Palety plastikowe a palety drewniane – przeznaczenie, wady i zalety?
Biznes

Palety plastikowe a palety drewniane – przeznaczenie, wady i zalety?

Palety są wykorzystywane od lat w różnych gałęziach biznesu. Początkowo korzystano jedynie z palet drewnianych, jednak kiedy w latach 80. ubiegłego wieku, nastąpił rozwój tworzyw sztucznych, producenci wprowadzili na rynek palety plastikowe. Które z nich lepiej wybrać? Jakie mają wady i zalety?

1. Jakie jest przeznaczenie palet?

Palety są przydatne przede wszystkim do transportowania różnego rodzaju ładunków. Najczęściej są wykorzystywane w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, ale przydają się również w ogrodnictwie czy motoryzacji. Gdzie kupić takie palety? Drewniane można dostać w specjalnych skupach, a palety plastikowe oferowane są przez takie firmy jak www.erg-system.pl i wiele innych.

2. Zalety palet plastikowych

Korzyści używania palet plastikowych jest naprawdę wiele. Przede wszystkim, takie palety plastikowe można przetworzyć ponownie co jest niewątpliwą zaletą dla środowiska. Palety ze sztucznych tworzyw wyróżniają się także długą żywotnością, bo mogą służyć nawet ponad 10 lat. Są też odporne na różne substancje chemiczne, więc nie ulegają łatwo zniszczeniu. Palety plastikowe, w przeciwieństwie do drewnianych, są bezpieczne w użytkowaniu, bo nie mają w sobie żadnych drzazg ani gwoździ. Są również łatwe w utrzymaniu czystości.

3. Wady palet plastikowych

Wad takich palet jest stosunkowo niewiele. Jeśli dojdzie do pęknięcia lub złamania, takiej palety nie da się już naprawić i trzeba kupić nową. To istotna informacja, ponieważ ceny palet plastikowych są znacznie wyższe niż tych drewnianych. Szczególnie, kiedy chcemy, aby wykonano paletę o specjalnych wymiarach.

4. Zalety palet drewnianych

Największą zaletą jest na pewno niska cena. Do tego łatwo takie palety drewniane naprawić, często można to zrobić samemu przy użyciu młotka i gwoździ. Można je także odsprzedać, kiedy nie będą już przydatne. Palety drewniane są także ekologiczne. Po korzystaniu z nich można przetworzyć je na papier. Zaletą jest także duża dostępność materiałów na ten rodzaj palet, a także fakt, że można je wykonać w różnych rozmiarach.

Palety plastikowe a drewniane

5. Wady palet drewnianych

Palety drewniane są na pewno cięższe od tych plastikowych, więc nie w każdym transporcie będą mile widziane, np. w lotnictwie. Jeżeli chodzi o czyszczenie, to sprawa jest tutaj skomplikowana. Trudno czyści się drewno, nie mówiąc już o tym, że mogą rozwinąć się w nim grzyby i bakterie. Do tego dochodzą wystające drzazgi i gwoździe, którymi łatwo się skaleczyć. Trzeba też liczyć się z tym, że drewno nie jest nieśmiertelnym materiałem i często trzeba w takich paletach coś naprawiać, a to oczywiście łączy się z dodatkowymi kosztami. Jeśli nie da się palety naprawić to trzeba będzie wymienić ją na nową. Należy też wspomnieć, że od takich drewnianych palet się teraz odchodzi i coraz więcej osób korzysta z tych plastikowych.

15 września 2016

2 komentarze do “Palety plastikowe a palety drewniane – przeznaczenie, wady i zalety?”

  1. Po co narażać środowisko na dodatkowe obciążenie i kupować palety plastikowe, skoro drewniane w zupełności spełniają swoje funkcje 😉

  2. zdecydowanie palety drewniane, nawet ze względu na trwałość, elastyczność, tarcie, które jest ważne przy antypoślizgu itd. że nie wspomnę że na końcu można sobie meble z palet zrobić => ochrona środowiska dzięki drewnianym paletom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.