Motoryzacja

Ateso, Eberspacher, Truma – klasyka ogrzewania postojowego

Zima nie jest ulubioną porą roku kierowców. Nie tylko ze względu na to, że drogi są mniej bezpieczne i trzeba jeździć ostrożniej. We znaki daje się też chłodne wnętrze auta, zwłaszcza rankiem, kiedy musimy wyruszyć do pracy. A konieczność zeskrobywania lodu z szyb też nie jest czymś, co witalibyśmy z uśmiechem. Czy można sobie jakoś ułatwić życie w te zimowe miesiące? Okazuje się, że można. Z pomocą przychodzi nam ogrzewanie postojowe.

1. Czym jest ogrzewanie postojowe?

Ogrzewanie postojowe to ni mniej, ni więcej jak system ogrzewania samochodu, pozwalający utrzymać odpowiednią temperaturę wnętrza nawet wśród najsurowszych mrozów. Wszystko to polega na podniesieniu temperatury silnika, dzięki czemu ciepłe powietrze jest wtłaczane do kabiny pojazdu.

Jak sobie sprawić coś takiego? To wcale nie jest trudne. Zarówno montaż jak i późniejsze ewentualne naprawy nie powinny być dużym problemem. Trzeba czasem trochę poszukać, serwis Ateso, Eberspacher, Truma to oferta najlepszych auto serwisów (np. auto serwis Materla – materla.com.pl/serwis/ogrzewanie-samochodowe), ale warto właśnie do tych najlepszych się pofatygować, bo korzyści płynące z posiadania sprawnego systemu postojowego ogrzewania są nie do przecenienia.

2. Dlaczego warto je zamontować?

Powodów jest wiele. Powinno cię przekonać już choćby to, że nie będziesz już więcej marznął, siedząc za kółkiem. To od razu większy komfort jazdy, który docenia się tym bardziej, im więcej czasu jest się zmuszonym spędzić w samochodzie.

Ale nie chodzi tu tylko o twój komfort – zwiększa się też bezpieczeństwo jazdy, a to przecież o wiele ważniejsze. Koniec z zaparowanymi szybami, a co za tym idzie również z gorszą widocznością, która sprawia, że zimą tak łatwo o wypadek. Nie tylko zaparowane szyby się zresztą do tej sytuacji przyczyniają, wykazano bowiem, że przy niższej temperaturze nasz czas reakcji się wydłuża – co naturalnie niesie ze sobą ryzyko. Dzięki ogrzewaniu postojowemu można to ryzyko zażegnać.

Inną zaletą takiego usprawnienia w samochodzie jest oszczędność czasu kierowcy. Nie będziesz już musiał odśnieżać auta przed wyruszeniem w drogę. Koniec ze żmudnym skrobaniem szyb. Teraz nie będziesz musiał kiwnąć palcem – dzięki postojowemu ogrzewaniu lód sam zniknie.

I wreszcie jeszcze jedna, nie mniej istotna korzyść. Silnik ma większą żywotność, kiedy zimą podgrzewa się go, nim puści się w ruch. A to oznacza rzadsze wizyty w warsztatach. Zużywa się też dzięki temu mniej paliwa, co automatycznie oznacza też nawet o 60% mniej spalin. Jak więc widzisz, dbając o swój wóz, jednocześnie dbasz także o środowisko.

auto o oblodzonych szybach

3. Jakie są rodzaje ogrzewania postojowego?

Takie ogrzewanie może działać na różnej zasadzie. Najtańsze systemy są zasilane prądem. Zwykle w pakiecie dostajesz też programator, który pozwala na przykład ustawić ogrzewanie na konkretną godzinę, dzięki czemu – przykładowo – zaczyna ono działać już wtedy, kiedy ty wylegujesz się jeszcze w łóżku i gdy potem wsiadasz do auta, jest w nim już przyjemnie cieplutko. Ta perspektywa, a także niska cena mogą zachęcać, ale oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że taki system wymaga dość częstego ładowania.

Ogrzewanie spalinowe to już inna bajka. Niepotrzebne mu żadne zewnętrzne źródło energii – wystarcza paliwo z baku oraz samochodowy akumulator. Ten rodzaj ogrzewania dzieli się na dwa typy – suche i mokre. Suche grzeje za pomocą gorącego powietrza, mokre natomiast podgrzewa płyn chłodniczy.

Na który z tych rodzajów ogrzewania się zdecydować? Jeżeli korzystasz ze swego samochodu w ramach codziennej rutyny, pokonując po prostu trasę „dom-praca-sklep”, i parkujesz w miejscach, gdzie nie ma problemu z dostępem do prądu, ogrzewanie elektryczne powinno ci w zupełności wystarczyć. Jeśli jednak lubisz wypuszczać się na dłuższe wycieczki i nigdy nie wiesz, gdzie dokładnie rzuci cię los, wtedy warto wydać więcej na ogrzewanie spalinowe i mieć pewność, że nic cię niemiło nie zaskoczy.

zaśnieżone auta

4. Które firmy są godne zaufania?

No dobrze, a które firmy produkują dobre systemy postojowego ogrzewania? Z pewnością warto zaufać tym trzem wymienionym już wcześniej, bo Ateso, Eberspracher i Truma należą do najbardziej znanych i cieszących się największym zaufaniem wśród kierowców.

Ateso to czeska firma, specjalizująca się w ogrzewaniu spalinowym. Jej urządzenia, takie jak BREEZE czy WIND 4W wyróżniają się niewielkimi rozmiarami, dzięki czemu są w samochodzie łatwe do zabudowy.

Truma specjalizuje się w systemach ogrzewania zasilanych gazem, które używane są szczególnie w większych samochodach, takich jak wozy dostawcze, ciężarówki czy pojazdy techniczne.

Eberspracher z kolei oferuje ogrzewanie spalinowe. System wpinany w układ grzewczy auta steruje równocześnie klimatyzacją. Można powiedzieć, że łączy w sobie zalety systemów spalinowych i elektrycznych, bo działa oczywiście bez potrzeby podłączania do jakiegoś zewnętrznego źródła energii, ale – tak jak ogrzewanie elektryczne – posiada opcję zdalnego uruchomienia i nastawienia na konkretną godzinę.

6 września 2016

1 komentarz do “Ateso, Eberspacher, Truma – klasyka ogrzewania postojowego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.