Czym jest alkomat iBlow? Czym różni się od innych takich urządzeń? W jakich sytuacjach się przydaje?
- Co to są alkomaty przesiewowe?
- Do czego używa się alkomatów przesiewowych?
- Czym wyróżnia się alkomat iBlow?
Co to są alkomaty przesiewowe?
Każdy mniej więcej orientuje się, czym jest alkomat, nawet jeśli nie miał okazji korzystać z takiego przyrządu. Jest to urządzenie pozwalające na podstawie analizy wydychanego powietrza określić ilość alkoholu we krwi. Przydaje się to szczególnie kierowcom, gdy chcą zyskać pewność, czy mogą bezpiecznie zasiąść za kierownicą.
Ale czym wyróżniają się alkomaty przesiewowe? Otóż ten typ alkomatów to urządzenia profesjonalne, za pomocą których można wykonać wiele pomiarów – nawet kilkanaście prób w ciągu minuty. Należący do tej grupy urządzeń alkomat iblow opisuje sklep internetowy Lucann.pl. Można więc tam zajrzeć, by dowiedzieć się, jak on wygląda i czym się odznacza.
Do czego używa się alkomatów przesiewowych?
Alkomaty przesiewowe służą do wstępnego wykrycia alkoholu w wydychanym powietrzu. Dlaczego „wstępnego”? Otóż nie są one tak precyzyjne jak alkomaty ustnikowe. Wykrywają orientacyjnie zawartość alkoholu, ale nie podają dokładnego wyniku. W związku z tym wskazania alkomatu przesiewowego nie mogą na przykład stanowić dowodu w sprawie sądowej.
Czy zatem to urządzenie ma w ogóle praktyczne zastosowanie? Po co komu taki niedokładny alkomat? Odpowiedź jest prosta – alkomaty przesiewowe jak najbardziej się przydają ze względu na to, że, jak już to napisaliśmy, pozwalają w krótkim czasie przebadać wiele osób. Kiedy do przebadania jest więc niemały tłum, oczywiste jest, że nie będzie się tego robić zwykłym alkomatem, lecz właśnie przesiewowym. W ten sposób można w kilka minut sprawdzić trzeźwość 100 osób, a te, u których będzie wynik pozytywny, zabierze się na bardziej precyzyjne badanie aparatem ustnikowym.
Można tą metodą przesiać duże zbiorowisko ludzkie i wyłowić z niego nietrzeźwe osoby. Bywają więc sytuacje, w których alkomaty przesiewowe są nieodzowne. Z takich urządzeń korzysta w swej pracy policja, ale są one używane też przez firmy ochroniarskie na masowych imprezach i przez kierowców firm budowlanych.
Czym wyróżnia się alkomat iBlow?
By zwiększyć precyzję pomiarów i ogólnie wprowadzić nową jakość, powstał alkomat przesiewowy Promiler iBlow. Został on zaprojektowany w Polsce, a wyprodukowany w Korei. Czym różni się od innych urządzeń tego typu? Co ma stanowić o jego przewadze? Między innymi to, że iBlow działa dłużej. Można go użyć nawet do około 10 tysięcy pomiarów, zanim trzeba będzie go oddać do ponownej kalibracji.
Inną innowacją jest wyświetlacz ukazujący cyfrowy wynik w promilach. Oczywiście jest to wynik orientacyjny, chociaż i tak bardziej precyzyjny niż w innych alkomatach przesiewowych. Większą dokładność i żywotność uzyskano dzięki platynowemu sensorowi Suracell o zwiększonej powierzchni. Alkomat ma też lampkę sygnalizacyjną, której kolor zmienia się w zależności od wyniku pomiaru.
Docenić wypada też jego dodatkowe funkcje. Alkomat iBlow może działać nie tylko w trybie aktywnym, ale i pasywnym, dzięki czemu można przebadać osoby odmawiające współpracy albo wykrywać obecność alkoholu w pojemnikach z płynami.
Innym dodatkiem jest latarka LED, przydatna gdy badanie odbywa się w nocy lub po prostu w warunkach ograniczonej widoczności. W obudowę natomiast wmontowano magnesy, pozwalające przymocować urządzenie do metalowych powierzchni.
Akurat o takim alkomacie jeszcze nie słyszałem. Poszukam o nim więcej informacji z ciekawości.