na pewno dobre rozwiązanie? Przeczytaj w czym może pomóc ci specjalista jeśli chodzi o zarządzanie najmem.

Czy zarządzanie najmem warto powierzyć specjaliście?

W Europie już od dawna zarządzanie najmem powierza się specjalnym agencjom. Natomiast w Polsce to wciąż jeszcze nowość. Jeśli jednak chcesz powierzyć komuś sprawowanie pieczy nad lokalami to zarządzanie najmem warto sprawdzić w firmie gramat.pl. A dlaczego? Na pewno liczy się tu doświadczenie w branży zarządzania nieruchomościami. Ty na pewno nie posiadasz ani takiej wiedzy, ani formalnego przygotowania. Już samo sporządzenie umowy najmu może przysporzyć wielu kłopotów. Przede wszystkim niektóre aspekty prawne mogą po prostu nie przyjść ci do głowy, a profesjonalista sporządzi wszystko nie tylko zgodnie z prawem, ale przewidzi też wiele możliwych do zaistnienia okoliczności.

Zarządzanie najmem czyli lokal pod kontrolą

Zarządca najmem załatwi za ciebie wszelkie formalności, począwszy od znalezienia najemcy, poprzez monitorowanie ubezpieczeń i płatności. Powierzając zarządzanie nieruchomością specjaliście zyskujesz pewność, że najem zostanie prawidłowo zakończony wraz z końcowym rozliczeniem i wpłaceniem przez wynajmującego kaucji. Ponadto nie musisz już myśleć o wszystkich aspektach formalno-prawnych oraz technicznych w wynajmowanym lokalu. Często telefon od najemcy w sprawach administracyjnych krzyżował plany właściciela, a kiedy nad mieszkaniem czuwa ktoś jeszcze wszystko zostaje natychmiast rozwiązane.

Luksusowy dom

Jak znaleźć dobrą osobę do zarządzania najmem?

Na początku możesz mieć wątpliwości czy osoba, której chcesz powierzyć zarządzanie najmem nadaje się do tego zadania. Wybór firmy zarządzającej powinieneś sprawdzić pod kątem merytorycznym, ale także pod względem doświadczenia w zakresie świadczonych usług. Poza uregulowaniem kwestii związanych z najmem właściciel powinien mieć możliwość skorzystania z nieodpłatnej porady prawnej lub finansowej. Profesjonalni zarządcy muszą stale dokształcać się i podwyższać swoje kwalifikacje. Niektórzy najemcy obawiają się, że usługa zarządzania najmem jest droga, ale niekoniecznie musi tak być. Wynagrodzenie zarządcy wynosi przeważnie 10% kwoty najmu, a jeśli powierzy mu się kilka mieszkań można liczyć na rabaty.

Co daje profesjonalne zarządzanie najmem?

Powierzenie zarządzania najmem pozwala zaoszczędzić cenny czas. Pomyśl z iloma kandydatami do wynajmu musiałbyś przeprowadzić rozmowy i ile zabrałyby ci one godzin, a w konsekwencji także i dni. Ponadto zarządzający najmem trzymają pieczę nad przebiegiem całego najmu czyli sporządzają umowy z wynajmującymi, rozliczają podatek dochodowy, odprowadzają daniny lokalne, wizytują mieszkania, organizują niezbędne naprawy i w razie czego ponaglają najemcę, by pospieszył się z zapłatą zaległych płatności. Wreszcie powierzenie komuś zarządzania najmem minimalizuje obawy co do zniszczenia lokalu przez osoby wynajmujące. W każdym razie jest to rodzaj usługi, nad którą warto się zastanowić i stwierdzić czy jesteś w stanie poradzić sobie ze wszelkiego rodzaju trudnościami pojawiającymi się w trakcie wynajmu.

22 stycznia 2019

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.