Biznes

Lider branży zamocowań w Polsce, czyli dlaczego wybieramy Koelner?

Systemy zamocowań to wcale nie taka mała rzecz o czym świadczy chociażby fakt, iż spółka Koelner Polska i jej produkty od lat cieszą dużą popularnością i spokojnie można nazwać ich liderem w tej branży. Skąd ten sukces i dlaczego właśnie oni najczęściej są wybierani w przypadku branży budowlanej i przemysłowej? Czym wyróżniają się na rynku, że co roku pną się coraz wyżej, będąc liderem na rynku polskim, a także znajdując się w czołówce firm europejskich?

Marka Koelner czyli pierwsze kroki w branży zamocowań

Marka Koelner powstała w latach 80-tych i od tamtego czasu cieszy się niesłabnącą popularnością. Poniekąd powstała nieco z przymusu, założona przez ojca obecnych właścicieli, a potem przejęta i zarządzana przez matkę – Krystynę Koelner, która musiała wszystkiego się uczyć od nowa, w dodatku starając się rozkręcić interes w czasie stanu wojennego, co było nie lada wyzwaniem. Jak się okazuje próba, której zostali poddani, zakończyła się ogromnym sukcesem.

Od 2000 roku firmą zarządzają jej dwaj synowie Przemysław i Radosław Keolnerowie, którzy wprowadzili firmę na nowe tory i wciąż ją rozwijają, tworząc coraz to nowe rozwiązania i starając się spełniać wszelkie oczekiwania wymagającego rynku. Trud się opłaca, bowiem nie bez powodu obecnie firma, jak i sama marka Koelner jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale i w Europie i na świecie. Informacje o marce można przeczytać na ich stronie koelnerpolska.pl i dowiedzieć się więcej o samej marce i jej powstaniu, a także zapoznać się z dostępną obecnie ofertą.

Logo i wyroby Koelner

Droga marki Koelner od rynku polskiego do europejskiej i światowej czołówki

Początkowo wiadomo, przede wszystkim marka musiała przebić się na rynku polskim, co udało się im znakomicie. Obecnie Koelner jest obecny w praktycznie każdym kanale dystrybucji, a co za tym idzie ich produkty sprzedawane są do systemów, hurtowni czy sklepów, w związku z tym, w przypadku Polski, Koelner jest zdecydowanym gigantem, jeżeli chodzi o produkcję i dystrybucję systemów zamocowań.

Z czasem marka zaczęła się rozrastać i postanowiono działać także dalej, wychodząc poza granice kraju i promując produkty z branży zamocowań także i tam. W tym przypadku sprawa nie wygląda już aż tak znakomicie, a wszystko uwarunkowane jest od specyfiki rynku funkcjonującego w danym kraju. Kanały dystrybucji są więc tutaj różne, jednakże prężne działania właścicieli sprawiają, że pomimo większych ograniczeń, marka zdecydowanie umocniła się w Europie, zaczynając swój podbój od Europy Centralnej – Litwy, Rosji, Czechach, Węgrzech, Bułgarii. W każdym z tych krajów wejście wyglądało inaczej, ale za każdym razem kończyło się powodzeniem. Jakość obroni się sama.

W przypadku Europy Zachodniej sprawa wyglądała inaczej i było związane przede wszystkim z dużą inwestycją, jaką podjął się zarząd, a był nim zakup znanej brytyjskiej marki Rawlplug, który jest najstarszym przedsiębiorstwem produkującym zamocowania na świecie. Duże ryzyko tej inwestycji było oczywiste, ale w tym wypadku jak najbardziej trafione. Polska firma połykająca brytyjskiego giganta była ogromnym skokiem dla marki, dzięki czemu otworzyły się na oścież drzwi, przez które wcześniej Koelner przedostawał się tylko w niewielkim stopniu.

Warto też wiedzieć, że Koelner należy obecnie do grupy Rawlplug S.A., która łączy kilka światowych marek z branży zamocowań, produkcja odbywa się w kilkunastu krajach, z kolei dystrybucja obejmuje ich już kilkadziesiąt.

Dlaczego wybierać markę Koelner?

W przypadku technik zamocowań bardzo ważna jest przede wszystkim jakość i wytrzymałość. Budując konstrukcje najróżniejszego przeznaczenia w pierwszej kolejności konieczne są ich zamocowania, dzięki którym będą one stabilne, mocne i nie rozlecą się, od czego zależeć będzie bezpieczeństwo. Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie dobranie elementów zamocowań względem potrzeb, takich jak materiał konstrukcji czy obciążenie jakiemu zostanie ono poddane. Każda z tych cech musi zostać wzięta pod uwagę, dlatego też w branży budowlanej zamocowania są tak istotne. Od nich zależy naprawdę wiele.

Marka Koelner ma pewną pozycję na rynku polskim i coraz mocniejszą na rynku europejskim i światowym nie bez powodu. Rzetelność wykonania produktów zamocowań, ich jakość oraz fachowość została już udowodniona, a bez tego nie można byłoby mówić o rozszerzaniu działalności w coraz większym zakresie, obejmując nim tak wiele państw. To, co przemawia jeszcze za marką, jest także duże doświadczenie oparte na wieloletnich działaniach, nauce, próbach i błędach. Początki firmy łatwe nie były – Krystyna Koelner nie znała się zupełnie na tej branży, ale chęć nauki i rozwoju, poznawanie nowych technik produkcji, a także innowacyjne podejście do tematu sprawia, że marka ta ciągle się rozwija, podejmując kolejne wyzwania, ulepszając swoje produkty, a także pracując nad nowymi rozwiązaniami, jeszcze lepszymi niż dotychczas.

Pomysłowość i innowacja zamocowań marki Koelner

Branża zamocowań wcale nie jest taka prosta i jednostronna. Tu, tak samo jak w każdym innym przedsiębiorstwie istotną rolę odgrywa innowacyjność, droga ciągłe rozwoju oraz poszukiwanie coraz to lepszych, bezpieczniejszych i mocniejszych rozwiązań. Firma, która stoi w miejscu, ostatecznie zacznie się cofać, a patrząc przez pryzmat ciągłego rozwoju technologicznego i rosnących potrzeb, nie ma innej możliwości, jak tylko dążenie do zaspokojenia tych potrzeb.

To, co jest niezwykle istotne, to właśnie rozwój technologiczny, który pozwoli nie tylko na przyspieszenie aplikacji zamocowań, ale także zwiększy ich odporność oraz polepszy znacznie parametry samych produktów. Czasami naprawdę nie trzeba robić wiele, wystarczą drobne zmiany, by wywołać pożądany efekt i sprawić, że dany produkt stanie się lepszy, a dzięki temu także o wiele popularniejszy w użyciu. Budownictwo wciąż się zmienia, techniki zamocowań także ulegają zmianom i należy brać to pod uwagę.

Ma to duże znaczenie o tyle, że w przypadku Polski, branża usług budowlanych jest bardzo konkurencyjna i wiele jest firm zarówno dużych przedsiębiorstw jak Koelner, jak i mniejszych lokalnych zakładów, które działają na szeroką nieraz międzynarodową skalę. Tak duża konkurencyjność sprawia, że trzeba się jakoś wyróżnić, najlepiej jest, gdy wyróżnia się właśnie przez jakość.

Jakie rodzaje zamocowań dostępne są w firmie Koelner?

Gdy o zamocowaniach mowa, jak również o tym, dlaczego to Koelner znajduje się w czołówce popularnych firm z tej branży, warto wspomnieć także o samych zamocowaniach, przede wszystkim o tym, jakie typy i rodzaje zamocowań możemy wyróżnić i do czego. Patrząc na markę Koelner, w ich asortymencie można wyróżnić kilka grup podstawowych.

Takie typy zamocowań jak zamocowania lekkie czy do termoizolacji fasadowych mają zupełnie inne przeznaczenie, to samo dotyczy zamocowań do suche zabudowy. Dodatkowo można wyróżnić różne rodzaje wkrętów, łączników i złącz. Dobrze jest umieć je rozróżniać i wiedzieć, co do tego służy i na co powinno się zwracać uwagę, gdy planujemy budowę czy remont i chcemy postawić na jak najlepsze wyposażenie.

Jakie zamocowania lekkie?

Ten typ zamocowań stosowany jest w przypadku lekkich i średnich obciążeń i jednocześnie jest to ten typ zamocowań, który cieszy się największą popularnością. Wiąże się to przede wszystkim z tym, iż kojarzony jest z pracami wykończeniowymi, jak stolarka, montaż sprzętów, drzwi i okien. Wśród nich można wyróżnić mocowania ramowe, mocowania do zabudowy kartonowo-gipsowej, mocowania specjalne, kołki metalowe do lekkich obciążeń, kołki wbijane, kołki rozporowe czy też specjalne zamocowania do sufitów podwieszanych.

Dodatkowo w przypadku prac wykończeniowych najczęściej wykorzystywane są wkręty, które są idealnym sposobem do łączenia konstrukcji i mają bardzo szeroką gamę zastosowań. Wybór rodzaju wkrętów zależeć będzie od tego, na jakim materiale się pracuje, bowiem mamy tu do wyboru wkręty do metalu, PCV, drewna czy płyt kartonowo-gipsowych.

Zamocowania lekkie

Jakie zamocowania do termoizolacji?

Ta kolejna grupa zamocowań jest szczególnie ważna. Przeznaczona jest przede wszystkim do dachów płaskich i działa zarówno jako termoizolacja, jak i hydroizolacja. Odpowiednie zabezpieczenie dachu jest przecież bardzo ważne, dlatego użycie odpowiednich tulei tworzywowych jak również specjalnych wkrętów dachowych do mocowania podłoży dachowych to podstawa. Zastosowanie odpowiednich zamocowań w tym przypadku pozwala na bezpieczną eksploatację i to na długie lata.

Do tego dochodzą również łączniki dachowe oraz łączniki samowiercące zaliczające się do wkrętów dachowych. Bez nich łączenie blach dachowych byłoby niemożliwe, a ich jakość oraz specyfika zastosowania pozwala na to, by prace związane z montowaniem dachów były maksymalnie dostosowane do potrzeb, bezpieczne i trwałe.

Zamocowania do termoizolacji

Liny i łańcuchy jako elementy zamocowań

Nie można także zapomnieć o tym, że oprócz tradycyjnych wkrętów, łączników czy tulei w przypadku technik zamocowań wykorzystywane są także specjalne liny i łańcuchy o różnym przeznaczeniu oraz różnych obciążeniach. Najczęściej sprawdzają się one w przypadku mocowań drobnych elementów i do celów dekoracyjnych, ale można znaleźć również produkty z przeznaczeniem do holowania. W przypadku lin i łańcuchów bardzo ważna jest tutaj wytrzymałość i elastyczność, która zapewnia nie tylko trwałość produktu, ale i bezpieczeństwo w użytkowaniu.

Możemy tu wyróżnić łańcuchy węzłowe do celów dekoracyjnych czy też łańcuchy spawane, służące do zamocowań lekkich elementów typu barierki, płoty czy też wieszanie reklam. Do wyboru mamy także liny – plecione oraz stalowe, których zastosowania mogą być różnorakie.

Liny i łańcuchy

Kotwy wklejane i kotwy mechaniczne

Oprócz wymienionych wyżej wyrobów, do technik zamocowań zaliczają się także kotwy, wśród których wyróżniamy kotwy wklejane (zwane też chemicznymi lub żywicznymi), a także kotwy mechaniczne. W przypadku kotew wklejanych są one używane w różnych przypadkach i do mocowania różnych podłoży między innymi prętów gwintowanych czy prętów zbrojeniowych. Kotwy wklejane wykorzystują przede wszystkim siłę rozporu, a łatwość ich aplikacji z pewnością jest dodatkowym atutem.

Kotwy mechaniczne to nic innego jak metalowe łączniki, które wykorzystywane są w przypadku montażu elementów wymagających różnych obciążeń, od lekkich po bardzo duże. Wybór kotew będzie więc tutaj zależny od rodzaju prac i tego na jakim materiale się działa. Kategorii kotew też jest kilka, a wśród nich znajdują się: kotwy tulejowe, kotwy segmentowe, przelotowe kotwy opaskowe, kotwy tulejowe do wysokich obciążeń oraz kotwy tulejowe z gwintem wewnętrznym.

Kotwy mechaniczne

Dlaczego techniki zamocowań są tak ważne?

Zostało to już wspomniane wcześniej, ale warto to powtórzyć, doprecyzować i wyjaśnić pewne kwestie. Rynek ciągle się zmienia i rozwija, powstają nowe technologie i nowe potrzeby, szczególnie widoczne jest to w budownictwie, a także w motoryzacji oraz innych dziedzinach, gdzie łączenie poszczególnych elementów jest tak ważne. Bez nich nie powstawałyby wspaniałe budynki oraz niesamowite samochody. Do tego wszystkiego potrzebne są zamocowania, oczywiście odpowiednio dopasowane do potrzeb. Jakość zamocować to gwarancja bezpieczeństwa i trwałości, a ponieważ ciągły rozwój wymusza pewne zmiany, trzeba się do tego dostosować, aby kolejne wytwory ludzkich rąk i myśli mogły powstawać i stać czymś całkiem realnym.

Zamocowania wydają się być niewielką rzeczą, do tego mało istotną, ale to właśnie w drobiazgach tkwi siła i potencjał. Zamocowania Koelner już udowodniły swoją wartość, ale nikt nie powinien spoczywać na laurach i jest to rada równie dobra w przypadku technik zamocowań, jak i w każdym innym przypadku niezależnie od branży czy kierunku.

Nie bez powodu marka Koelner znalazła się tak wysoko, a ich produkty są chętnie wybierane. Co będzie dalej, to się okaże. Rynek zweryfikuje wszystko prędzej czy później.

31 lipca 2017

2 komentarze do “Lider branży zamocowań w Polsce, czyli dlaczego wybieramy Koelner?”

  1. Nazwa firmy obiła mi się parę razy o uszy, ale nie wiedziałam, że ma za sobą taką historię, która została przedstawiona dość pobieżnie, a do tego że tak bardzo się rozwija i ma tak szerokie kontakty. Szacun!

  2. Nawet nie wiedziałem, że Koelner jest takim liderem i tak prężnie działa nie tylko w Polsce. Oby więcej takich firm było

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.