Ciekawostki, Społeczeństwo

Młynki do kawy – jaki typ, jakie funkcje wybrać dla siebie, czym się kierować?

Co powinien mieć w domu każdy koneser kawy? Dobry ekspres lub kawiarkę – odpowiesz bez zastanowienia.
I oczywiście będziesz mieć rację, ale nie do końca. Aby kawa dobrze smakowała musi być nie tylko dobrze zaparzona, lecz także świeżo zmielona. Wtedy w pełni wydobędziesz z niej intensywny smak i aromat. Dlatego warto mieć pod ręką również dobry młynek do kawy. Chcesz wiedzieć czym kierować się przy jego wyborze? Przeczytaj nasz artykuł!

Jak dzielimy młynki do kawy?

Wybór odpowiedniego młynka do kawy należy zacząć od określenia jaki typ urządzenia cię interesuje. Generalnie można je podzielić na elektryczne i ręczne, ale oczywiście przy zakupie warto zwrócić uwagę również na inne kwestie, m.in.: na to jaką moc ma urządzenie, czy jego komory są szczelne oraz w jaki sposób mieli on kawę. W sklepach znajdziesz bowiem zarówno młynki ręczne, ostrzowe jak i żarnowe. Mielą one kawę w różny sposób, przez co wydobywają z niej odmienne właściwości.

Jak widać młynki do kawy do szeroki wybór, ale warto skonsultować się przed zakupem na stronie: beanbrothers.pl/ekspresy_i_mlynki/domowe_i_biurowe/mlynki.html lub przeczytać ten artykuł do końca. W dalszej jego części opowiemy ci trochę o tych urządzeniach. To umożliwi ci odpowiednie dopasowanie produktu do swoich potrzeb, abyś mógł w pełni cieszyć się smakiem swojej ulubionej kawy.

Jak zbudowany jest młynek ręczny do kawy?

Przypominające o zamierzchłych czasach urządzenia są przez koneserów kawy uznawane za jedyny słuszny sposób przygotowywania ziaren. I trzeba im przyznać, że mają trochę racji. Ręczny młynek do kawy to urządzenie wolnoobrotowe, którego sercem jest umieszczony wewnątrz mechanizm mielący, wprowadzany w ruch za pomocą korbki. Zmielenie w nim kawy zajmuje więcej czasu, więc nie poleca się go osobom, które nie mają go zbyt dużo. Użycie młynka ręcznego wymaga też trochę wysiłku fizycznego, dlatego leniuchom również się on nie spodoba.

Co zatem sprawia, że jest on tak zachwalany? Przede wszystkim to, że przygotowując w nim ziarna, nie podnosisz ich temperatury. Jest to bardzo istotne, gdyż zwiększenie jej na tym etapie może doprowadzić do utraty cennych właściwości kawy. Dzięki ręcznemu mieleniu ziarna nie tracą ich, a smak napoju jest pełny.

ręczny młynek do kawy

Co wyróżnia młynki elektryczne?

Ich główną zaletą jest fakt, że przygotowują one ziarna dużo szybciej niż ich ręczne wersje.
A sam proces mielenia nie wymaga od ciebie żadnego wysiłku. Wystarczy, że ustawisz odpowiedni poziom mielenia, wciśniesz odpowiedni przycisk i po upływie kilku chwil możesz cieszyć się aromatem świeżo zmielonej kawy. Elektryczne młynki do kawy dzielą się na dwa rodzaje: ostrzowe i żarnowe.

Pierwsze nie mają zbyt wielu zalet. Nie można w nich wyregulować grubości mielenia, nadają kawie kwaskowy posmak
i nagrzewają ją przez co traci ona aromat. Dlatego nie warto zaprzątać sobie nimi głowy. Za to polecamy zwrócić uwagę na modele żarnowe. Pozwalają one ustawić grubość przemiału, a także wolno mielą wsypane ziarna, przez co kawa ma wyjątkowy smak i aromat. Dlatego jeśli koniecznie chcesz kupić elektryczne urządzenie, a zależy ci na dobrej kawie, radzimy ci wybrać ten rodzaj młynka. Na pewno nie pożałujesz tej decyzji!

elektryczny młynek do kawy

Jak wybrać odpowiedni młynek?

Ręczny czy elektryczny? – oto jest pytanie! W naszym artykule przedstawiliśmy ci zalety i wady obu tych urządzeń, ale decyzja o kupnie któregoś z nich zależy tylko i wyłącznie od ciebie! Jeśli uwielbiasz pić kawę, a w twoim domu przygotowuje się codziennie duże jej ilości zdecyduj się na zakup młynka elektrycznego. Ułatwisz sobie w ten sposób zadanie i szybko będziesz mógł cieszyć się smakiem swojej ulubionej kawy.

Jeśli jednak zaliczasz się do grona koneserów, którzy parzenie kawy traktują jak rytuał, wybierz model ręczny. To on wydobędzie z napoju jego najlepsze właściwości i sprawi, że codziennie będziesz mógł poczuć się jak światowej sławy barista. To jaka jest twoja decyzja?

29 marca 2017

2 komentarze do “Młynki do kawy – jaki typ, jakie funkcje wybrać dla siebie, czym się kierować?”

  1. Lubię wypić dobrą kawę, naprawdę dobrą kawę, a użycie takiego młynka do kawy z pewnością dają taką możliwość. Sama niestety nie posiadam, ale myślałam nad kupnem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.