Biznes

Jak zostać handlowcem bez doświadczenia?

Aplikując na jakiekolwiek stanowisko, warto posiadać już pewne doświadczenie. Bardzo często wśród podstawowych wymagań pracodawców można znaleźć m.in. co najmniej roczne lub dwuletnie praktykowanie na podobnym stanowisku. Co jednak mają zrobić osoby młode, które są na początku swojej ścieżki zawodowej lub takie, które chcą zmienić dotychczasową branżę i rozpocząć pracę np. w charakterze przedstawiciela handlowego? Czy istnieje możliwość zdobycia pracy jako handlowiec bez doświadczenia?

Czego wymagają pracodawcy od handlowców?

Choć niektórych może to zdziwić, aby zostać handlowcem nie potrzeba wcale konkretnego wykształcenia, co więcej, zawód ten mogą bez przeszkód wykonywać osoby, które wcale nie mają ukończonych studiów. O tym, czy ktoś sprawdzi się w roli przedstawiciela handlowego, decydują w znacznej mierze posiadane przez niego tzw. kompetencje miękkie oraz pewne cechy charakteru. W związku z tym rekruterzy zazwyczaj poszukują osób, które potrafią świetnie radzić sobie ze stresem, praca pod presją nie stanowi dla nich problemu, do tego łatwo nawiązują kontakt z nowymi osobami i wyróżniają się umiejętnościami negocjacyjnymi. Chcąc znaleźć pracę na stanowisku przedstawiciela handlowego, warto zapoznać się z ofertami publikowanymi na GoWork.

Oczywiście opisane powyżej cechy osoby, która nadaje się na handlowca to nie wszystko. Liczy się również pozytywne nastawienie, determinacja i chęć rozwoju. Przeglądając oferty pracy dla handlowca, nie należy też zrażać się, widząc, że nie spełniamy wszystkich wymagań. Czasem dobre wrażenie wywarte podczas rozmowy rekrutacyjnej jest ważniejsze od zawartości naszego CV. A co z doświadczeniem?

Jak zostać handlowcem bez doświadczenia?

Jak już wspomnieliśmy, doświadczenie ma niejednokrotnie duże znaczenie, jednak każdy z nas musi przecież gdzieś je zdobyć. W pracy przedstawiciela handlowego bardzo ważne są umiejętności sprzedażowe, dobra komunikacja i nastawienie na klienta. Tego typu umiejętności można zdobyć, pracując w branży handlowej, nie koniecznie na stanowisku przedstawiciela handlowego. Każda praca wymagająca kontaktu z klientem daje już pewne doświadczenie i powoduje, że szlifujemy potrzebne umiejętności, a także zdobywamy wiedzę o tym, jak poprowadzić rozmowę, aby coś sprzedać, uczymy się nawiązywać relacje. Cennym doświadczeniem, które można wykorzystać na stanowisku handlowca jest chociażby praca w call center lub w sklepie.

Jak widać, niezwykle ważne jest to, aby umieć wykorzystać zdobyte doświadczenie i w każdej pracy dostrzegać szansę na rozwój. Prezentując takie podejście w czasie rozmowy rekrutacyjnej, bez wątpienia zwiększa się swoją szansę na zatrudnienie.

O czym powinien wiedzieć początkujący handlowiec?

Kiedy już uda się zaskarbić przychylność rekruterów i zdobyć upragnione stanowisko, warto zrobić wszystko, aby pokazać się od jak najlepszej strony i już w pierwszych dniach pracy zacząć pracować na swoje dobre imię. Aby to osiągnąć warto być przede wszystkim sobą. Zaufanie innych najłatwiej zdobyć będąc szczerym i naturalnym, dlatego też nie warto udawać kogoś innego. W pracy handlowca bardzo ważna jest również uczciwość. Kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego nie warto próbować nawet naginać rzeczywistości, chcąc zdobyć klienta, gdyż w przyszłości można ponieść tego konsekwencje.

Zdobywanie nowych klientów i nawiązywanie długotrwałych relacji biznesowych to proces, który trwa długo i nie da się go sztucznie przyśpieszyć. Na efekty pracy handlowiec musi zatem trochę poczekać, jednak to, co powinien zrobić na samym początku, to jak najlepsze zapoznanie się z produktem bądź usługą, którą będzie sprzedawał. Taka wiedza sprawia, że staje się wiarygodny w oczach klienta. Udając się na spotkanie z osobami, których nie znamy, należy również dowiedzieć się jak najwięcej o ich firmie, zastanowić się, w jaki sposób przedstawić korzyści płynące ze skorzystania z naszej oferty. Warto również przygotować sobie pytania, które zadamy klientowi, aby lepiej poznać jego potrzeby.

14 października 2021

2 komentarze do “Jak zostać handlowcem bez doświadczenia?”

  1. Powiem Wam szczerze, praca handlowca jest niewarta nerwów. Sam poszedłem do takiej pracy w jednej firmie, zielony byłem jak szczypiorek. Na początku szło fatalnie, cały czas miałem pod górkę, potem kolega pokazał mi kilka tricków i jakoś poszło. Jednak z czasem zauważyłem, że wkładam w pracę coraz więcej nerwów, często odbierałem telefon po godzinach, co wcale nie przekładało się na zarobki… Powiem tak, to jest praca dobra dla studentów, jak ktoś mieszka z mamą czy nie musi płacić za mieszkanie. Ja zmieniłem branżę totalnie i się cieszę.

  2. A ja uważam, że do pracy w tym charakterze trzeba się po prostu nadawać. Znam kilku handlowców z wieloletnim doświadczeniem i bardzo cenią sobie tę pracę. Mają szerokie kontakty, bardzo dobrze zarabiają, ciągle podnoszą swoje kwalifikacje. Oczywiście to wszystko ma swoją cenę, czyli nienormowany czas pracy, częste wyjazdy, czy właśnie odbieranie telefonów o różnych porach, ale każda praca ma wady i zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.