Motoryzacja

Ubezpieczenie opon zimowych w samochodzie – jakie są warunki i cena?

Wymiana opony w aucie to dla Ciebie koszmar? Nic dziwnego – zwłaszcza w okresie zimowym może być to czynność dość kłopotliwa. Dobra wiadomość jest taka, że możesz ubezpieczyć się na wypadek złapania gumy i w sytuacji awaryjnej uzyskać profesjonalną pomoc. Wyjaśniamy, jak działa takie ubezpieczenie, co obejmuje, a czego nie, oraz jaki jest jego koszt.

Ubezpieczenie opon – jak działa i co obejmuje?

Ubezpieczenie opon należy do grupy ubezpieczeń assistance i często proponowane jest jako dodatek przy zakupie polisy OC lub AC. Jak większość ubezpieczeń, wykupywane jest ono na okres jednego roku. Jego zakres może różnić się w zależności od wybranego TU.

W ramach ubezpieczenia większość towarzystw zapewni Ci pomoc, która polegać będzie na wymianie koła na miejscu zdarzenia oraz holowanie auta do warsztatu. Aby jednak poznać szczegóły każdej z ofert, powinieneś dokładnie zapoznać się z ich zakresem i wyłączeniami. Informację o nich znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Warto przestudiować ten dokument, bo różnice mogą być niekiedy znaczące.

Pamiętaj, że w większości przypadków ubezpieczenie opon obowiązuje tylko na terenie Polski. Jeśli dane towarzystwo oferuje je również poza granicami kraju, cena takiej polisy jest o wiele wyższa.

Uwaga! Ubezpieczenie opon nie obejmuje ich kradzieży

Towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci pomocy, jeśli w swoim aucie nie posiadasz koła zapasowego. Wyłączenia mogą też objąć sytuację, w której do uszkodzenia opony doszło na skutek kolizji lub z powodu rażącego niedbalstwa ubezpieczonego.

Ubezpieczenie opon polega na doraźnej pomocy w miejscu zdarzenia. Oznacza to, że na przykład za naprawę koła w warsztacie będziesz musiał zapłacić Ty. Ubezpieczyciel nie pokryje też zwykle zakupu nowej opony.

Przy ubezpieczeniu opon duże znaczenie będzie miała suma ubezpieczenia. TU może odmówić Ci pomocy lub żądać zwrotu części bądź całości kosztów w momencie, gdy zostanie ona wyczerpana lub przekroczona.

W razie skorzystania z tego ubezpieczenia nie stracisz zniżek na AC.

Mężczyzna z samochodzikiem i bałwanem

Ile kosztuje ubezpieczenie opon?

Ubezpieczenie to nie jest drogie. Można przyjąć, że rocznie kosztuje ono od kilku do kilkunastu złotych za jedną oponę. Przy podejmowaniu decyzji zwróć jednak uwagę nie tylko na jego cenę, ale i na zakres oferowanej pomocy. Atrakcyjne oferty łatwo znajdziesz dzięki stronie ranking-assistance.pl. Po wypełnieniu formularza otrzymasz oferty z co najmniej kilku, a najczęściej z kilkunastu różnych TU. Wybierz tę, która najlepiej spełniać będzie Twoje oczekiwania.

Czy warto ubezpieczyć opony?

Tu zdania są podzielone. Biorąc jednak pod uwagę niską cenę takiego ubezpieczenia oraz fakt, że nie wpływa ono na zniżki z tytułu polisy AC, powinieneś rozważyć jego zakup. Nawet jeśli potrafisz zmienić oponę, w niektórych sytuacjach może być to czynność, której wolałbyś uniknąć. Chociażby z uwagi na nieodpowiedni strój lub mało przyjazną aurę. O tę ostatnią nietrudno, zwłaszcza zimą…

9 stycznia 2019

1 komentarz do “Ubezpieczenie opon zimowych w samochodzie – jakie są warunki i cena?”

  1. Przyznam, że nie miałem takiego ubezpieczenia, ale ten rok był obfity w różne awarie samochodu i zaczynam rozważać taką możliwość. Nie sądziłem, że brak koła zapasowego może zablokować wypłacenie ubezpieczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.