Dom i Ogród

Wkręty samowiercące – w jakich sytuacjach? Do czego?

Nie wiesz, jakich elementów mocujących użyć w swojej pracy? Warto zastanowić się nad wkrętami samowiercącymi. Ich użycie niesie ze sobą wiele korzyści, których nie dają inne techniki łączenia. Na pewno więc ta opcja zasługuje na dogłębne rozważenie.

1. Czym są wkręty samowiercące?

Prowadząc prace budowlane czy choćby tylko remontowe, mamy do wyboru wiele rozmaitych technik łączenia poszczególnych elementów. Do naszej dyspozycji są kotwy wklejane i mechaniczne, zamocowania lekkie, nity, nitonakrętki. Ale to nie wszystko. Do łączenia służą też wkręty samowiercące.

Takie narzędzie składa się z walcowatego lub stożkowego gwintowanego trzonu oraz łba z nacięciem, umożliwiającym wkręcenie. A czym się charakteryzuje? Co jest główną zaletą? Na to wskazuje już sama nazwa. Wkręty samowiercące, które można obejrzeć na przykład na: koelnerpolska.pl/produkty/elementy-zlaczne/wkrety-samowiercace-1, bynajmniej nie wwiercą się same – aż takiej technologii jeszcze nie wymyślono. Nie trzeba jednak w łączonych powierzchniach wstępnie wiercić otworów. Dzięki specjalnej końcówce, podczas mocowania wkręt sam je sobie stworzy.

2. Do czego stosuje się wkręty samowiercące?

Jedną z największych zalet wkrętów samowiercących jest naprawdę spora różnorodność materiałów i powierzchni, w pracy nad którymi można się nimi posłużyć. Tego rodzaju wkręty znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim przy łączeniu elementów, które są grube i twarde. Używa się ich szczególnie często do metalu i drewna, ale również przy łączeniu różnych elementów z powierzchniami betonowymi spełniają swoją funkcję bez zarzutu.

Takie rozwiązanie jest szczególnie cenione ze względu na to, że wkręty samowiercące wzmacniają konstrukcje, w których są zastosowane. Mowa tu przede wszystkim o konstrukcjach stalowych, jako że właśnie one wymagają wyjątkowo mocnego zabezpieczenia. Dzięki użyciu wkrętów po prostu mocniej się one trzymają.

leżące wkręty

Wkręty samowiercące często są też wybierane dla estetyki. Są one najzwyczajniej dosyć neutralne pod względem wizualnym, a zatem nie rzucają się w oczy i nie szpecą konstrukcji, w których są zastosowane.

Wkręty tego rodzaju, ze szczególnym uwzględnieniem typu o płaskich łbach, są bardzo powszechnie wykorzystywane w procesie montażu prostokątnych oraz okrągłych kanałów wentylacyjnych, a także mechanizmów przepustnic z PVC. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia później konserwację, naprawy, przeglądy i czyszczenie tego typu konstrukcji, a to dlatego, że wkręty umożliwiają łatwe i szybkie jej zdemontowanie i powtórne zamontowanie.

3. Jakie są rodzaje wkrętów samowiercących?

Wkręty samowiercące produkuje się w dwóch wariantach – ze stali nierdzewnej A2 albo ze stali węglowej. Ich powierzchnię poddaje się ocynkowaniu, co ma zapobiec wdawaniu się rdzy. Mają bardzo zróżnicowaną długość, jednak w najpowszechniejszym użyciu są wkręty o długości od dziewięciu do dwudziestu pięciu milimetrów. Duże spektrum długości pomaga podczas pracy z materiałami o różnej grubości – mając tak szeroki wybór, bez większego problemu możemy znaleźć wkręt odpowiedni do materiału, z którym przyszło nam pracować.

Wkręty różnią się też rodzajem łba – ten może być stożkowy, kielichowy, sześciokątny, walcowy i wreszcie podkładkowy. Dodatkowo mogą być też one wyposażone w kołnierz dociskowy, który pozwala na zwiększenie siły nacisku podczas wkręcania.

Różne wkręty wybiera się też w zależności od tego, jakim zestawem narzędzi się dysponuje. Poszczególne rodzaje można bowiem wkręcać za pomocą śrubokrętu, wkrętaka bądź automatycznej lub półautomatycznej wkrętarki.

29 marca 2017

1 komentarz do “Wkręty samowiercące – w jakich sytuacjach? Do czego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.