Dziecko, Sport, Turystyka

Jak wybrać rower dziecięcy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rowerka?

Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Do najpopularniejszych sportów zalicza się bez wątpienia jazda na rowerze. Niemal każde dziecko marzy o tym, by mieć rower i umieć na nim jeździć. Dorośli zwracają przede wszystkim uwagę na bezpieczeństwo swoich pociech. Jak zatem wybrać rower dla swojego dziecka? Przedstawiamy kilka porad na ten temat.

Pierwszy rowerek dla dziecka

Dużą popularnością cieszą się trójkołowe rowerki dla maluchów, jednak jakiś czas temu pojawiło się również ich przeciwieństwo, czyli rowerek biegowy. Jak wygląda trójkołowiec wszyscy wiemy, natomiast rowerek biegowy, to taki mały wehikuł pozbawiony dodatkowych podpórek, a nawet pedałów. Dzięki rowerowi biegowemu, dziecko znacznie szybciej uczy się łapać równowagę. Za napęd służą mu wyłącznie własne nogi, więc nie ma obawy, że rozpędzi się do jakiejś niesamowitej prędkości.

Dziecko jadące na rowerku

Rower dla starszego dziecka

Czym kierować się podczas zakupu takiego sprzętu? Przede wszystkim długością nóg dziecka, która jest znacznie bardziej istotna niż jego wzrost. Początkujący cyklista musi swobodnie dosięgać podłoża siedząc na siodełku, inaczej będzie miał problem z utrzymaniem równowagi. Ważne jest, żeby rower nie wymuszał na użytkowniku przyjmowania niezdrowej postawy. Dziecko w trakcie jazdy powinno mieć wyprostowaną sylwetkę, zwłaszcza jeśli zamierzamy przemierzać wspólnie dłuższe dystanse. Nie bez znaczenia jest również waga. Dziecięcy rower nie powinien być zbyt lekki, gdyż jego użytkownik będzie musiał włożyć więcej siły w to, by go rozpędzić. W tej kwestii trzeba znaleźć złoty środek.

Podstawowe wyposażenie roweru

Aby zapewnić bezpieczeństwo naszym dzieciom musimy pamiętać o takich akcesoriach, jak:
– odblaski,
– lampki,
– dzwonek,
– kask
.
Jeśli zastanawiacie się nad tym, jaki rodzaj hamulca wybrać, to na szczęście nie ma to dużego znaczenia, dzieci są w stanie opanować zarówno hamulec ręczny jak i nożny, a oba są tak samo bezpieczne. Ważne natomiast, alby w przypadku gdy decydujemy się na hamulec ręczny, manetka hamulca była dobrze dopasowana do kierownicy.

Dodatkowe gadżety

Przerzutki nie są potrzebne w małych rowerkach początkujący rowerzystów. Gdy dziecko nauczy się przyśpieszać, nabierze pewności w jeździe na rowerze i opanuje podstawowe manewry, wtedy możemy pomyśleć o możliwości zmiany przełożenia. Należy przy tym wytłumaczyć dziecku kiedy używamy przerzutek i w jakim celu. Przesiadka na rower z przerzutkami powinna odbywać się stopniowo, bo nie każde dziecko potrafi szybko przyzwyczaić się do wykonywania kolejnej czynności w trakcie jazdy. Ponadto bardzo praktyczna jest tak zwana „stopka”, na której można oprzeć pojazd. Warto zainwestować również w błotniki, bagażnik i koszyk.

Jeśli zastanawiacie się, czy kupić rower specjalnie większy „na zapas”, żeby dziecko mogło z niego dłużej korzystać, to jest to błąd. Jeśli ma on służyć do czegoś więcej, niż tylko przemieszczanie się po podwórku, to musi być bezpieczny, a co za tym idzie – dopasowany. Zresztą nawet podczas zabawy w przydomowym ogródku można zrobić sobie niemałą krzywdę z powodu chociażby braku równowagi.

29 lipca 2017

2 komentarze do “Jak wybrać rower dziecięcy? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu rowerka?”

  1. Przy zakupie rowerka z pewnością trzeba zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo dla dziecka i nie kupować byle czego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.