Ciekawostki

Ściana szczelinowa a ścianka szczelna – różnice. Kiedy stosuje się ścianę szczelinową a kiedy ściankę szczelną?

Ściany szczelinowe i ścianki szczelne wykonują doświadczone firmy, posiadające odpowiednią wiedzę i sprzęt. Takie prace mogą być prowadzone wyłącznie na podstawie Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót. A czym się one różnią? Kiedy wykonuje się ściany szczelinowe, a kiedy ścianki szczelne?

Czym są ściany szczelinowe?

Ściany szczelinowe stosuje się przy głębokich wielokondygnacyjnych fundamentach (jak podaje firma Keller), na przykład podczas budowy stacji metra. Są to betonowe lub żelbetonowe konstrukcje, które formuje się w pionowych szczelinach w gruncie. Ich wykonywanie należy do specjalistycznych robót geotechnicznych i wymaga od wykonawcy dużego doświadczenia, odpowiedniej wiedzy i użycia specjalistycznych maszyn.

Ściany szczelinowe mają kilka istotnych zalet. Przede wszystkim można je wykonywać w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli i używać w połączeniu z metodą podstropową lub półstropową. Do istotnych zalet należy również brak drgań i niski poziom hałasu w czasie wykonywania ścian szczelinowych, a także szczelność budowy.

Ścianki szczelne – co to?

Ścianki szczelne to lekkie konstrukcje oporowe, które zabezpieczają wykopy. Mogą być drewniane, stalowe, żelbetonowe lub wykonane z tworzyw sztucznych. Dość popularne są te zrobione z profili walcowanych, które mogą być wbijane, wwibrowywane lub wciskane. Bardzo szerokie jest również ich zastosowanie, o którym więcej opowiemy w dalszej części artykułu. Do głównych funkcji ścianek szczelnych należy zapobieganie osuwaniu się gruntu podczas głębienia wykopu. Takie ścianki podtrzymują ściany wykopów, a także zmniejszają dopływ wody.

Do głównych zalet tego rozwiązania należy niższy koszt niż w przypadku ściany szczelinowej, szczelność budowy, duża sztywność na zaginanie, dostępność różnych rozmiarów i wagi oraz łatwość i szybkość w montażu i demontażu.

Stacja metra

Kiedy stosuje się ścianę szczelinową, a kiedy ściankę szczelną?

Ściany szczelinowe mają szczególne zastosowanie przy obudowaniu głębokich wykopów (wykonuje się je nawet do 100 m). Świetnie sprawdzają się również w obszarach zabudowanych, ponieważ minimalna odległość od sąsiednich obiektów wynosi tu około 30 cm. W Polsce mnóstwo takich konstrukcji wykonano w centrum Warszawy, ale także w Katowicach (tunel DTS) czy Krakowie. Ściany szczelinowe stosuje się również przy budowaniu podziemnych stacji kolejowych czy pompowni.

Z kolei ścianki szczelne można wykorzystać przy obudowaniu wykopów pod konstrukcje parkingów czy piwnic. Warto również pamiętać, że wyróżniamy zarówno ścianki tymczasowe, które używane są jedynie w okresie wykonywania robót (na przykład po to, by zabezpieczyć wykop przed dopływem wody) jak i ścianki szczelne stałe. Te pierwsze umożliwią bezpieczne wykonanie fundamentów budynków czy filarów mostowych. Z kolei ścianki szczelne stałe znajdą zastosowanie przy budowie falochronów i przegród, a także garaży podziemnych.

30 kwietnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.